Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy z województwa łódzkiego na ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie - 18.10.2013

W ubiegły czwartek tj. 10 października br. w Warszawie odbyła się pierwsza w historii polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego ogólnokrajowa manifestacja działkowców. Do stolicy przybyło blisko 15 tysięcy działkowców  z całego kraju, by publicznie upomnieć się o prawo, które zagwarantuje bezpieczną i spokojną przyszłość ogrodów działkowych.

Ostatnie poczynania posłów Platformy Obywatelskiej, którzy do spółki  z przedstawicielami Solidarnej Polski wprowadzili do projektu obywatelskiego dziesiątki poprawek wypaczających jego założenia i godzących w podstawowe reguły funkcjonowania ogrodów sprawiły, że po raz kolejny w krótkim czasie zostaliśmy zmuszeni do wyjścia na ulice.

Przypomnijmy, że w tym roku już dwa razy odbyły się manifestacje w miastach wojewódzkich, a także pikiety przed biurami posłów Platformy Obywatelskiej.

Na manifestację do Warszawy przybyli działkowcy z ogrodów położonych w różnych częściach naszego okręgu. Łącznie przyjechały 23 autokary i busy, które przywiozły działkowców z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bełchatowa, Brzezin, Kutna, Łasku, Łowicza, Pabianic, Pajęczna, Poddębic, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Sieradza, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego, Uniejowa, Zduńskiej Woli i  Zgierza.

Na miejscu nie brakowało także tych mieszkańców naszego regionu, którzy pracują w stolicy i wyszli ze swych miejsc pracy na kilka godzin, by dołączyć do manifestantów. W sumie okręg łódzki reprezentowało blisko tysiąc osób.

Z  pewnością byliśmy jedną z liczniejszych i bardziej rozpoznawalnych grup. Hasła, tablice z nazwami ogrodów, trąbki, gwizdki i okrzyki sprawiały, że wyróżnialiśmy się w barwnym tłumie. Z dumą możemy więc powiedzieć, że po raz kolejny nie zawiedliśmy. Tak jak w czasie kampanii promowania obywatelskiego projektu ustawy o ROD zebraliśmy najwięcej podpisów w stosunku do liczby działek, tak i podczas manifestacji krajowej byliśmy aktywni i widoczni.

Manifestacja potwierdziła jedno – że tylko wspólnie jesteśmy w stanie działać dla dobra ogrodów. Jej główne hasło „Razem obronimy to co stworzyliśmy” trafnie oddaje przesłanie, które zostało skierowane do rządzących naszym krajem. Pokazaliśmy, że działkowcy stanowią realną siłę społeczną, której tak jak każdej grupy nie należy lekceważyć. To właśnie nasza determinacja w walce o ustawę sprawiła, że podczas manifestacji na mównicy przed Sejmem zaroiło się od posłów. Przedstawiciele wszystkich opcji politycznych i społecznych zapewniali o poparciu naszych racji i uszanowaniu projektu obywatelskiego.

Wśród przemawiających byli także posłowie z naszego województwa – reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość Marek Matuszewski oraz poseł niezrzeszony John Godson.

         Manifestacja okazała się udanym i potrzebnym przedsięwzięciem. Wygląda na to, że Platforma Obywatelska zrozumiała iż działkowcy są partnerem, z którym należy prowadzić dialog, po to by ustawa rzeczywiście służyła ogrodom, a nie deweloperom. Wypada mieć nadzieję, że deklaracje złożone przez czołowych przedstawicieli tego ugrupowania nareszcie zostaną zrealizowane.

Wszyscy uczestnicy manifestacji rozjeżdżając się do domów podkreślali jej wyjątkową atmosferę, sprawny przebieg i dobrą organizację.

 

KK

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio