Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

„Posłowie a szczególnie posłowie PO udowodnili, że zdanie obywateli może być całkowicie pomijane” - 10.09.2013

Barbara Powązka

ROD „Wypalanki” w Częstochowie

 

 List Otwarty do Posłów RP

Panie i Panowie Posłowie przykre to i niepokojące, że nie liczycie się z głosami obywateli, że po raz kolejny arogancja władzy wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Przykre również jest to że ludzie którzy powinni działać dla dobra narodu w imię sobie znanych celów ten naród oszukują. Nie nadużywam słowa „naród" bo przecież my działkowcy i nasi sympatycy jesteśmy tego narodu znaczną częścią. Posłowie a szczególnie posłowie P.O udowodnili że zdanie obywateli może być całkowicie pomijane. W okresie między wyborami jesteśmy dla was niczym. Natomiast czas przed wyborami jest czasem umizgów. Żeby zyskać głosy wyborców i znowu zasiąść na Wiejskiej obiecankom i umizgom do wyborców nie ma końca.

W czasie II Kongresu PZD występowało wielu posłów z różnych ugrupowań. Wszyscy, dosłownie wszyscy deklarowali nam przyjaźń i głęboką troskę o los ogrodów i działkowców. Gdyby chociaż jakiś procent tych zapewnień spełniono nasza sytuacja dziś wyglądała by korzystniej. Ale wtedy byliśmy przed wyborami. Tylko SLD wywiązuje się ze swoich obietnic, inne kluby parlamentarne mają zaiste krótką pamięć. Brakuje bardziej zdecydowanej postawy PSL.

Panie i Panowie Posłowie P.O najpierw zafundowaliście nam projekt ustawy posła Huskowskiego. Projekt oderwany od realiów ogrodów działkowych i idei ogrodnictwa działkowego. Kiedy okazało się że działkowcy to jednak potężna rzesza ludzi, stwierdziliście że trzeba obłaskawić działkowców więc nasz projekt ustawy jest dobry. Popracowaliście nad nim tak dokładnie że z pierwotnym projektem nie ma wiele wspólnego. Co ciekawe zrobiliście to w „trosce" o działkowców i los ogrodów. Chcieliście uśpić naszą czujność i zrobić to co od początku jest waszym celem tzn. Doprowadzić do upadku ogrody działkowe i przejąć grunty.

Czas płynie i wykorzystujecie to niestety na naszą niekorzyść. Obowiązująca jeszcze ustawa jest podobno niekonstytucyjna a czy to co wyszło z Podkomisji Specjalnej jest zgodne z Konstytucją? Zdania są podzielone. Ten projekt też w wielu punktach jest z Konstytucją nie zgodny. A wszystko to robicie podobno w trosce o działkowców, z. przyjaźni do działkowców.

No cóż wypada tylko powiedzieć za kardynałem Richelieu „chroń mnie Boże od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam”. Rzuciliście działkowcom cukiereczek w postaci uwłaszczenia. Cukiereczek z wierzchu słodki a w środku trucizna. Przecież dobrze wiedzieliście że to knot nad knoty, że uwłaszczenie działkowców w takim wydaniu prowadzi w prostej linii do wielkiej niesprawiedliwości w stosunku do działkowców którzy nie będą mieli żadnej możliwości uwłaszczenia. Bo uwłaszczenie działkowców będzie możliwe tylko w tych ogrodach które mają użytkowanie wieczyste. Swoistym kuriozum jest też zawarty w projekcie zapis o wykluczeniu przesłanki pełnoletności z definicji działkowca. Wszystkie te zmiany wprowadzone w projekcie obywatelskim przez posłów Podkomisji Specjalnej doprowadzą do swoistej samowoli na działkach. Z dotychczasowych ogrodów powstaną potworki z piętrowymi willami, garażami, warsztatami i innymi kuriozalnymi budowlami. Zarządy chociaż będą to będą tylko fikcją przy takich zapisach ustawy. Nie grajcie naszym losem bo tego prawa nikt Wam nie dał. Mandat poselski to służebność wobec narodu, chyba że Wy Panie i Panowie Posłowie uważacie inaczej. Nie popadajcie w samozadowolenie i przekonanie o własnej nieomylności i ważności bo wybory mogą okazać się dla wielu z was zimnym prysznicem.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dał posłom 18 miesięcy na poprawienie niekonstytucyjnych artykułów ustawy o ROD. Z tego czasu pozostało ok. 4 miesiące a sytuacja jest taka że w dalszym ciągu nowej ustawy nie ma. Mamy poważne obawy że w zawitym czasie jej nie będzie. I coraz bardziej utwierdzamy się w przekonaniu że bardzo zależy niektórym ugrupowaniom na zniszczeniu i likwidacji ROD. Jeśli dalej prace nad ustawą będą przebiegać w takim tempie i z takim zaangażowaniem w opóźnianie tych prac t my działkowcy zostaniemy z niczym a samorządy, przynajmniej niektóre z podrzuconym kukułczym jajem. I będzie to kolejny przypadek okradzenia w świetle prawa rzeszy działkowców z ich dorobku.

Dlaczego w państwie prawa w środku Europy w imię doraźnych interesów lobby deweloperskiego krzywdzi i okrada się ludzi? Jak to możliwe że posłowie którzy są w Sejmie z naszego nadania i za nasze pieniądze działają przeciwko nam.

Panie i Panowie Posłowie uchwalcie ustawę o ROD. dobrą ustawę z zapisami które nie krzywdzą działkowców. Nie napisaną w pośpiechu tylko dobrą ustawę która pozwoli nam a potem naszym dzieciom i wnukom cieszyć się wypoczynkiem, spokojem i bezpieczeństwem w ogrodach działkowych. Która nie zniszczy naszego dorobku tylko pozwoli kontynuować to co do tej pory wypracowaliśmy. Taki jest obywatelski projekt ustawy o ROD. Jonasz Kofta śpiewał: ..pamiętajcie o ogrodach..."

My też zwracamy się do Parlamentarzystów RP -pamiętajcie o ogrodach i nie zapominajcie że w tych ogrodach są ludzie. Ludzie dla których działka w ROD to czasem jedyne miejsce wypoczynku. Ogrody działkowe to nie tylko działki to płuca miast. W zabetonowanych miastach nie da się zdrowo żyć. Pozwólcie miastom oddychać.

 

Barbara Powązka

Prezes ROD „Wypalanki" Częstochowa

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio