Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Przegląd mediów

Działkowcy w Kulowie odnowili ołtarz. “Dla nas to historia”. ROD Hutnik powstał prawie 40 lat temu - 28.07.2021

Ten ołtarz to symbol ogrodów działkowych „Hutnik” w Kulowie. Powstał ponad 30 lat temu z inicjatywy śp. Andrzeja Malcherek, który był jednym z pierwszych działkowców. Przez dłuższy czas odbywały się tam msze święte dożynkowe. Później tradycję zaniechano a po śmierci lokalnego artysty ołtarz popadł nieco w zapomnienie. Ale ci najstarsi właściciele ogrodów postanowili ratować ten relikt przeszłości – niewielkim nakładem finansowym, ale wielką społeczną pracą – odnowili ołtarz. – Dla nas to ważne miejsce – nie ukrywają.

czytaj więcej

MORDERSTWO W OGRÓDKACH DZIAŁKOWYCH - 26.07.2021

Na terenie ogródków działkowych w Łagiewnikach znaleziono zwłoki zamordowanej 72-letniej kobiety. Śledczy po rozmowie z córką zamordowanej kobiety i przeanalizowaniu poszlak jeszcze tego samego dnia wytypowali podejrzanych.

czytaj więcej

Groźny pożar podczas wymiany butli z gazem. Poparzony mężczyzna ewakuowany helikopterem do Siemianowic Śląskich - 21.07.2021

Do groźnego w skutkach pożaru doszło w godzinach przedpołudniowych na terenie ogródków działkowych przy ulicy Paszkiewicza w Sieradzu. W jego trakcie ucierpiał mężczyzna, który wskutek rozległych poparzeń ciała został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich.

czytaj więcej

67-latka straciła kilkaset złotych - 21.07.2021

67-letniej ostrowiance skradziono kilkaset złotych. Sprawca kradzieży wszedł do domku na terenie ogródka działkowego i zabrał pieniądze z torebki. 67-letnia ostrowianka w poniedziałek 19 lipca zgłosiła kradzież pieniędzy. Kobieta podczas pobytu na terenie ogródka działkowego zostawiła w niezamkniętym domku torebkę z portfelem z pieniędzmi w środku.

czytaj więcej

OKRADAJĄ I DEWSTUJĄ DZIAŁKI - 21.07.2021

Do kradzieży doszło w nocy z czwartku na piątek (8/9.07). Złodzieje wyważyli drzwi do trzech altanek i zabrali z nich wszystko, co się dało. - Okradli nas z kosy spalinowej, glebogryzarki, piły łańcuchowej, taczki z żółtym kółkiem, skrzynki z narzędziami. Zabrali nawet zabawki syna. Jestem ciekawa, który ze złodziei będzie nosił mój kolorowy jednoczęściowy strój kąpielowy, a który będzie używać zielonej płetwy i maski do nurkowania, bo syn nie zdążył - z żalem mówi pani Elżbieta, właścicielka jednej z okradzionych działek.

czytaj więcej

Łazarscy działkowcy zapraszają na “Sezon Ogródkowy” - 14.07.2021

Promowanie ogrodów działkowych, pokazywanie ich potencjału, a także spacery i podziwianie roślin oraz ogrodowej architektury. Tak wygląda pilotażowa odsłona akcji “Sezon Ogródkowy – spotkajmy się na działkach”. Celem tej inicjatywy jest stopniowe otwieranie ogrodów działkowych na lokalną społeczność. W ciągu najbliższych kilku miesięcy na terenie ROD im. Kopczyńskiego i ROD im. Curie-Skłodowskiej, które znajdują się na Łazarzu, odbywać się będą konsultacje społeczne. Wezmą w nich udział działkowcy, przedstawiciele łazarskich instytucji, m.in. szkół, przedszkoli, klubów seniora oraz lokalnych organizacji.

 

czytaj więcej

Nietypowy lokator na ostrowskich działkach. Straż miejska interweniowała w sprawie młodego lisa - 14.06.2021

Zwierzę zamieszkało na ogródkach działkowych przy ulicy Komuny Paryskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Lis wykopał norę na jednej z działek i na dobre się w niej zadomowił. Strażnicy miejscy otrzymali informację o rudym lokatorze od działkowiczów. Zwierzę w nocy opuszczało swoją kryjówkę, aby udać się na łowy, a w dzień wygrzewało się wśród gęstej trawy. Sąsiedztwo lisa okazało się kłopotliwe.

czytaj więcej

MIESZKAŃCY WINIAR I DZIAŁKOWCY CHCĄ OBRONIĆ ROD PRZED LIKWIDACJĄ - 11.06.2021

Działkowcy i mieszkańcy Winiar stanęli do walki o ocalenie jedynego ogrodu działkowego w okolicy. Istnieje realna obawa, że Rodzinny Ogród Działkowy im. Gen. H. Dąbrowskiego zostanie zlikwidowany.

czytaj więcej

Apel do właścicieli ogródków: nie palcie odpadów - 07.06.2021

Apel do właścicieli ogródków: nie palcie odpadów  – Sezon działkowy w pełni, prace ogrodowe idą pełną parą, więc jak co roku wraca problem spalania odpadów. Dotyczy wielu ogródków działkowych w mieście.  – Zdarza się, że ludzie palą na działach jakieś suche pozostałości po przycinkach drzew czy inne odpadki.

czytaj więcej

OGRODY DZIAŁKOWE "CZAPLA" MAJĄ JUŻ 50 LAT! - 28.05.2021

Iwona Góralczyk iwona.goralczyk@polskapress.pl - Jesteśmy tu na „ty", tworzymy rodzinę - mówi Zbigniew Prywer, od 6 lat prezes ROD „Czapla" w Żninie. Przekonujemy się o tym przekraczając bramę ogrodów działkowych przy ulicy Szkolnej. Co chwilę słychać serdeczne powitanie, które pan Zbyszek odwzajemnia uśmiechem i szczerym pozdrowieniem.

czytaj więcej

OGRÓDKI DZIAŁKOWE W RZESZOWIE NIE BĘDĄ LIKWIDOWANE - 28.05.2021

Ostatnio głośno było o protestach właścicieli ogródków w ROD im. W. Szafera w Rzeszowie, którzy nie zgadzali się na budowę drogi przez środek ich działek. We wtorek radni spojrzeli na temat ogródków w mieście nieco szerzej. Ratusz zadeklarował, że obszarów zielonych nie będzie usuwał, szczególnie że miniony rok to istny boom na ogródki. 

czytaj więcej

Ostrów: Zbiórka odpadów na ostrowskich ogrodach działkowych? - 27.05.2021

Z propozycją organizowania przez miasto corocznej cyklicznej akcji zbiórki odpadów z terenu ostrowskich ogrodów działkowych zwrócili się we wspólnej interpelacji podczas środowej sesji Rady Miejskiej wiceprzewodniczący Zygmunt Banasiak i radny Mateusz Nycek.  Jak podkreślili ostrowskie Ogrody Działkowe to zielone płuca miasta i taka praktyczna pomoc mieszkańcom i działkowiczom w utrzymaniu porządku na tych terenach będzie ważnym ...

czytaj więcej

WYMIANA DACHU NA DOMU DZIAŁKOWCA JUŻ SIĘ ROZPOCZĘŁA - 27.05.2021

Zapowiadana już wcześniej wymiana eternitowego dachu na Domu Działkowca przy ul. św. Barbary w Jędrzejowie już się rozpoczęła. Firma „Dachy Pawlik" ściągnęła już eternit. który zostanie poddany utylizacji.

czytaj więcej

Rada Miasta za ochroną ogrodów “Szafera”. Marek Bajdak: nie zerwę umowy - 24.05.2021

W piątek odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Rzeszowa zwołana na wniosek radnych PiS. Pierwotnie miała być w środę (19 maja), ale została przerwana z powodu postawy Grzegorza Brauna, posła Konfederacji, który był gościem sesji. Braun i jego współpracownicy nie chcieli założyć obowiązkowych maseczek.

czytaj więcej

Fotopułapka uwieczniła działkowych brudasów. Teraz mogą się spodziewać wizyty mundurowych - 20.05.2021

Samochodem, skuterem, rowerem, podczas spaceru. Wczesnym rankiem, późną nocą i w biały dzień. Osoby, które tworzą dzikie wysypiska, działają na różne sposoby, ale zawsze zuchwale. Wszystko uwieczniły fotopułapki Straży Miejskiej w Koszalinie.

czytaj więcej

Dziki znowu uprzykrzają życie mieszkańcom - 19.05.2021

Dziki znowu uprzykrzają życie mieszkańcom Wołowa. Wczoraj wieczorem dziki - locha i jej młode – grasowały w obrębie ulicy Kościuszki w Wołowie, przewracały kubły na śmieci i powodowały szkody w ogródkach i na podwórkach.  Burmistrz Dariusz Chmura spotkał się dziś z Witoldem Stankiewiczem, prezesem Rodzinnych Ogródków Działkowych „Żywioł” w Wołowie.

czytaj więcej

Prace przy utwardzeniu parkingu koło ogródków działkowych - 18.05.2021

Ogródki działkowe, szczególnie teraz w czasie pandemii to zielone azyle mieszkańców, to również doskonałe miejsce do spędzania czasu podczas ciepłych wiosennych dni. W ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na prośbę działkowców ROD Relaks II skierowaną do Burmistrza Miasta Lubartów Krzysztofa Paśnika, rozpoczęły się prace nad utwardzeniem i powiększeniem parkingu wzdłuż tych ogródków.

czytaj więcej

Kraków. Domki jak z bajki i trawniki usłane kwiatami. Działkowcy z "ROD Wisła" rozpoczęli sezon. Tak żyje się na krakowskim "RODOS" - 17.05.2021

Wybraliśmy się do Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wisła", który mieści się przy ul. Longinusa Podbipięty w Krakowie. To miejsce, gdzie mieszkańcy chętnie wypoczywają i tworzą sobie małe enklawy spokoju. W pierwszej połowie maja większość działkowiczów sadzi kwiaty i warzywa. W małych szklarniach zaczynają rosnąć krzaki pomidorów. 

czytaj więcej

Zielona Góra. Wielkie sprzątanie na działkach! ZGK podstawi darmowe kontenery! - 14.05.2021

Na terenie zielonogórskich działek w ostatnim czasie widać wzmożony ruch! Wszystko za sprawą cieplejszych i słoneczniejszych dni, ale również mniejszym zagrożeniem związanym z pandemią. Korzystając ze sprzyjających warunków działkowcy wzięli się za remontowanie i porządkowanie ogrodów. Chcąc uniknąć powstawania dzikich wysypisk śmieci Zakład Gospodarki Komunalnej podstawi pod każde działki darmowy kontener na odpady!

czytaj więcej

Miasto dzieli pieniądze dla ogródków działkowych. Już wiadomo, na co przeznaczone zostanie pół miliona - 13.05.2021

W tym roku Rodzinne Ogrody Działkowe, działające w Kielcach, mogą starać się o dotacje "na przedsięwzięcia służące rozwojowi" z budżetu miasta. Zasada jest prosta: jeśli projekt przejdzie weryfikacje, to za jego realizację w całości zapłaci miasto. Oczywiście są też formalne wymagania, m.in. wnioski może składać wyłącznie zarząd ogrodu działkowego lub osoby upoważnione do jego reprezentowania .

czytaj więcej

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio