Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Ogród w tulipanach – z wizytą w ROD „Sielanka” w Grudziądzu - 14.05.2021

Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka” w Grudziądzu położony jest przy ulicy Miłoleśnej. W rejonie tym znajduje się jeszcze kilka innych ogrodów, jednak to ROD „Sielanka” wyróżnia się na tle pozostałych. Zawdzięcza to pięknym, wiosennym kwiatom widocznym już podczas zbliżania się do ogrodu. Są to piękne tulipany.

czytaj więcej

Spóźniona wiosna zawitała na moją działkę - 19.04.2021

Wiosna tym razem spoźniona zawitała na działce w ROD "Janowo" w Rumi. Przysłowie na kwiecień: "Jeśli w kwietniu pszczoły latają, to długie chłody się zapowiadają".

czytaj więcej

Raj zachwytu i nostalgii na ulicy Miłoleśnej w Grudziądzu - 13.04.2021

Kolejna wiosna jest pełna niepewności w związku z koronawirusem, lękiem o swoich bliskich, o to co będzie w przyszłości, jednak przyroda nie ogląda się za siebie. Za oknem robi się zielono, jest coraz cieplej, obecnie panująca pora roku, przynosi nadzieję, wiarę w lepsze jutro. Budząca się do życia przyroda pozwala na spacery, wprowadza w dobry nastrój, a co najważniejsze po długim czasie można jechać na ukochaną działkę. 

czytaj więcej

WIOSENNY WEEKEND W OGRODZIE DZIAŁKOWYM - 13.04.2021

W jeden z pierwszych tak ciepłych weekendów tego roku – 10 – 11 kwietnia, działkowcy z ROD „Społem” w Kielcach licznie pojawili się na swoich działkach, wykonując różne wiosenne prace. Epidemia na szczęście nie wpłynęła na życie Ogrodu – powierzchnia działek pozwala działkowcom na zachowanie dystansu społecznego bez konieczności rezygnacji z kontaktów i rozmów z sąsiadami oraz jednoczesnej możliwości pełnego korzystania z dobrodziejstw aktywności na świeżym powietrzu. 

czytaj więcej

Wiosna w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Niezapominajka" w Grudziądzu - 13.04.2021

Nadejście wiosny jest impulsem do działań, to spektakl barw, rozpiera nas energia, a nasz rozleniwiony po zimie organizm, obudził się już na dobre. Wracające klucze ptaków zwiastują, że lada chwila wyjdziemy z zimowego zamknięcia i ruszymy na swoje działki. Świeże powietrze, wiosenne podmuchy wiatru, słońce, a czasami kapryśna aura, pozwala nam zapomnieć o podstępnym wirusie. [...]  

czytaj więcej

Wiosna zagościła na działce Pana Andrzeja Kilińskiego z ROD Rolnik w Grudziądzu - 08.04.2021

Pierwsze promienie słoneczne, pierwszy podmuch wiosennego wiaterku, śpiew ptaków, kiełkujące wczesne kwiaty przyprawiają niejednego pasjonata ogrodnictwa o zawrót głowy. Wiosenną relację ze swojej działki nadesłał Pan Andrzej Kiliński – wieloletni działkowiec z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rolnik” w Grudziądzu.

czytaj więcej

Działkowcy z pasją-Stanisława Krauzewicz i jej kronika - 07.04.2021

Rok 2021 to kolejny rok, który jest rokiem szczególnie trudnym ze względu na sytuację epidemiologiczną Covid-19. Ograniczenia w kontaktach i nakazy reżimu sanitarnego w wielu sytuacjach zmieniły zasady funkcjonowania ROD. Jest trudniej o kontakt „face to face”, o...

czytaj więcej

Działkowcy z pasją-Haft Krzyżykowy Pani Danusi z ROD Zacisze w Zabrzu - 29.03.2021

Kiedy zobaczyłam pracę Pani Danusi z ROD Zacisze w Zabrzu ogarnął mnie zachwyt i niedowierzanie, że obraz który widzę nie jest wcale stworzony jakąkolwiek farbą. Więc czego użyła bohaterka kolejnego reportażu do jego wykonania? Może to zdziwi wiele osób czytających ten materiał, ale kolorowych nici.

czytaj więcej

Już za parę dni kwiecień – od czego zacząć otwarcie sezonu ogrodnictwa działkowego? - 26.03.2021

Kwiecień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – nowy sezon ogrodniczy rozpoczyna się po wielu miesiącach wyczekiwania. Z uwagi na tegoroczne długo utrzymujące się mrozy sezon na rośliny cebulowe i bulwiaste w niewielkim stopniu się opóźnił. Dopiero teraz dojrzeć można kwitnące krokusy, wschodzące tulipany, narcyzy, szafirki, czy też hiacynty.

czytaj więcej

40 lat ROD "Kleosin" - bagienny teren staje się kwitnącym ogrodem - 24.03.2021

Jeden z pierwszych działkowców, Pan Aleksander, który był pracownikiem PRIMBR i do dzisiaj uprawia działkę opowiada jak wyglądał wtedy ten teren. Grunt był bagienny i grząski, porośnięty zaroślami wierzbowymi i brzeziną, aby zacząć użytkować działkę trzeba było ciężkim sprzętem usunąć zarośla i korzenie. Przez część działek przechodził głęboki rów który trzeba było zniwelować. Aby rozpocząć uprawę warzyw na swojej działce Pan Aleksander musiał nawieźć 3 wywrotki ziemi urodzajnej z gliną i piaskiem.

czytaj więcej

Działania społeczno- integracyjne w ROD - 19.03.2021

Od szeregu lat ogrody działkowe służą nie tylko działkowcom, ale także lokalnym społecznościom. Najczęściej są to spotkania dla osób starszych w formie tzw. wczasów dla seniorów, a także festyny rodzinne i inne okolicznościowe imprezy. W ostatnim czasie, kiedy zmiany klimatyczne i deficyt zieleni w miastach coraz bardziej nam doskwierają, tereny ROD stają się także miejscem, gdzie podejmowane są nowe aktywności społeczno-kulturalno-edukacyjne. Jaką mają formę?

czytaj więcej

Rodzinne Ogrody Działkowe tętnią życiem - 18.03.2021

W malowniczym mieście Kolbuszowa, nad rzeką Nil, aktywnie działa ROD „Prefabet”, który już piąty rok z rzędu realizuje projekt pn. „Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno – wychowawczo – wypoczynkowych w zakresie ekologii w gminie Kolbuszowa”.

czytaj więcej

ROD „Żerań” – miejsce wrośnięte w krajobraz miasta - 09.03.2021

Od 66 lat funkcjonuje na warszawskim Bródnie i jest jednym z ponad 150 stołecznych ogrodów działkowych. Zlokalizowany na trójkątnym obszarze pomiędzy linią kolejową, a cmentarzem żydowskim przy ul. Odrowąża ROD „Żerań”, to 122 działki, na których niemal 150 działkowców wraz z rodzinami może odpoczywać i oddawać się ogrodniczemu hobby. Jak dziś wygląda ogród i czy działkowcy mogą spokojnie patrzyć w przyszłość?

czytaj więcej

Działalność społeczna w ROD w Okręgu PZD w Poznaniu - 05.03.2021

Polski Związek Działkowców, Okręg w Poznaniu w odpowiedzi na pismo z 2 marca br., przekazuje informację odnośnie funkcjonowania w ROD działek, które realizują cele społeczne oraz na przykładzie roku 2019 wydarzenia odbywające się w ROD dla społeczności lokalnych.

czytaj więcej

Wiosenne impresje - 04.03.2021

Uporządkujmy. Od 1 marca rozpoczyna się wiosna meteorologiczna. Wiosna astronomiczna rozpocznie się 20 marca, a dopiero 21 marca wkroczymy w wiosnę kalendarzową. Jest jeszcze wiosna fenologiczna wyznaczona przez kwitnienie niektórych roślin, czas w którym przyroda budzi się do życia. Jest ona istotna dla rolników, bo oznacza początek wegetacji zbóż ozimych. I w końcu mamy wiosnę termiczną, która zaczyna się wtedy gdy na danym obszarze średnia temperatura dobowa waha się między 5 a 15 st. C przez co najmniej 5 dni.

czytaj więcej

Dzikie wysypisko staje się pięknym ogrodem - 40 lat ROD "Aster" w Łomży - 25.02.2021

Polski Związek działkowców to ludzie, którzy od 40 lat przywracają życie terenom zniszczonym przez działalność człowieka. W tym roku przybliżymy historię ogrodów, które powstały dokładnie 40 lat temu. Na początek zapraszam do poznania pasjonującej historii Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Aster" w Łomży

czytaj więcej

Rozwój ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym - 18.02.2021

Zarząd ogrodu „ Na Wójtowej Roli” w 2020 roku działał bardzo prężnie. Zostało poczynione wiele prac które usprawnią funkcjonowanie ogrodu.W dobie suszy i niedostatku wody w ogrodach najważniejszą rzeczą wykonaną w 2020 roku był remont hydroforni.

czytaj więcej

Zima w ROD "Zielony" w Gdyni - 18.02.2021

Tak wygląda zima w ROD „Zielony” w Gdyni. Zdjęcie otrzymaliśmy od Prezesa ROD Leszka Kucharskiego.

czytaj więcej

Działkowcy z pasją – Zbigniew Włodarski z ROD Kłapczyka w Żorach i ornitologia - 17.02.2021

Zbigniew Włodarski pochodzi z Wielkopolski. Jego ojciec był entomologiem, który bardzo często zabierał swego synka na wyprawy. To ojciec nauczył pana Zbyszka szacunku do przyrody, zachowania się na łonie natury, cierpliwości, umiejętności obserwacji.

 

 

czytaj więcej

W jastrzębskich ROD działkowcy dokarmiają ptaki - 09.02.2021

Kolejny rok Urząd Miasta w Jastrzębiu Zdroju pomaga mieszkańcom zadbać o dokarmianie ptaków.
W bieżącym roku Urząd Miasta zaprosił do współpracy 20 jastrzębskich ogrodów działkowych. Zarządy ROD z UM otrzymały ponad 200 kilogramów nasion do dokarmiana ptasich przyjaciół. Działania zarządów jastrzębskich ogrodów działkowych wpisują się w przyjęty Program „Bioróżnorodność na działkach w ROD”, ptaki są również niezwykle ważne dla utrzymania równowagi i różnorodności środowiska naturalnego.

czytaj więcej

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio