Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Manifestacja działkowców: BYDGOSZCZ - 20.09.2013

 

Działkowcy okręgów bydgoskiego i toruńsko - włocławskiego manifestowali wspólnie pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy.

 

Podobnie jak we wszystkich miastach wojewódzkich, w dniu 20 września 2013r. również w Bydgoszczy działkowcy manifestowali swoje niezadowolenie z przebiegu prac w Sejmie nad nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Przed Urzędem Wojewódzkim wspólnie w proteście uczestniczyli działkowcy reprezentujący ogrody okręgu bydgoskiego i toruńsko – włocławskiego. Wsparcia w akcji manifestujących przeciwko lekceważeniu głosu całego środowiska ogrodów działkowych przez polityków Platformy Obywatelskiej udzielili między innymi poseł PiS Bartosz Kownacki oraz grupa działaczy reprezentująca SLD i Biuro Poselskie poseł Anny Bańkowskiej.

 Pochód działkowców ulicami miasta, z miejsca zbiórki w Parku Witosa pod gmach Urzędu Wojewódzkiego miał przebieg spokojny i bardzo kulturalny, mimo to jednak zwrócił uwagę mieszkańców miasta. Działkowcy wyposażeni we flagi organizacyjne Polskiego Związku Działkowców wręczali przechodniom ulotki informacyjne o celu manifestacji oraz kwiaty, zapraszali do odwiedzania ogrodów oraz związkowych stron internetowych. Liczne transparenty i hasła  nawoływały polityków do zaakceptowania projektu obywatelskiego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jak również wyrażały dezaprobatę dla manipulacji członków podkomisji nadzwyczajnej.

 

Po przybyciu pod siedzibę Urzędu Wojewódzkiego, do przybyłych manifestujących wyszedł wicewojewoda bydgoski Zbigniew Ostrowski, któremu przekazano :

-         Petycję działkowców okręgu bydgoskiego adresowaną do premiera Rządu RP Donalda Tuska w sprawie przygotowania projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w oparciu o wiodący projekt obywatelski ustawy o r.o.d., zapewniający możliwość funkcjonowania ogrodów i gwarantujący bezpieczeństwo działkowcom zachowania praw do działek,

-         Petycję (wystąpienie) działkowców toruńsko – włocławskich

Wicewojewoda w swoim krótkim wystąpieniu zapewnił o przekazaniu petycji do rąk premiera oraz zapewnił o poparciu wystąpień działkowców.

Obsługę medialną podczas manifestacji sprawowało Polskie Radio PiK, lokalna TVP Bydgoszcz oraz dziennikarze lokalnej prasy,  Expressu Bydgoskiego i Gazety Pomorskiej.

W manifestacji uczestniczyło około 600 osób.

 

Po zakończeniu manifestacji, w siedzibie OZ PZD w Bydgoszczy odbyło się spotkanie działkowców z posłem Bartoszem Kownackim, członkiem sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do przygotowania nowej ustawy o r.o.d. Poseł przedstawił uczestnikom spotkania kulisy pracy podkomisji, szczegółowo informując o wpływie na aktualny stan prac posłów reprezentujących w komisji klub Platformy Obywatelskiej, w tym przewodniczącej podkomisji poseł Krystyny Sibińskiej. Z pełnym przekonaniem stwierdził, że wszelkie negatywne skutki dla nowej ustawy, lub nawet możliwości jej nie przyjęcia wynikają z decyzji premiera D. Tuska, mającego bezpośredni wpływ na postawę posłów Platformy Obywatelskiej, których działania doprowadziły do przeobrażenia wiodącego projektu ustawy w projekt odpowiadający założeniom PO, sprzecznym z interesem działkowców. W dyskusji stwierdził ponadto, że w obecnej sytuacji demonstracja pod Sejmem musi być bardzo liczna i głośna a przede wszystkim ukazująca naszą siłę.

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.