Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na wrzesień - 04.09.2013

● Nie pal! Kompostuj! We wrześniu coraz więcej przybywa opadłych liści i resztek roślinnych na działce. Pamiętajmy, że najlepiej przeznaczyć je na kompost. Większość roślin porażonych chorobami również można kompostować (dotyczy to np. łętów pomidora z zarazą ziemniaka lub ogórka z mączniakiem). Najgorszym rozwiązaniem jest spalanie resztek. Pamiętajmy, że w Regulaminie ROD istnieją ograniczenia w zakresie spalania śmieci, a w wielu gminach obowiązuje całkowity zakaz skalania (naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie). Poza tym, kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny – warto o tym pamiętać!

 ● Bieżące prace na działce Jak co miesiąc, prac do wykonania na działce jest dużo. Zwłaszcza u schyłku sezonu należy zwrócić szczególną uwagę na warzywne grządki, nawożenie roślin, modernizację nasadzeń. Doradcą w tym zakresie może być miesięcznik „działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac na działce miesięcznik prezentuje też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, a także ciekawe, polecane na działki rośliny z podaniem zasad ich uprawy, nawożenia i ochrony.

Modernizacja U schyłku sezonu łatwiej rozpocząć modernizację działki. Na początek często wystarcza jej uprzątnięcie, przycięcie dużych roślin lub wykarczowanie kilku mniej przydatnych drzew  – zwłaszcza, że po zmianie przepisów można już karczować drzewa ozdobne młodsze niż 10-letnie. Zainteresowanych tematem odsyłamy wcześniej do artykułu we wrześniowym wydaniu „działkowca”, gdzie oprócz obszernych wyjaśnień przepisów dotyczących karczowania drzew można dowiedzieć się, jak sprawnie i szybko usunąć stare drzewo.

● Altana To dobry czas by pomyśleć o odnowieniu jej wnętrza. Rozpoczynamy od oględzin stanu ścian oraz zastanowienia się, jaki efekt końcowy chcielibyśmy osiągnąć. Następnie sporządzamy dokładny plan zakupów i prac. Wszystkim planującym remont polecamy artykuł z wrześniowego „działkowca”, z którego można dowiedzieć się jak ocenić stan techniczny ścian altany, jaki tynk wybrać i jak go położyć, a także, które farby warto kupić lub jakie tapety sprawdzą się w altanie. Zapraszamy do lektury!

● Odchwaszczanie Nadal systematycznie odchwaszczamy uprawy. Im mniejsze chwasty, tym łatwiej się ich pozbyć. Możemy je przeznaczyć na kompost pod warunkiem, że nie wytworzyły jeszcze nasion. Poza tym pozostawienie jesienią zachwaszczonych zagonów, znacznie przysporzy nam pracy w nowym sezonie.

● Udane zakupy Na dobre i tanie zakupy zapraszamy do sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34. Spośród blisko 4000 produktów szczególnie polecamy narzędzia i sprzęty ogrodnicze, pH-metry, nawozy jesienne, kompostowniki i stymulatory kompostowania, efektywne mikroorganizmy, szczepionki mikoryzowe, małą architekturę, książki – zwłaszcza nowość „Kalendarz biodynamiczny 2014” za jedyne 8,90 zł. W sklepie można zamawiać również nasiona i cebule ozdobne.

 ● Pełna spiżarnia Z zebranych na działce warzyw i owoców warto przygotować różne przetwory, które przedłużą okres wykorzystania tych cennych produktów. Trochę poświęconego teraz czasu opłaci się, bo da pewne oszczędności w budżecie domowym, a własne produkty są znacznie lepsze i zdrowsze od tych ze sklepu, nie zawierają konserwantów i polepszaczy smaku, na które coraz więcej osób jest uczulonych. Zainteresowanym tematem polecamy m.in. przepis na ogórki w musztardzie, dżem z papryki, konfiturę z zielonych pomidorów, ostre pikle oraz cydr jabłkowy – nisko procentowy trunek o wybornym smaku! A wszystko to we wrześniowym numerze „działkowca”.

● Czas sadzenia U progu jesiennego sadzenia drzew i krzewów nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu dla nich miejsca na działce. Wymagania roślin w tym względzie różnią się, zatem zanim cokolwiek posadzimy, dowiedzmy się czego roślina potrzebuje. Nie zapominajmy też o zbadaniu kwasowości gleby (pH gleby), co ma szczególne znaczenie w przypadku roślin kwasolubnych, jak borówki czy różaneczniki. Przed sezonem sadzenia polecamy lekturę wrześniowego „działkowca” – gdzie można dowiedzieć się jak dobrze posadzić drzewko, jak przygotować miejsce, zbadać glebę i szybko poprawić jej strukturę, a także na co zwracać uwagę kupując róże oraz jakie narzędzia do uprawy gleby warto mieć na działce.

ROŚLINY OZDOBNE

● Sadzimy cebulowe Sadzimy już większość roślin cebulowych i bulwiastych. Na początku miesiąca sadzimy kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, pustynniki, puszkinie, szachownice. Od połowy miesiąca – tulipany, hiacynty, iksje, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szczawiki, szafirki, śniedki, śnieżyce. Warto pamiętać, że u większości cebul i bulw, głębokość sadzenia jest taka, jak ich trzykrotna wysokość.

● Rozmnażamy byliny To dobra pora na dzielenie bylin kwitnących wiosną (np. fiołki wonne, dąbrówki, floksy szydlaste, karmniki ościste, skalnice, smagliczki, żagwiny). O tej porze roku rozmnaża się też trawy, zwłaszcza te które kwitły wiosną i turzyce.

● Piwonie Najpóźniej w pierwszych dniach września dzielimy je i przesadzamy. Karpę rozcinamy na kilka części, tak aby każda miała co najmniej 3–5 pąków odnawiających.

● Wybieramy rośliny Sklepy ogrodnicze kuszą bogactwem roślin. Nie wszystkie nadają się jednak do posadzenia na działce, głównie ze względu na osiągane rozmiary i ekspansywność. Nie bez znaczenia jest też ich mrozoodporność. Aby uniknąć późniejszych kłopotów lub rozczarowania warto na zakupy udać się z wcześniej przygotowaną listą. Pomocny w wyborze wartościowych roślin jest miesięcznik „działkowiec”, który w każdym numerze prezentuje ciekawe gatunki i odmiany oraz pomysły na ich atrakcyjne zestawienia. We wrześniowym numerze poleca m.in.: rośliny na iglaste żywopłoty, rośliny dekoracyjne późnym latem i jesienią, roślinne wypełniacze w rabatach, ogródek wrzosowiskowy, efektowne zioła, sprawdzone rośliny na skalniaki, rabaty przy ogrodzeniu.

W SADZIE

● Zbiory Zbieramy owoce jesiennych i zimowych odmian jabłoni, grusz, śliw, winorośli. Jabłka warto zbierać 2–3-krotnie – najpierw te wyrośnięte i wybarwione. Takie jabłka są też najlepsze do przechowywania. Dodatkowo nie mogą być uszkodzone oraz muszą posiadać szypułkę.

● Nowe miejsce Przygotowujemy miejsce dla nowych nasadzeń – odchwaszczamy, przekopujemy, nawozimy kompostem lub obornikiem, stosujemy nawozy fosforowe i potasowe, regulujemy pH gleby.

● Dlaczego warto? Jest wiele powodów, dla których warto uprawiać na działce drzewa i krzewy owocowe. Przede wszystkim mamy to, co lubimy, zawsze świeże i aromatyczne, bezpośrednio „z krzaka”. To duży atut w obecnym „schemizowanym” środowisku. Doskonale wiemy czego użyliśmy do wyprodukowania owoców, zatem mamy pewność ich nieskażenia chemią ogrodniczą. Poza tym, na działce możemy uprawiać również to, czego nie znajdziemy w sklepie – polskie kiwi (aktinidię), cytryniec czy jagodę kamczacką, których walory smakowe wsparte są wysoką wartością prozdrowotną. Z wrześniowego „działkowca” można dowiedzieć się dlaczego warto sadzić rośliny sadownicze na działce oraz jak ograniczyć pewne trudności w ich uprawie, np. jakie wybrać podkładki by drzewa nie rosły za duże lub jakie wybrać odmiany, by zbytnio nie chorowały. To szczególnie ważny temat, zwłaszcza, że jesień to najlepszy termin na sadzenie drzew i krzewów.

Borówkowe błędy Urzeczeni smakiem borówki i zniechęceni ich ceną w sklepie, zapragnęliśmy posadzić ją na działce. Z utęsknieniem czekaliśmy na pierwsze zbiory, tymczasem… zamiast nich, pojawiły się kłopoty – krzewy przestały rosnąć, liście zżółkły lub zaczęły opadać. Co robić? Zainteresowanym polecamy artykuł z wrześniowego „działkowca”, bo przyczyn takiego stanu może być kilka. Najczęściej są to błędy popełniane przy przygotowaniu miejsca dla borówki lub niewłaściwym pielęgnowaniu młodych krzewów. Można im jednak łatwo zaradzić – zapraszamy do lektury!

 

W WARZYWNIKU

● Cebula Do połowy miesiąca zbieramy cebulę z siewu. Zbiór rozpoczynamy, gdy 50% roślin ma załamany szczypior. Jeśli to możliwe rośliny zostawiamy na grządce do podeschnięcia, a później dosuszamy w ażurowych skrzynkach w przewiewnym miejscu.

● Poplony Można jeszcze siać do gruntu wczesne rzodkiewki, koper, rukolę, roszponkę.

● Podlewanie Rośliny poplonowe o krótkim okresie wegetacji, wysiane od połowy sierpnia i na początku września, wymagają podlewania. Podlewamy też takie, które dorastają do zbioru (brokuł, kalarepa, kalafior).

● Pomidory Najpóźniej na początku miesiąca ogławiamy odmiany wysoko rosnące – uszczykujemy wierzchołki wzrostu pędów, pozostawiając 1–2 liście nad ostatnim dobrze rozwiniętym kwiatostanem.

● Przedłużanie zbioru Czas zbioru warzyw można przedłużyć stosując nad zagonami różnego rodzaju osłony płaskie z folii perforowanej lub agrowłókniny, niskie tunele foliowe albo uprawiając warzywa w szklarniach lub tunelach foliowych.

● Szczypiorek na wiosnę Na początku miesiąca dzielimy karpy szczypiorku ogrodowego i czosnkowego oraz siedmiolatki. Nowe kępy najlepiej sadzić blisko ścieżki, dzięki czemu będziemy mieli do nich łatwy dostęp.

● Zwolnione grządki Po zbiorze warzyw grządki trzeba od razu uprawić. W przeciwnym razie szybko pokryją je chwasty, które wyczerpią składniki pokarmowe i wodę z gleby. Glebę odchwaszczamy, przekopujemy, nawozimy. Można też wysiewać ozime nawozy zielone, np. mieszankę żyta z wyką ozimą.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka Systematycznie usuwamy opadłe, silnie porażone liście z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki pozbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w tym i przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Czym pryskać Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.