Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Uroczystość 25-lecia ROD Aster w Opolu - 16.09.2013

Tegoroczne obchody Dnia Działkowca w ROD Aster w Opolu miały szczególny charakter, gdyż połączone były z obchodami 25-lecia istnienia ogrodu. Dlatego też świętowali je wszyscy członkowie ogrodu. Dni Działkowca to doskonała okazja do tego, by podsumować to, co udało się zrobić przez ostatnie dwanaście miesięcy i by podziękować tym wszystkim, którzy z dużym zaangażowaniem i poświęceniem walczą o zachowanie ogrodów działkowych.

Od samego początku dało się zauważyć szczególny charakter uroczystości. Ogród został przystrojony już od głównej ulicy wzdłuż całego wejścia na Plac Działkowca. Sam plac był wielką galerią zdjęć działek ogrodowych z przełomu 25-lat funkcjonowania ROD Aster. Na wprost wejścia panowie wykonali dekoracyjną tablicę informacyjną, na której już daleka dało zauważyć się napis: „25-lat ROD Aster - 7 IX 2013 r." oraz zdjęcia działkowców na swoich działkach. Była też zaprezentowana „Działka Roku 2013" oraz wystawa uwiecznionych zdarzeń z obrony PZD. Na honorowym miejscu przy flagach PZD ustawiony został kosz z astrami - symbolem ogrodu oraz kronika ROD Aster. Można było powspominać początki gospodarowania na działkach, obejrzeć zdjęcia z prac przy inwestycjach, jak dokonać pamiątkowego wpisu.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy inaczej niż każdego roku. Przybywających gości witali „państwo Aster" wręczając każdemu certyfikat poświadczający udział w jubileuszu ROD Aster.

Oczekując na przybycie zaproszonych przedstawicieli Okręgu Opolskiego PZD oraz przedstawiciela Rady Miasta Opola czas umilił słodki poczęstunek. Przy kawie, herbacie i cieście mogliśmy poruszyć nurtujące nas zagadnienia. Prezes ROD przedstawiła aktualną sytuację PZD oraz zapoznała z przebiegiem prac Podkomisji Nadzwyczajnej Sejmu nad nową ostawą o ROD. Przygotowane zostało stanowisko w sprawie proponowanego uwłaszczenia.

Po przybyciu zaproszonych gości Prezes OZO w Opolu pani Antoniny Boroń oraz Radnej Miasta Opola pani Małgorzaty Sekuli prezes ROD Aster przedstawiła historię ogrodu na przestrzeni 25-lat funkcjonowania. Kolejno przedstawiane były najważniejsze momenty z życia ogrodu. Od powstania i wyznaczania granic, poprzez wieloletnie starania o prawa użytkowania wieczystego, po inwestycje i remonty do dnia dzisiejszego.

Z podsumowania wykonanych inwestycji niewątpliwie wynika, że Rodzinny Ogród Działkowy Aster na przestrzeni lat zmienił swoje oblicze. Zakładane w planach rozwoju i modernizacji ogrodu zadania były kolejno wykonywane. Działkowcy nie szczędzili swojej pracy, swego czasu jak i środków pieniężnych. Gospodarka finansowa w ogrodzie prowadzona w sposób oszczędny umożliwiła ponoszenie wysokich kosztów własnych przy realizowanych inwestycjach. Uzyskane dotacje wskazują z pewnością na operatywność i konsekwencję w pracy nie tylko kolejnych zarządów ogrodu, ale również na współdziałanie wszystkich działkowców w ogrodzie w imię poprawy wizerunku i komfortu przebywania na własnej działce i w ogrodzie.

Następnie zostało odczytanie stanowisko członków ROD Aster w sprawie proponowanego uwłaszczenia działkowców w projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i przedłożone do podpisu dla działkowców.

Tegoroczne Dni Działkowca były z pewnością wyjątkowe nie tylko z okazji naszego jubileuszu. Były wyjątkowe, bo cały miniony rok działkowcy bardziej niż na wypoczynku musieli skupić się na obronie ogrodów. Przemówienie przedstawiciela OZO słuchaliśmy w ciszy i skupieniu. Każdy z nas pełen obaw o jutro wprost nie mógł uwierzyć, że wieloletni dorobek społeczeństwa ma ulec zniszczeniu i likwidacji. Pod płaszczykiem uwłaszczenia posłowie chcą zniszczyć dobrze funkcjonujący związek działkowców, chcą nam odebrać już raz daną ziemię po to, by znowu prowadzić starania o jej wykup i obciążać nas kosztami tych działań.        

Pani Prezes OZO życzyła członkom ROD Aster, by wysiłek włożony w walkę o utrzymanie ogrodów w Polsce poprzez zbieranie podpisów, udział w manifestacji, przekazywanych pisemnych apeli i stanowisk nie poszedł na marne. Wyraziła uznanie dla pracy przy rozwoju i modernizacji ogrodu w okresie ostatnich pięciu lat. Łączna wartość inwestycji w latach 2007 - 2013 wyniosła ponad 415 % zebranej opłaty rocznej w ogrodzie.                                                                                                                

Oczywiście z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia ROD Aster nie zabrakło dla działkowców życzeń spokoju i wielu lat radości z przebywania w ogrodzie w rodzinnym gronie. Ogród ROD Aster otrzymał z rąk Prezesa OZO upominek w formie zestawu książek do biblioteczki ogrodowej.

Jubileusz ogrodu to doskonała okazja do uhonorowania odznakami założonego działkowca tych którzy zasłużyli się dla ogrodu w szczególny sposób. Na wniosek zarządu ROD Aster srebrne odznaki otrzymali pan Adam Stochandel - założyciel ogrodu i prezes ROD Aster w latach 1988-2002, który doprowadził do otrzymania użytkowania wieczystego oraz pan Władysław Wawryczuk - prezes ogrodu w latach 2006-2010, który rozpoczął proces modernizacji ogrodu. Wręczone zostały również trzy brązowe odznaki dla: pani Danuty Kulik, Artura Mazura oraz Tadeusza Roli.                                                                                                                        

W myśl W. Tatarkiewicza „Literat odpoczywa pracując w ogrodzie, a ogrodnik czytając książkę." zarząd ROD Aster przygotował podziękowania dla zaangażowanych w życie ogrodu działkowców nagrody w formie publikacji o tematyce ogrodowej.

Nie zabrakło też emocji związanych z losowaniem nagród w formie bonów do Castoramy ufundowanych przez Radną RM Opola panią M. Sekułę.

Część oficjalną zakończył tort i toast za przyszłość i życzenia dalszych 100 lat funkcjonowania.

Wieczorem rozpoczęła się zabawa integracyjna przy muzyce na żywo. Na zamontowanym telebimie zespół projektował pokaz zdjęć z życia ROD Aster. Były konkursy i wspólna zabawa. Dopisała pogoda, frekwencja i humory. Smakowało przyrządzone jedzenie: kiełbaski, pyszna kaszanka i pieczone ziemniaczki. Był też chleb ze smalcem i swojskie ogórki, które przyniosły panie działkowiczki.

Myślę, że uroczystość 25-lecia ROD Aster pokazała rodzinną atmosferę i charakter naszego ogrodu.

Prezes ROD Aster

Ewa Rola

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio