Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Manifestacja działkowców: WARSZAWA - 20.09.2013

20 września br. o godzinie 11:00 przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie  odbyła się manifestacja działkowców mazowieckich zorganizowana przez Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD. Niestety, ani Wojewoda, ani Prezydent Warszawy nie znaleźli czasu dla działkowców, a delegację i petycję  przyjął Wicewojewoda Dariusz Piątek. Działkowcy zebrali się, aby zaprotestować przeciwko zmianom wprowadzanym do obywatelskiego projektu ustawy trakcie obrad podkomisji sejmowej. Na manifestację przybyła ponad tysięczna grupa działkowców z całego Mazowsza (Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Radomia, Siedlec i Warszawy), wyposażona w emblematy i akcesoria w barwach związkowych, m.in. czapeczki, flagi oraz banery z hasłami wyrażającymi protest wobec poczynań posłów Platformy Obywatelskiej. Protest działkowców by też słyszalny na warszawskim Placu Bankowym, dzięki trąbkom („wuwuzele”), których dźwięk towarzyszył przemowom uczestników manifestacji.

Manifestację otworzył Prezes OZM Stanisław Zawadka, przedstawiając krótko trudną sytuację, w jakiej obecnie znajduje się projekt obywatelski. Powiedział też o konieczności wyrażenia sprzeciwu przez działkowców, a w szczególności przez działkowców warszawskich (w sumie ponad 90 tysięcy rodzin),  wobec łamania zasad demokracji w czasie obrad podkomisji, pracującej nad nową ustawą o ROD.

Następnie delegacja działkowców mazowieckich udała się na zapowiedziane wcześniej spotkanie z Wojewodą Mazowieckim, aby na jego ręce złożyć petycję wyrażająca niepokój i obawy działkowców związane z trybem i tempem prac nad nową ustawa działkową. 

Okręgowy Zarząd Mazowiecki reprezentowali: Stanisław Zawadka (Prezes OZM), Antoni Kostrzewa (KR PZD), Stanisław Bogucki (Płock), Zygmunt Kacprzak (Radom), Kazimierz Kosim (Warszawa).

Niestety okazało się, że Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski nie znalazł czasu na spotkanie z delegacją działkowców. W jego imieniu spotkał się z nimi Wicewojewoda Dariusz Piątek, który z uwagą wysłuchał problemów i uwag przedstawicieli delegacji.

Prezes OZM Stanisław Zawadka przedstawił obawy działkowców związane z postępowaniem i decyzjami posłów PO pracujących nad ustawą i zaapelował do Wicewojewody o poparcie dla spraw działkowców. Przedstawiciel KR PZD Antoni Kostrzewa zwrócił uwagę na wydarzenia z ostatnich obrad podkomisji, na których zostały pogwałcone wszystkie zasady demokracji wyrażone w jawnej manipulacji oraz eliminacji wniosków przedstawicieli Komitetu, Prezydium KR PZD. Pozostali członkowie delegacji w swoich wystąpieniach zwrócili ponadto uwagę na problemy występujące w delegaturach rejonowych m.in. na brak ujęcia ROD w planach zagospodarowania przestrzennego oraz na obawy działkowców na całym Mazowszu, którzy boją się, ze stracą budowane często latami miejsce do wypoczynku dla całych rodzin.

„Jestem świeżo upieczonym emerytem i działka będzie dla mnie pewnie jedyną formą odpoczynku. Działkowców takich, jak ja jest wielu, pracowaliśmy dla kraju kilkadziesiąt lat, a teraz mamy wnuki i nie wyobrażamy sobie, żeby zabrakło rodzinnych ogrodów działkowych, czyli miejsc, gdzie całe rodziny mogą wspólnie odpoczywać” – powiedział Zygmunt Kacprzak z Radomia.

Po wysłuchaniu obaw działkowców Wicewojewoda Dariusz Piątek w lakonicznym wystąpieniu powiedział, że jego rola i wpływ na tok prac w podkomisji są ograniczone i może tylko zapewnić działkowców o swoim całkowitym poparciu. Problem ogrodów działkowych leży mu na sercu, ponieważ wraz ze swoimi rodzicami, także uprawia działkę. Reprezentujący PSL Wicewojewoda powiedział też, ze przekaże kwestie przekazane przez delegację działkowców kolegom ze swojej partii zasiadającym w podkomisji sejmowej, a także posłom PO. Na zakończenie spotkania delegacja wręczyła Wicewojewodzie petycję oraz upominki w postaci gadżetów i wydawnictw związkowych. W czasie rozmów z Wicewojewodą obecni byli dziennikarze z różnych mediów ogólnopolskich (m.in. RMF FM, TVN24, TV Biznes, Polsat News, PAP) oraz lokalnych (Tygodnik Ostrołęcki, Echo Dnia z Radomia), które żywo zainteresowały się manifestacją działkowców.

 Po spotkaniu z Wicewojewodą delegacja udała się do Pani Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz, aby wręczyć jej apel wystosowany przez działkowców mazowieckich. Okazało się jednak, że także Prezydent Warszawy nie może lub nie chce spotkać się z działkowcami. Zatrzymana przed gabinetem Pani Prezydent delegacja została poinformowana, że Pani Prezydent jest nieobecna. Działkowcy skierowani zostali przez Straż Miejską do kancelarii i tam złożony został apel do Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Następnie delegacja opuściła budynek Urzędu Wojewódzkiego i powróciła do manifestujących działkowców, a Prezes OZM zrelacjonował zebranym przebieg spotkania i zakończył manifestację.

W czasie manifestacji głos zabierali także działkowcy z ogrodów działkowych z całego Mazowsza. W każdym wystąpieniu przewijały się obawy i pretensje do rządzących, do Premiera Tuska i do posłów PO, którzy jawnie oszukują działkowców. Nastroje wśród działkowców są coraz gorsze i żądają zaprzestania lekceważenia ich praw. Wśród zgromadzonych narasta niechęć do władzy, która poprzez ignorowanie głosu społeczności działkowców zmusza ich do wyjścia na ulicę. Działkowcy wychodząc na ulicę ukazują indolencję, głupotę i obłudę rządzących.

„Byłem pod Sejmem w czasie manifestacji związkowców i widziałem jak bardzo czują się oni oszukani przez Premiera. Teraz to samo uczucie budzi się w nas działkowcach. Rząd szuka pieniędzy, gdzie tylko się da, a najłatwiej wycisnąć naród, czyli także nas. Uważam, że rządzący usłyszą działkowców dopiero wtedy, kiedy zorganizujemy protest ogólnopolski, podobnie jak związkowcy” – powiedział Jerzy Machoń z ROD „Powstańców” w Płocku.

W podobnym tonie wyrażali się inni działkowcy. „Musi być nas więcej, musimy bez przerwy dawać rządzącym do zrozumienia, że będziemy walczyć o ogrody. Konieczna jest masowa, duża manifestacja” – mówił Piotr Dylik z ROD „Kaczeniec” w Ząbkach.

 OMA

 

 

Relacja Delegatury Rejonowej w Radomiu:

 

Dzień 20 września Polscy Działkowcy wybrali na ogólnopolski protest przeciw manipulacjom posłów Platformy Obywatelskiej z podkomisji Sejmowej powołanej do opracowania projektu ustawy działkowej. Premier Donald Tusk na spotkaniu z działkowcami obiecał że kanwą ustawy będzie projekt Obywatelski opracowany przez działkowców i poparty 924 tysiącami podpisów. Posłowie PO celowo opóźniają powstanie ustawy lekceważą przedstawicieli działkowców i posłów opozycji. Jedynym sprzymierzeńcem PO jest poseł SP pan Dera. Spółka ta pod wódz a poseł Krystyny Skibińskiej lekceważy wszystko to co mówią działkowcy i posłowie. Postawa pani poseł daleka jest od tego co mówi pan premier Tusk. Wobec powyższego działkowcy zaprotestowali i wyszli na ulicę miast wojewódzkich.

Z Radomia do Warszawy wyjechała 50-cio osobowa grupa działkowców z przewodniczącym Delegatury z panem Zygmuntem Kacprzakiem na czele. W skład tej grupy weszli przedstawiciele ogrodów radomskich działkowcy z Kozienic i Wierzbicy. Była to grupa uzbrojona we flagi, transparenty i wuwuzeli. W rękach wieźli też apele do posłów PO i do wojewody. Protest odbywał się przed siedzibą wojewody mazowieckiego na Placu Bankowym. Przewodniczącym zgromadzenia był pan Zygmunt Kacprzak z Radomia. W trakcie protestu głos zabrali również Radomianie byli to Andrzej Lipiński z ROD „TRUSKAWKA", pani B. Zielińska z ROD „KALINA" i Zygmunt Kacprzak ze „STORCZYKA". Szczególnie dużymi brawami została nagrodzona pani Zielińska jej głos był głosem kobiety, która od najmłodszych lat była związana z działką, obecnie działkę odziedziczyła po rodzicach, i na tej działce wychowuje już swoje dzieci. W trakcie wystąpień działkowców pięcioosobowa grupa udała się do wojewody w celu złożenia petycji w imieniu protestujących działkowców. W skład delegacji wszedł również przedstawiciel Radomia pan Zygmunt Kacprzak. Delegacji protestujących nie przyjął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski z PO. Delegację przyjął natomiast v-ce wojewoda Dariusz Piątek z PSL pochodzący z okolic Radomia. Delegacja zapoznała pana wojewodę z problemami działkowców. Ten zaś zapewnił ich, że z problemami tymi zapozna wojewodę i innych koalicjantów. Następnie delegacja udała się do gabinetu pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz. Lecz delegacja nie został przyjęta. Oficer straży miejskiej oświadczył, że pani Prezydent nie ma a petycję należy złożyć w biurze podawczym w innym pokoju. Delegacja złożyła petycję. Jeszcze raz pokazano, że urzędnicy Platformy Obywatelskiej nie chcą rozmawiać z działkowiczami. Kiedy delegacja wróciła i poinformowała zebranych o nie przyjęciu delegacji przez panią Gronkiewicz- Waltz, warszawiacy krzyczeli, że oni też 13 października nie będą głosować na nią w trakcie referendum. Warszawa nie chce mieć takiej Prezydent. Po tym protest zakończono. Protestujący rozjechali się do swych miast ale umówili się na ogólnopolski protest w Warszawie w dniu 10 października.

Opracowała: D. Matuska-Kacprzak

 

Wystąpienie Grzegorza Oracza - czytaj

Apel uczestników maniefstacji dzialkowców przed Urzędem Wojewódzkim w Warszawie - czytaj

List działkowców mazowieckich do Hanny Gronkiewicz-Waltz - czytaj

List działkowców mazowieckich do Wojewody Mazowieckiego - czytaj

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio