Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

II Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego owocowego i ozdobnego w Końskowoli - 17.10.2013

II Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego

Owocowego i Ozdobnego                        

 

13 października br. w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbył się już po raz drugi Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego skierowany nie tylko dla osób profesjonalnie zajmujących się uprawą roślin, ale również dla ogrodników amatorów. W imprezie brał udział również Polski Związek Działkowców reprezentowany przez Okręgowy Zarząd w Lublinie. Uczestnicy kiermaszu mogli zapoznać się z najbardziej aktualną ofertą rodzimych odmian roślin, nawozów oraz środków ochrony roślin. Dużym zainteresowaniem cieszyły się publikacje z dziedziny ogrodniczej.

 

 

Pomimo nadal toczącej się w Sejmie batalii o projekt obywatelski, pełni obaw o przyszłość ogrodów działkowcy z nadzieją patrzą w przyszłość. Nie wyobrażają sobie życia bez zieleni i działki czego dowodem było ich liczne przybycie na święto miłośników roślin. Uczestnicy kiermaszu zapoznawali się z nowościami ogrodniczymi. Najchętniej wybieranymi roślinami były parchoodporne odmiany jabłoni: ‘Freedom’, ‘Piros’, ‘Topaz’’ ‘Rubin’, ‘Rubinola’; stare odmiany jabłoni: ‘Kronselska’, ‘Koksa pomarańczowa’, ‘Malinowa oberlandzka’, ‘Antonówka’ i ‘Kosztela’. Dużym zainteresowaniem cieszyły się odmiany śliw japońskich, grusz azjatyckich, jak również nektaryn, brzoskwiń i moreli. W asortymencie szkółkarzy znajdowały się również odmiany porzeczek, agrestów - formy krzaczaste i pienne, pigwy wielkoowocowe, odmiany ozdobne jabłoni. Rarytasy bylinowe tj. lewizje, przypołudniki, opuncje, cyklameny ogrodowe, brunery i goryczki. Wiele gatunków i odmian traw ozdobnych. Pienne formy kilku odmian lilaków. Pełny wybór bylin cebulowych zimujących w gruncie.

 

 

 

Organizatorzy zadbali o dobre nastroje oferując udział w różnych konkursach.  Były to konkursy z wiedzy ogrodniczej oraz zręcznościowe i twórcze tj. wyrywanie chwastów czy tworzenie artystycznego chochoła.

  

 

Jedna z konkurencji „Amator Ogrodnik” była skierowana do działkowców, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania przygotowane przez Głównego Specjalistę ds. sadownictwa i szkółkarstwa – Zdzisław Partykę. Cenne nagrody – zestawy narzędzi ogrodniczych wręczali gospodarze imprezy Pan Antoni Skrabucha Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Pani Mariola Stalęga Zastępca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W gronie zwycięzców znaleźli się m.in. działkowcy z ROD „Zacisze” w Puławach  oraz „Łącznościowiec” w Lublinie.

 

 

Opracowała: Anna Ewa Michowska

OZ PZD w Lublinie

 

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio