Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Obchody Dnia Działkowca i jubileuszu 30-lecia Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Rubież”, „Semafor” i „Transportowiec” w Hrubieszowie - 25.09.2013

W dniu 21 września 2013 r. w Hrubieszowie odbyły się Rejonowe Dni Działkowca oraz Dożynki podczas których Jubileusz 30-lecia powstania ogrodu świętowały trzy hrubieszowskie ogrody : „Rubież”, „Semafor” i Transportowiec”. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz lokalnych m.in. Wiceprezydent m. Zamościa Pan Tomasz Kosowski, Burmistrz Hrubieszowa Pan Tadeusz Garaj oraz Naczelnicy Wydziałów Rolnictwa i Kultury Starostwa Hrubieszowskiego Pan Tadeusz Bodak i Paweł Kłosiński, jak również szereg funkcjonariuszy którzy z ramienia samorządów terenowych współpracują z ogrodami działkowymi. Zaproszenie działkowców przyjął Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak z ugrupowania politycznego PiS. Okręgowy Zarząd PZD w Lublinie reprezentowali Prezes i Wiceprezes OZ Pan Stanisław Chodak oraz Pani Janina Dziechciaruk. Licznie zebrani łącznie ponad 120 przedstawicieli ogrodów z: Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Hrubieszowa oraz Zamościa powitali gości gromkimi oklaskami.

Uroczyste jubileuszowe obchody rozpoczęła msza święta odprawiona przez proboszcza parafii p.w. „Świętego Ducha" w Hrubieszowie księdza Marka Giergiela. W wygłoszonej homilii przytoczył słowa hymnu działkowców „Zielona Rzeczpospolita" podkreślając, że doskonale oddają cel i zadania organizacji działkowców skupiającej ludzi o ogromnym szacunku do pracy. Podkreślił również rolę i funkcje jakie ogrodnictwo działkowe pełni w życiu ludzi, przede wszystkim wychowuje młode pokolenie i scala rodziny. Nawiązał do aktualnej sytuacji Polskiego Związku Działkowców i działkowców - niezrozumiałym jest obserwowana dzisiaj tendencja do niszczenia wspólnego dobra i brak zrozumienia dla organizacji, która jest tak potrzebna ludziom powiedział na zakończenie, życząc wszystkim zebranym jedności w rodzinach i w naszym społeczeństwie.

Tradycyjny nadbużański nastrój uroczystości podkreślał wystrój lokalu „Szałas" w Hrubieszowie, w którym odbyła się oficjalna część obchodów jubileuszowych. Prezesom Zarządów obchodzących 30- lecie powstania ROD Pan Stanisław Chodak wręczył w imieniu Prezydium Oz PZD w Lublinie okolicznościowe puchary. Natomiast Pani Janina Dziechciaruk założycielka ogrodów Jubilatów otrzymała od Prezydenta m. Zamościa list gratulacyjny za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i zagospodarowania rodzinnych ogrodów działkowych na Zamojszczyźnie. Działkowcom za pracę społeczną na rzecz ogrodów i Polskiego Związku Działkowców zostały wręczone odznaczenia związkowe, upominki i dyplomy.

Goście w swoich okolicznościowych wystąpieniach nie kryli oburzenia zaistniałymi w ostatnim czasie manipulacjom wokół przygotowywanych nowych uregulowań dla środowiska działkowego. Wyrażali przekonanie, że wśród parlamentarzystów zaistnieje opamiętanie przed działaniami, które nie będą służyć ani państwu, ani ludziom. Poseł PiS podziękował działkowcom za obywatelską postawę w toczonej dyskusji nad przyszłością ogrodów w Polsce oraz zapewnił, że jest głęboko zainteresowany problemami niepokojącymi środowisko działkowców i popiera jego stanowisko. Klub Parlamentarny PiS udzielił poparcia obywatelskiej inicjatywie i jest za przeprowadzeniem uczciwych konsultacji społecznych w ważnych dla działkowców i Związku zapisach w nowym prawie.

W podniosłej i miłej atmosferze ogłoszono wyniki konkursu rejonowego na „Najpiękniejszy Ogród 2013” . Laureatem został ROD „Przyszłość” w Tomaszowie Lubelskim.

Na zakończenie części oficjalnej gościom zaproszonym przedstawiciele nagrodzonych w konkursie Rodzinnych Ogrodów Działkowych wręczyły kosze dożynkowe.

 

Opracowała: Magdalena Wójcicka

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio