Polski Związek Działkowców - stop rozbiórkom altan

Najważniejsze informacje

Media o projekcie ustawy „Stop Rozbiórkom Altan” - 09.02.2015

Działkowcy po raz kolejny pokazali jaka tkwi w nich siła. Stając przez problemem likwidacji blisko 900 tysięcy altan potrafiliśmy się zjednoczyć i wspólnie ochronić swoje altany. 6 lutego Sejm uchwalił nasz projekt ustawy „Stop Rozbiórkom Altan”. Ten sukces nie mógł pozostać niezauważony. Media z całej Polski śledziły zmagania działkowców i PZD. Nasza inicjatywa została doceniona przez najważniejsze tytuły na polskim rynku prasowym.

Polska The Times podkreśliła, że projekt ustawy został poparty przez 700 tysięcy działkowców. Ta liczba najlepiej pokazuje poczucie wspólnoty w PZD. Zauważyli to także parlamentarzyści, którzy poparli nasz projekt niemal jednogłośnie.

Polskie Radio zwraca uwagę, że uchwalony projekt daje działkowcom możliwość otrzymania nieodpłatnego zaświadczenia stwierdzającego o zgodności altany z przepisami prawa. Ponadto wszelkie decyzje o nakazie rozbiórki altan zgodnych z zapisami nowej ustawy są anulowane lub wygasają. Dzięki tej regulacji działkowcy mogą w końcu odetchnąć z ulgą.

Gazeta Wyborcza dostrzegła, że projekt zainicjował PZD. To właśnie pod jego skrzydłami zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który opracował projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. W ten sposób PZD ochronił działkowców przed likwidacją ogrodów bez odszkodowania przez gminy, które zgodnie z wyrokiem NSA uznały altany za samowole budowlane.

Rzeczpospolita podaje, że decyzja Sejmu uchroniła przed rozbiórką aż 900 tysięcy altan. To bardzo dobrze obrazuje w jak dużych kłopotach byli działkowcy. Zagrożenie rozbiórki altan wynikało z braku precyzyjnej definicji altany działkowej w prawie. Projekt ustawy przewiduje, że taki zapis zostanie wprowadzony do ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 13 grudnia 2013 roku.

TVP Parlament zauważa, że projekt ustawy był konsultowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, Rządowe Centrum Legislacyjne oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Świadczy to o tym, że PZD kompleksowo podszedł do problemu, nie pozostawiając miejsca na najmniejszą pomyłkę. Wszystkim członkom i organom PZD leży przecież na sercu dobro działkowców.  Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który stoi na straży interesów działkowców, osobiście wziął udział w uzgadnianiu rządowych poprawek podczas spotkania z Panią Premier Ewą Kopacz.

Polska Agencja Prasowa podaje, że uchwalenie projektu ustawy jest „wielkim sukcesem  działkowców”. Jest to piękne podsumowanie wielomiesięcznych wysiłków zarówno działkowców, jak i PZD.

Super Express wskazuje, że działkowcy byli aktywni już od samego początku walki o ustawę. Wysyłali oni setki listów do posłów i Marszałka Sejmu. Efekty pokazują, że ich starania zostały zauważone.

Walkę działkowców o ustawę śledziły także, m.in. wirtualnapolska.pl, onet.pl, interia.pl, biznes.pl, gazeta.pl, bankier.pl, Fakt, Gazeta Polska, Radio Maryja, Express Ilustrowany, Dziennik Trybuna, Kurier Lubelski, Gazeta Zachodnia, Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Gazeta Krakowska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Ostrowiecka, Głos Wielkopolski, SuperNowości.pl.

(AD)

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio