Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Manifestacja działkowców TORUŃSKO-WŁOCŁAWSKICH - 20.09.2013

 20 września 2013 roku zapisze się w annałach historii ogrodnictwa działkowego w Polsce, jako niezwykle ważny dzień. Dzień, w którym ponad 10.000 polskich działkowców działaniami niektórych Posłów Platformy Obywatelskiej, zostało zmuszone by wyjść zamanifestować na ulice miast wojewódzkich, aby wyrazić swój niepokój i dezaprobatę dla działań zmierzających ku unicestwieniu idei ruchu ogrodnictwa działkowego.

Reprezentanci działkowców okręgu bydgoskiego oraz toruńsko-włocławskiego połączyli swe siły spotykając się tuż po godzinie 10:00 w Parku Witosa w Bydgoszczy, by wspólnie przemaszerować pod budynek Urzędu Wojewódzkiego. Pełni determinacji, ale pokojowo nastawieni, w barwach Polskiego Związku Działkowców „uzbrojeni” jedynie w zielone czapki i flagi z logo związku oraz transparenty, niczym jedna wielka rodzina po krótkim przemarszu stanęli na placu u drzwi gmachu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego - punktualnie o godzinie 11:00. Warto w tym miejscu nadmienić, iż w całym kraju o tej właśnie godzinie działkowcy w pozostałych miastach Polski zebrali się by wyrazić swoje apele i petycje do najważniejszych osób w państwie. Kraju, który w rzekomej opinii elit rządzących jest państwem obywatelskim. Niestety w odczuciu społeczeństwa w tym blisko miliona rodzin działkowców, jest krajem rządzonym przez partię, która jest głucha na głos swego elektoratu, partię przekonaną o swej absolutnej nieomylności ale też i całkowicie wyzutej z honoru dotrzymywania słowa dawanego społeczeństwu. Jak bowiem inaczej nazwać sytuację gdy Premier Rządu RP a zarazem Przewodniczący partii rządzącej składa publicznie obietnice działkowcom co do procedowania obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, po czym nie wykazuje żadnych konkretnych posunięć w tym względzie? Co gorsza, milczy gdy posłowie Platformy Obywatelskiej pracujący w Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej pozwalają sobie na manipulacje i niespotykaną arogancję co do składanych wniosków ze strony przedstawicieli Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, walczącej o sprawiedliwe i zgodne z konstytucją zapisy w nowej ustawie ROD.

To właśnie ta buta i zacietrzewienie posłów PO z Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej doprowadziła do tego, że działkowcy zmuszeni zostali do zamanifestowania swego stanowiska. W piątkowej manifestacji pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy brało udział blisko 600 działkowców. Z okręgu toruńsko-włocławskiego autokarami ale tez i prywatnymi samochodami zjechali się działkowcy z Torunia, Włocławka, Grudziądza, Chełmży i Wąbrzeźna – łącznie 250 osób. Na wspomnianej manifestacji nie zabrakło parlamentarzystów sprzyjających działkowcom. Wśród licznie demonstrujących zauważalny był Poseł Prawa i Sprawiedliwości –p. Bartosz Kownacki, który to na wskutek gierek osobowych wewnątrz komisji sejmowej, pozbawiony został przewodnictwa w jej pracach nad projektem ustawy o ROD. Obecni byli również przedstawiciele innych partii nam sprzyjających w bojach o nową ustawę działkową. Przybyli także reprezentanci lokalnych mediów, zainteresowani problematyką.

Po zakończonej manifestacji, podczas której działkowcy zaprezentowali swoje petycje do Premiera Rządu RP, a które to zostały przekazane na ręce przedstawiciela pani Wojewody, liczne grono udało się do siedziby Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy, na debatę z Posłem PiS – p. Bartoszem Kownackim, który to niezwykle dokładnie przybliżył działkowcom arkana pracy Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej powołanej celem opracowania ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

W czasie krótkiego spotkania i rozmów z Prezesem OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD, tuż przed powrotem do rodzinnych domów, działkowcy biorący udział w manifestacji z naszego okręgu podkreślali, że należy ją uznać za niezwykle udaną a co najważniejsze niesłychanie potrzebną. Wszyscy jak przysłowiowy jeden mąż zgodzili się, iż jeśli ten sygnał nie dotrze do świadomości parlamentarzystów PO, to w o wiele liczniejszej grupie skłonni są „ruszyć” na Warszawę, pod Sejm RP. Wszak nadchodzi jesień, czas porządków na ogrodach….przekopywania i wykopywania zbędnych roślin. Może, więc czas i „wykopać” chwasty z Sejmu? Kto wie? Wśród działkowców unosi się duch determinacji i woli walki o swoje prawa.

 

Poniżej zamieszczamy petycje skierowane do Premiera RP:

  1. Stanowisko Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w      sprawie przebiegu prac w Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej procedującej obywatelski projekt ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
  2. Stanowisko Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Grudziądza
  3. Stanowisko działkowców Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu okręgu toruńsko-włocławskiego

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio