Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Podkarpaccy działkowcy na ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie - 17.10.2013

10 października 2013 r. reprezentanci podkarpackich ogrodów działkowych wzięli udział w ogólnopolskiej manifestacji działkowców. Po godzinie 10 pod halą Torwaru nasi działkowcy włączyli się w kilkunastotysięczny pochód i wspólnie przemaszerowali pod budynek Sejmu RP. Niesione transparenty, hasła, banery, niemal nieustanne dźwięki gwizdków, trąbek, fanfar i syren, podkreślały naszą determinację w obronie praw działkowców i ogrodów działkowych. Działkowcy z Okręgu Podkarpackiego przykuwali uwagę mieszkańców stolicy nie tylko barwami i flagami związkowymi, ale również kilkuosobową grupą uczestników ubranych w regionalne stroje ludowe. Pod gmachem Sejmu nasi reprezentanci wysłuchali wystąpienia Prezesa Krajowej Rady PZD p. Eugeniusza Kondrackiego. Z entuzjazmem zostało przyjęte stanowisko manifestantów, które delegacja działkowców złożyła na ręce Marszałek Sejmu. Pod budynkiem parlamentu z działkowcami spotkali się posłowie PiS, Twojego Ruchu, PSL, SLD i Inicjatywy Dialogu. Wystąpienia posłów opozycji zostały wysłuchane z uwagą i przyjęte spontaniczną reakcją działkowców. Działkowcy entuzjastycznie odpowiedzieli na wystąpienie Przewodniczącego SLD pana Leszka Millera. Natomiast ze szczególnie negatywnym przyjęciem spotkało się wystąpienie Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO pana Rafała Grupińskiego. Działkowcy nie uwierzyli zapewnieniom o sympatii, jaką dla działkowców okazuje Platforma Obywatelska. Sami działkowcy zabierali również głos w sprawie obrony ogrodów działkowych oraz konieczności przyjęcia przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Po zakończeniu spotkania delegacji działkowców z Marszałek Sejmu pochód ruszył w stronę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tu również występowali przedstawiciele PZD i odczytana została petycja do Premiera. Z naszego Okręgu głos zabrała pani Jadwiga Michalczyk z ROD „Pomoc" w Rzeszowie. Manifestanci z niezadowoleniem przyjęli fakt, iż z Kancelarii Premiera nikt nie wyszedł, aby spotkać się z działkowcami. Z wielkim oburzeniem przyjęto informację, że Premier Donald Tusk nie przyjął osobiście delegacji działkowców. Petycja została złożona na ręce przedstawiciela Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Działkowcy z zadowoleniem przyjęli wypowiedź Prezesa Kondrackiego po spotkaniu w Kancelarii Premiera. Platforma Obywatelska zgodziła się na powrót do obywatelskiego projektu ustawy o ROD, który działkowcy poparli swoimi podpisami. Na rozwiązanie oczekuje jeszcze sprawa uwłaszczenia działkowców, która wymaga konsultacji pomiędzy PO a przedstawicielami działkowców i Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej.

Udziałem w manifestacji podkarpaccy działkowcy potwierdzili swoje zaangażowanie w walkę o uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Oczekujemy, że zapewnienia złożone przez Marszałek Sejmu i Premiera, znajdą odzwierciedlenie w przepisach nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

 

Witold Majchrowicz OZ Podkarpacki

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio