





Od 30 kwietnia obowiązuje ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Uchwalenie nowego prawa, które chroni przed rozbiórkami 900 tys. altan, jest wspólnym sukcesem PZD i setek tysięcy działkowców, których poparcie umożliwiło wniesienie do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy.
"Osoby cytowane w artykule oskarżając o rzekome nieprawidłowości PZD zapomniały o swoich przewinieniach i łamaniu prawa. Apelujemy o niepodgrzewanie starych sporów, a o ukazanie konstruktywnych przejawów codziennej działalności na rzecz ROD z całego kraju" - piszą prezesi ROD Delegatuty Rejonowej Okręgu Śląskiego PZD w Chorzowie
W dniu 24 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, na której rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została zgłoszona przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Rozbiórkom Altan”. W posiedzeniu uczestniczyli pełnomocnicy Komitetu mec. Bartłomiej Piech oraz mec. Tomasz Terlecki.
25 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, na którym rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz innych ustaw. Ustawa, która trafiła do Sejmu jako projekt obywatelski złożony w ramach zainicjowanej przez PZD kampanii Stop Rozbiórkom Altan, została przyjęta przez senatorów bardzo pozytywnie. Podczas głosowania jednogłośnie opowiedzieli się za uchwaleniem aktu, proponując jednocześnie wprowadzenie do tekstu uchwalonego przez Sejm korekty analogicznej z zaproponowaną dzień wcześniej przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Prezydium Krajowej Rady PZD, jako reprezentant przeszło miliona działkowców-członków PZD oraz inicjator kampanii społecznej, której efektem było złożenie do Sejmu RP obywatelskiego projektu ustawy Stop Rozbiórkom Altan, stanowczo sprzeciwia się propozycjom rozszerzenia ochrony prawnej zapisanej w przedmiotowej ustawie na obiekty przekraczające normatywy przewidziane dla altan działkowych. Zdaniem Prezydium KR PZD rozwiązanie takie byłoby sprzeczne z intencjami przeszło 700 000 obywateli, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim. Co więcej, uważamy, że poprawka ta wręcz mogłaby zagrozić głównemu celowi inicjatywy, tj. niezwłocznemu usunięciu luki w prawie, która dała podstawy do zakwestionowania legalności altan budowanych od pokoleń przez rodziny działkowców.
Wielki sukces działkowców i PZD! Po wielomiesięcznych pracach i ponad 700 tysiącach podpisów poparcia Sejm uchwalił ustawę, która zabezpiecza altany działkowe przed rozbiórką. 436 posłów głosowało za ustawą, 3 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Posłowie nie mieli żadnych wątpliwości co do tego, że projekt jest słuszny i potrzebny.
Działkowcy po raz kolejny pokazali jaka tkwi w nich siła. Stając przez problemem likwidacji blisko 900 tysięcy altan potrafiliśmy się zjednoczyć i wspólnie ochronić swoje altany. 6 lutego Sejm uchwalił nasz projekt ustawy „Stop Rozbiórkom Altan”. Ten sukces nie mógł pozostać niezauważony. Media z całej Polski śledziły zmagania działkowców i PZD. Nasza inicjatywa została doceniona przez najważniejsze tytuły na polskim rynku prasowym.
Zgodnie z decyzją Sejmu podjętą na pierwszym czytaniu w dniu 18 grudnia 2014 roku, wczoraj – 15 stycznia 2015 roku, obradowała Sejmowa Komisja Infrastruktury. Jedynym tematem przez nią poruszanym był obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw wraz z poprawkami rządowymi. Projekt ten został opracowany i zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, który reprezentuje działkowców w Polsce.
W Sejmie RP w dniu 18 grudnia 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2953). Obradom Sejmu z galerii przysłuchiwała się dość liczna grupa działkowców z Warszawy i Łodzi na czele z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim. Uzasadnienie do projektu przedstawił z trybuny sejmowej mec. Bartłomiej Piech przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Naczelny Sąd Administracyjny przedstawił definicję altany. Posługując się słownikiem języka polskiego wskazał, że jest to niewielka, ażurowa konstrukcja, chroniąca przed słońcem i deszczem. Polski Związek Działkowców stoi na stanowisku, że nie ma ona zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, jaka panuje w ogrodach działkowych. Drewniane, bądź też murowane altany przypominające niewielkie domki ozdabiają ogrody działkowe od przeszło stu lat.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju udzieliło odpowiedzi na interpelację posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy w sprawie inicjatywy ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”. W odpowiedzi tej Podsekretarz Stanu Janusz Żbik odniósł się – w imieniu resortu - do kilku zagadnień podniesionych przez posłów w swojej interpelacji".
"Definicja altany, jaką posłużył się NSA, wydając werdykt niekorzystny dla działkowca stworzyła doskonałą okazję do wyciągnięcia z niezasobnych przecież kieszeni działkowców kolejnych złotówek w formie podatków. Działania takie podjęły już instancje ściągające podatki w okręgu toruńskim oraz w kilku innych regionach kraju. Uważamy, że są to kolejne, celowe działania, podejmowane przez władze państwowe i terenowe, zmierzające do zniechęcenia działkowców do użytkowania swoich działek i ogrodów" - alarmują działkowcy ROD "Partynice" we Wrocławiu.
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.
made by Esencja Studio