Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Relacja działkowców okręgu Toruńsko-Włocławskiego z manifestacji - 15.10.2013

10 października 2013 roku, po raz pierwszy w historii ogrodnictwa działkowego w Polsce, reprezentanci ogrodów działkowych z całego kraju przyjechali do Warszawy, aby wziąć czynny udział w manifestacji. Od wczesnych godzin porannych na miejsce zbiórki przybywały autokary zapełnione działkowcami, łącznie na manifestację przybyło blisko 15.000 osób, aby wyrazić swój niepokój i dezaprobatę dla działań zmierzających ku unicestwieniu idei ruchu ogrodnictwa działkowego w naszym kraju.

Reprezentanci działkowców Okręgu Toruńsko - Włocławskiego w ilości 400 osób, połączyli swe siły z działkowcami pozostałych okręgów, spotykając się tuż po godzinie 10:00 pod budynkiem Torwaru w Warszawie, by wspólnie przemaszerować pod budynek Sejmu RP. Pełni determinacji, ale pokojowo nastawieni, w barwach Polskiego Związku Działkowców w zielonych czapkach z logo związku oraz niosąc transparenty, flagi związkowe i niosąc kwiaty słoneczników - niczym jedna wielka rodzina rozpoczęli barwny korowód maszerując pod budynek Sejmu RP. Działkowcy naszego okręgu, podobnie jak i pozostali manifestujący przykuwali uwagę mieszkańców stolicy, głoszone przez megafony hasła odzwierciedlające obecną sytuację działkowców jak również dźwięk gwizdków, fanfar i kołatek, a także zielono-żółte balony i chorągiewki oraz rozdawane wśród przechodniów ulotki i żywe słoneczniki, nie pozwalały nie dostrzec tak wyjątkowej manifestacji. Po przemarszu manifestujący stanęli pod gmachem Sejmu. Punktualnie o godzinie 12:00 otwarcia manifestacji dokonał organizator po czym poprosił o zabranie głosu Prezesa Krajowej Rady PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego. Prezes KR PZD po powitaniu wszystkich, wyjaśnił cel i motywy jakie zmusiły działkowców do tego, aby przybyć do Warszawy na manifestację.

Jak wyglądał ten barwny korowód działkowców jasno prezentuje materiał fotograficzny z tego wyjątkowego dnia. Na szczególną uwagę zasługuje postawa działkowców naszego okręgu, którzy dodatkowo swoją reprezentację wyposażyło w taczkę, którą prowadził p. Piotr Szulc z Grudziądza. Każdy z działkowców wie, że październik to miesiąc robienia jesiennych porządków, stąd też koncepcja grudziądzkich działkowców, by takie porządki przeprowadzić w sprawie procedowania ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Bowiem jak inaczej nazwać sytuację gdy Premier Rządu RP, a zarazem Przewodniczący partii rządzącej składa publicznie obietnice działkowcom co do procedowania obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, po czym nie wykazuje żadnych konkretnych posunięć w tym względzie? Co gorsza, milczy gdy posłowie Platformy Obywatelskiej pracujący w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej pozwalają sobie na manipulacje i niespotykaną arogancję w stosunku do składanych wniosków ze strony przedstawicieli Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, walczącej o sprawiedliwe i zgodne z konstytucją zapisy w nowej ustawie ROD.

Pod budynkiem Sejmu z działkowcami spotkali się niektórzy parlamentarzyści opozycji: PiS, PSL, Twojego Ruchu, SLD i Inicjatywy Dialogu. – Cześć likwidatorskich zębów została tej ustawie wyrwana i to jest wasz sukces. Sojusz zawsze był i będzie stał po stronie działkowców– mówił Przewodniczący SLD Leszek Miller. Zgoda PO na poprawki obywatelskie to - jego zdaniem - gra przed niedzielnym referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.Wśród manifestujących pojawił się Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.– Warto mieć w nas sojuszników, a nie przeciwników, bo mamy najwięcej głosów – mówił przekrzykując buczenie i gwizdy, jakie usłyszał od manifestujących. Głos w sprawie zabierali także działkowcy wyrażając swoją opinię na temat wywołanej sytuacji wokół ogrodów działkowych i przebiegu oraz wyników prac podkomisji sejmowej.

Spod budynku Sejmu manifestujący eskortowani przez Policję przy dźwiękach piosenki „Pamiętajcie o ogrodach” Janusza Kofty przemaszerowali pod budynek Kancelarii Premiera RP – p. Donalda Tuska. Na uwagę w tym miejscu zasługuje fakt, że jednym z prowadzących manifestację był Prezes OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD - Piotr Gadzikowski. Niestety, do działkowców zebranych pod Urzędem Rady Ministrów nikt się nie pofatygował, a i sam Premier nie przyjął osobiście delegacji działkowców. Delegacje złożyły petycje od działkowców na ręce Pani Marszałek w Sejmie, a w URM została ona złożona na ręce ministra wskazanego przez Premiera.

 

opracowanie:

Paweł Bańczyk

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio