Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Manifestacja działkowców: ŚLĄSK - 20.09.2013

"Ogrody działkowe to nasza ziemia i nikomu jej nie oddamy" - pod takim hasłem przebiegła dzisiejsza manifestacja działkowców z okręgu śląskiego i częstochowskiego pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. W ten sposób działkowcy po raz kolejny chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec działań  posłów Platformy Obywatelskiej w pracach podkomisji.  Po raz kolejny musieli udowadniać swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

W manifestacji udział wzięli działkowcy z terenu całego województwa śląskiego. Dzięki połączonym siłom dwóch OZ przed gmachem urzędu zgromadziło się kilkaset osób.

Manifestację otworzył Wiceprezes OZ Śląskiego PZD - Józef Noski, który przywitał wszystkich zgromadzonych i przedstawił cel dzisiejszego wystąpienia. Następnie głos oddał Prezesowi OZ Śląskiego PZD - Michałowi Krawczykowi, który w pierwszej kolejności przywitał przybyłych gości, którzy popierają starania działkowców w obronie obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Wśród nich Witold Klepacz – Poseł na Sejm RP, Jerzy Borkowski – Poseł na Sejm RP, Henryk Moskwa z OPZZ oraz Dyrektor Biura Poselskiego Posła Zbyszka Zaborowskiego.


Prezes OZ Śl. PZD  wyraził gorące słowa uznania dla zgromadzonych działkowców, którzy licznie wraz z transparentami, flagami, trąbkami, a przede wszystkim z wolą walki w obronie ogrodów stawili się pod Urzędem Wojewódzkim by wyrazić swoje niezadowolenie z działań premiera i jego klubu. 
W swoich słowach Prezes OZ Śl. PZD poparł obywatelski projekt ustawy o ROD oraz skrytykował działania posłów Platformy Obywatelskiej w pracach Podkomisji Nadzwyczajnej. W dobitny sposób przedstawił zagrożenia jakie mogą dotknąć ogrody i działkowców poprzez opieszałość i lekceważenie głosu miliona obywateli przez posłów PO. Podkreślił konieczność dalszej walki o zachowanie i istnienie rodzinnych ogrodów działkowych i PZD. Słowa te znalazły szerokie uznanie wśród uczestników manifestacji co wyrazili gromkimi brawami i okrzykami. Następnie zostały odczytane stanowiska skierowane do Premiera Rządu RP – Donalda Tuska.

W dalszej kolejności głos zabrał Prezes OZ w Częstochowie - Andrzej Wosik, który także krytycznie odniósł się do sytuacji jaką stworzyli posłowie PO. W swojej wypowiedzi przypomniał składane działkowcom przez Premiera Donalda Tuska  obietnice na spotkaniu w ROD "Waszyngtona" w Warszawie. 

Głos zabrali również Posłowie Ruchu Palikota Jerzy Borkowski i Witold Klepacz. Zadeklarowali poparcie swoje i swojej partii dla działkowców i obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Obiecali razem wspólnie walczyć w obronie ogrodów działkowych. Sam poseł Jerzy Borkowski podkreślił, że ma działkę i nie zamierza jej nikomu oddać. Natomiast Henryk Moskwa z OPZZ zaprosił działkowców na przyszłe manifestacje OPZZ, na których działkowcy bedą mogli jeszcze raz poruszyć swoje problemy.

Swoje niezadowolenie i żal do polityków PO wyrażali także poszczególni działkowcy. W swoich emocjonalnych wystąpieniach podkreślali, że czują się oszukani przez rząd i premiera, który zapewnił tylko chwilową radość działkowców po tym jak obywatelski projekt ustawy stał się wiodący w pracach podkomisji. Krytykowano działania  posłów PO, którzy dążą do zniszczenia idei ogrodnictwa działkowego w Polsce. Wszyscy nawoływali do wspólnej walki by obronić ziemię, na której miliony polskich rodzin znajdują spokój i wypoczynek.Po wygłoszonych wypowiedziach kilkuosobowa delegacja udała się do gmachu Urzędu Wojewódzkiego, by wręczyć na ręce Wojewody stanowiska i petycje. 

Cały przebieg manifestacji spotkał się z zainteresowaniem radia i telewizji, dzięki czemu działkowcy mogli wyrazić swoje obawy społeczeństwu. Natomiast wśród przechodniów rozdawano informacyjne ulotki.

STANOWISKO DO PREMIERA 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio