Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Manifestacja działkowców: ŁÓDŹ - 20.09.2013

Około pięciuset osób wzięło udział w manifestacji, która przemaszerowała przez centrum Łodzi.

Przybyli na nią działkowcy z ogrodów położonych w całym województwie: z Łodzi, Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Piotrkowa Trybunalskiego, Kutna, Pabianic, Brzezin, Aleksandrowa Łódzkiego, a także z najdalszych zakątków naszego okręgu: Radomska i Pajęczna.

Uczestnicy manifestacji ubrani w czapeczki i chusty w barwach PZD nieśli ze sobą flagi związkowe oraz transparenty. Dzięki gwizdkom, trąbkom i syrenom stanowili głośny i barwny tłum, który wzbudzał zainteresowanie przechodniów.

Manifestanci przeszli pod siedzibę Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie przewodnicząca zgromadzenia Izabela Ożegalska przywitała zebranych oraz podziękowała za liczny udział. W swoim przemówieniu przedstawiła powody, dla których działkowcy ponownie zdecydowali się  na ulicach największych polskich miast zamanifestować swoje racje.

Przypomniała jak został potraktowany projekt obywatelski przez posłów Platformy Obywatelskiej i Solidarnej Polski, jakie zmiany wypaczające ten projekt przeszły głosami tych partii oraz o tym jaki przebieg mają posiedzenia podkomisji, która ma za zadanie przygotować projekt ustawy.

Odczytana została petycja (jej tekst w załączeniu) skierowana do Premiera RP Donalda Tuska. Niestety, ale pomimo zaproszenia do manifestantów nie wyszła Wojewoda Łódzka, ani żaden z jej zastępców. Na spotkanie z manifestantami oddelegowany został dyrektor generalny urzędu.

Następnie głos zabrali oficjalni goście: posłowie Marek Matuszewski i Jan Tomaszewski (Prawo i Sprawiedliwość), dyrektor biura posła Dariusza Jońskiego – Tomasz Jura oraz  Rafał Górski ze Stowarzyszenia „Obywatele decydują”.

Wszyscy zapewniali o swoim poparciu dla działkowców, wyrażali swoje uznanie dla inicjatywy obywatelskiej.  

Krytycznie wypowiadali się na temat polityki społecznej rządu, a zamach na prawa działkowców i ogrody określili niesprawiedliwością i szukaniem sposobu na pokrycie dziury budżetowej. Podkreślili też nieobecność przedstawicieli Platformy Obywatelskiej świadczy o tym, że ugrupowanie to nie ma szczerych intencji wobec działkowców i nie po raz pierwszy daje dowód na to, iż lekceważy obywateli.

Wszystkie wystąpienia spotkały się z aplauzem i entuzjastycznym przyjęciem uczestników manifestacji.

W imieniu działkowców głos zabrał Stanisław Panek z ROD „Ananas” w Kalonce.

Manifestacja  spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów. Obecne były m.in. TVP Łódź, Telewizja Kablowa Toya, Radio Łódź, Radio Parada,  oraz największe lokalne gazety : Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany.

 

Treść petycji do Premiera Rządu Pana Donalda Tuska - strona 1,   strona 2,  strona 3, strona 4.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio