Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

"Przysłowiowa godzina „zero” jest coraz bliżej" - 10.07.2013

                                                                                                           Sz. P. Donald Tusk

                                                                                                          Prezes Rady Ministrów

 

 Szanowny Panie Premierze!

 Treścią niniejszego Listu pragniemy przekazać na ręce Pana Premiera nasze daleko idące rozczarowanie, a wręcz zniesmaczenie informacją o złożonym przez Posłów Platformy Obywatelskiej – członków podkomisji nadzwyczajnej, wniosku o odwołanie Pana Bartosza Kownackiego z funkcji przewodniczącego przedmiotowej podkomisji, mającej za zadanie wypracowanie nowych regulacji prawnych dla polskiego środowiska Działkowców.

 Z tym większym smutkiem i żalem przychodzi nam przyjęcie tej wiadomości, iż po raz kolejny zestawiamy ją z odbytym w dniu 15 czerwca br. spotkaniem Pana Premiera z warszawskimi Działkowcami i przedstawicielami PZD w ROD „Waszyngtona”.

 Nie ukrywamy, że niniejsze spotkanie oraz Pańskie deklaracje o trosce w zakresie wypracowania jak najlepszych przepisów ustawowych dla ogrodów działkowych i samych użytkowników działek, wzbudziły w nas nadzieję na przełomowy, pozytywny krok w całej procedurze legislacyjnej. Do tej pory, przez długie miesiące przechodzące w lata – Pan Premier milczał w sprawie ogrodnictwa działkowego i Działkowców. Mimo tysięcy wysyłanych z całej Polski apelów, stanowisk i listów – nie mogliśmy doczekać się Pańskiej odpowiedzi. Tym bardziej więc owa deklaracja i spotkanie były dla nas ważne i tym większe pokładaliśmy w nich nadzieje.

 

            Szybko jednak, wraz z kolejnymi złymi wiadomościami, nadzieja i optymizm naszej milionowej społeczności przygasły. Jak bowiem mamy odbierać działania posłów Platformy Obywatelskiej? Jak inaczej odczytywać wniosek o odwołanie przewodniczącego podkomisji, którego zaangażowanie i widoczna chęć zaproponowania Działkowcom jak najlepszych rozwiązań wprowadzały względny spokój w naszym środowisku? Jak odbierać odwołanie posiedzenia podkomisji w dn. 8-9.07 bez podania przyczyny i nowego terminu?

 Czasu na uchwalenie nowych przepisów jest coraz mniej, gdyż przysłowiowa godzina „zero” przypada już na styczeń 2014r. Czy w takiej sytuacji nie należy robić wszystkiego, aby prace podkomisji przebiegały płynnie, bez zbędnych przestojów i przerw? Co się stanie, gdy Sejm nie zdąży z wypełnieniem luki w prawie, powstałej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego? Jak polscy Działkowcy mają poradzić sobie w sytuacji, gdy nie chce im pomóc ich własne Państwo, a dawane im obietnice raz po raz okazują się być bez pokrycia?

 Szanowny Panie Premierze!

 Zwracamy się do Pana z prośbą, wręcz wymagamy, aby składane nam obietnice i wypracowane kompromisy były szanowane. Nie możemy pogodzić się z faktem, że Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej rzuca swoje słowa na wiatr. Jak inaczej bowiem interpretować ostatnie wydarzenia? Jedynym innym wytłumaczeniem mogłaby być zupełna niesubordynacja członków PO i lekceważenie obietnic składanych przez Premiera z ich partii. Taka alternatywa też jest naszym zdaniem nie do przyjęcia.

 Chcemy, by w naszym kraju szanowany był każdy obywatel, również ten mniej zamożny i słabszy. Chcemy, by można było wierzyć w to, co obiecuje Szef Rządu. Chcemy żyć w kraju, w którym władza jest po to, by służyć obywatelom, a nie na odwrót. Panie Premierze, polscy Działkowcy liczą na Pana i chcą ufać Pana słowom. Mamy nadzieję, że członkowie Platformy zasiadający w podkomisji decydującej o przyszłości ogrodnictwa działkowego również traktują Pańskie obietnice poważnie, a ich ostatnie zachowanie zmierzające do opóźnienia czy wręcz zablokowania prac podkomisji jest jedynie incydentem, które nie będzie mieć wpływu na uchwalenie odpowiednich przepisów z zachowaniem ostatecznego terminu.

 Kielce dn. 8 lipca 2013 r.

 

                                                                                  Za Prezydium OZŚ PZD w Kielcach

                                                                                  Prezes OZŚ Zygmunt Wójcik

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio