Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Co robimy na działce w sierpniu? - 04.08.2021

Każdy doświadczony działkowiec doskonale wie, iż użytkowanie działki to nie tylko błogie lenistwo, smak grilla i kąpiele w basenie. Praca działkowca nie kończy się na oprzątnięciu działki na wiosnę i przygotowaniu jej do snu zimowego. Zajęć na terenie działki jest od groma, nawet w trakcie sezonu, gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest ona w idealnym stanie.

czytaj więcej

Ćma bukszpanowa - jak zwalczać szkodnika. - 27.07.2021

Ćma bukszpanowa - pogromca bukszpanu. Jest to mały, inwazyjny motyl z rodziny Crambidae. Owad pochodzi z połud­niowo-wschodniej Azji, a w Europie po raz pierwszy został zaobserwowany w 2007 roku w południowo-wschodnich Niemczech oraz Holandii. W Polsce również stwierdzono jego obecność. Szkodnik niestety cały czas się rozprzestrzenia niszcząc napotkane na swej drodze krzaki bukszpanu.

czytaj więcej

ORYGINALNE, A RZADKO UPRAWIANE BYLINY - 27.07.2021

Krótka charakterystyka trzech gatunków bylin ciekawych, a rzadko spotykanych na rabatach działkowych i nietrudnych w uprawie, mających różne zastosowanie.

czytaj więcej

BOGACTWO CZARNYCH OWOCÓW - 26.07.2021

Nawet na niewielkiej działce można uprawiać krzewy owocowe o czarnych owocach. Są one bogatym źródłem antyoksydantów – związków zabezpieczających przed wolnymi rodnikami (są one m.in. przyczyną uszkodzeń i mutacji komórek, przyspieszają starzenie, przyczyniają się do powstania cukrzycy i miażdżycy), budują odporność organizmu, działają przeciwzapalnie, oczyszczają organizm z toksyn i uodparniają na szkodliwe działanie promieni UV, ograniczają występowanie chorób cywilizacyjnych.

czytaj więcej

Czy po drożdżach wszystko będzie rosło jak na drożdżach? - 16.07.2021

Wielu działkowców stosuje oprysk z drożdży piekarniczych na różne rośliny i twierdzą, że to działa! Drożdże to grzyby, które odżywiają się cukrami prostymi. Zawierają sporo witamin z grupy B, dużo minerałów tj.: fosfor, magnez, wapń, mikroelementy tj.: selen, chrom, sód, cynk, żelazo oraz białka i aminokwasy.

czytaj więcej

Niespodziewani goście w truskawkach - 09.07.2021

Ptaki zwabione czerwonym kolorem owoców często zlatują się do nich i niszczą część plonów. Po opadach deszczu pojawiają się ślimaki, które równie chętnie żywią się truskawkami. Ale co robią w owocach sprężyki? Larwy chrząszczy pospolicie zwane drutowcami, żerują w roślinach rosnących na glebach słabo uprawianych agrotechnicznie lub w ogrodach zlokalizowanych przy lasach i nieuprawianych polach.  

czytaj więcej

Cukinia- dlaczego nie ma owoców ???!!! - 05.07.2021

Cukinia, kabaczek (Cucurbita pepo,) dynia (Cucurbita L.), niektóre odmiany ogórka (Cucumis sativus) tykwa i inne warzywa z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae) są roślinami rozdzielnopłciowymi jednopiennymi – co to znaczy?! Roślina wytwarza kwiaty męskie i kwiaty żeńskie, ale na jednym pniu, na jednej roślinie są kwiaty takie
i takie. Pszczoły przenoszą pyłek z kwiatów męskich na kwiaty żeńskie i wtedy dochodzi do zapylenia, następnie zapłodnienia i powstania owocu. Rozdzielnopłciowość jest jedną z metod ochrony roślin przed samopylnością, która jest nie korzystna dla roślin.

czytaj więcej

Rośliny retro część 2 - 05.07.2021

Bylina z rodziny dzwonkowatych . Rośliny osiągają wysokość 60-100 cm i mają rzadko rozgałęzione łodygi. Liście są lancetowate, kwiaty zaś dzwonkowate i zebrane w luźne grona o kolorze jasnoniebieskim lub białym. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Najlepiej rozmnażać ten gatunek dzwonków z nasion wysianych w czerwcu i wysadzonych na miejsce stałe we wrześniu.

czytaj więcej

Relacja z warsztatów „Ogrody deszczowe” w ROD "Wisła" w Krakowie - 01.07.2021

W piękny słoneczny letni dzień spotkałam się z osobami zainteresowanymi ogrodnictwem, ogrodami deszczowymi, z działkowiczami – wszystkimi przemiłymi pasjonatami przyrody, którzy tego dnia przybyli na spotkanie i warsztaty dotyczące ogrodów deszczowych. Wymagająca publiczność z dużym zrozumieniem wysłuchała wykładu i wspólnie bardzo aktywnie posadziliśmy trzy panele ogrodu deszczowego zdążając na milisekundy przed burzą. Deszczowy czas spędziliśmy regenerując siły przy pizzy.

 

czytaj więcej

Wiedzy nigdy dosyć - ciekawe wykłady - 01.07.2021

W ramach Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach każda zainteresowana osoba mogła dziś wziąć udział w otwartych wykładach on-line (30 czerwca br.). Wykłady prowadzili pracownicy Instytutu, którzy zaprezentowali wyniki swych badań w bardzo interesujących prezentacjach. Każdy temat niby odmienny, jednak dotyczący proponowanych zasad uprawy w obliczu następujących zmian klimatycznych.

czytaj więcej

Czosnek – obrywanie kwiatostanów oraz termin zbioru. - 28.06.2021

Czosnek możemy podzielić na taki który wypuszcza kwiatostany i ich nie wypuszcza. Czosnek kwitnący należy sadzić jesienią natomiast czosnek nie wytwarzający kwiatostanów głównie uprawiany jest z sadzenia wiosennego ale również można go wysadzać jesienią (wtedy wydaje wyższe plony).

czytaj więcej

Niechemiczne metody zwalczania chwastów - 28.06.2021

Syntetyczne środki ochrony roślin nie są obojętne dla środowiska. Propagowanie niechemicznych sposobów ograniczenia zachwaszczenia wiąże się z troską o środowisko oraz zdrowie konsumentów. Herbicydy doglebowe stosowane w uprawach produkcyjnych mają różne okresy zalegania w glebie. Również herbicydy systemiczne, którymi opryskuje się rośliny, po zetknięciu z glebą nie od razu ulegają biodegradacji. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się niechemiczne metody zwalczania chwastów.

czytaj więcej

SKOSZONA TRAWA TO NIE PROBLEM! - 15.06.2021

Często słyszę od właścicieli trawników, że skoszona trawa to duży problem, ponieważ nie wiedzą co z nią zrobić. Jedynym rozwiązaniem jaki widzą to wyrzucić trawę do pojemników na odpady bio. W ostatnich czasach, kiedy musimy stosować recykling i znacząco ograniczać ilość wyrzucanych materiałów, zwłaszcza odpadów zielonych, zastosujmy metody, które będą korzystne dla nas i środowiska. Jedno jest pewne, skoszona trawa może mieć wiele korzystnych zastosowań w ogrodzie!

czytaj więcej

PRAKTYCZNA PORADA! JAGODA KAMCZACKA - 15.06.2021

Rozpoczął się zbiór owoców jagody kamczackiej. Wadą wielu jej odmian jest tzw. osypywanie owoców, co oznacza, że dojrzewające owoce opadają na ziemię pod krzewy. Od trzech lat przed dojrzewaniem owoców rozkładam więc pod krzewy jagody kamczackiej grubą geowłókninę, taką, która służy do okręcania, zabezpieczania roślin wrażliwych na mróz. 

czytaj więcej

Pytanie z dyżuru telefonicznego: dlaczego liście zwijają się? - 15.06.2021

Najczęstszą przyczyną zwijania się liści są nieproszeni goście – gąsienice zwójek liściowych – motyli z rodziny zwójkowatych. Gąsienice wytwarzają przędzę i zlepiają młode liście najczęściej wzdłuż nerwu głównego. Gąsienice zwójek mogą również zeskrobywać miękisz z liści i wówczas powstają charakterystyczne prześwity w blaszce liściowej.

czytaj więcej

Rośliny niepożądane w ogrodzie - 14.06.2021

Pielęgnacja ogrodu wymaga zaangażowania,  a także cierpliwości. Dbanie o jakość i zdrowotność plonów wiąże się z kontrolą zachwaszczenia. Nie chodzi tu jednak o całkowite wyeliminowanie roślin konkurencyjnych tylko o zachowanie równowagi i usunięcie tych roślin, które są bezwzględnie szkodliwe dla ludzi i upraw.  

czytaj więcej

ROŚLINY RETRO - 09.06.2021

W dzisiejszych czasach pojawiają się przeróżne mody, panujące w wielu odmiennych dziedzinach naszego życia. Zjawisko to nie omija także roślin ogrodniczych. Obecnie na przykład sadzi się na działkach dużo roślin cebulowych, bulwiastych, wrzosowatych azalii i rododendronów, które naprawdę upiększają nasze działki. Warto przypomnieć, że istnieje szereg roślin, które dawniej częściej spotykało się na działkowych rabatach, a aktualnie jest ich coraz mniej. 

czytaj więcej

Pokrzywa to samo zdrowie - 09.06.2021

Dla zdecydowanej większości działkowców Pokrywa zwyczajna to pospolity chwast i jeśli rośnie na działce, to świadczy o jej zaniedbaniu. A z drugiej strony, gdy pokrzywa choć tylko trochę podrośnie, działkowcy wszędzie jej szukają. Dlaczego?

czytaj więcej

Szop pracz na działkach. Uwaga, to nie milutki niedźwiadek! - 08.06.2021

Wprawdzie wygląda jak nieszkodliwy, sympatyczny zwierzaczek, w rzeczywistości jest jednak sporym zagrożeniem dla otoczenia – zwierząt i ludzi.  Szop pracz występowanie  Szop pracz występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Gatunek ten został sprowadzony do Europy jako zwierzę futerkowe. W Polsce szop występuje od początku lat 90. XX wieku.

czytaj więcej

Upały, a rozsądne podlewanie roślin i korzystanie z wody w ROD - 07.06.2021

Coraz cieplejsze i słoneczne dni cieszą działkowców, ale niosą ze sobą także potrzebę  odpowiedzialnego i racjonalnego wykorzystania wody w ROD. W ekstremalnych warunkach pogodowych jest ona bardzo pożądana, a jednocześnie powinna być oszczędzana. Dotyczy to głównie podlewania roślin na działkach, gdzie nie zawsze kwestia korzystania z wody – szczególnie w czasie upałów – jest traktowana przez działkowców z należytą rozwagą.

czytaj więcej

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio