Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Realizacja programu modernizacji działek w ROD - 19.10.2012

Prezydium Krajowej Rady PZD zapoznało się dotychczasowymi wynikami wdrażania programu modernizacji działek w ROD. Program modernizacji został przyjęty przez Krajową Radę PZD w dniu 24 lutego 2012r. Został on zamieszczony na stronie KR PZD (www.pzd.pl) oraz w Biuletynie Informacyjnym PZD (3/2012).

Na podstawie wyników  można stwierdzić, że sam program modernizacji został już upowszechniony w każdym rodzinnym ogrodzie działkowym. Obecnie, w ramach programu trwają przeglądy zagospodarowania działek, a przeprowadzają je głównie społeczni instruktorzy SSI PZD oraz członkowie zarządów ROD.  Należy zauważyć, że bardzo mały jest tu udział instruktorów etatowych ds. ogrodniczych OZ PZD. Przeglądy działek w ROD nie mogą odbywać się na zasadnie „zrzucania” tego obowiązku tyko na zarządy ROD i społecznych instruktorów,  gdyż  to OZ PZD muszą bezpośrednio czuwać nad ich realizacją. Dlatego też należy liczyć na większe zaangażowanie i pomoc ze strony OZ PZD. Ich zaangażowanie i wsparcie jest teraz niezwykle ważne, bo  często działkowcy mogą nie być świadomi  jak ważna jest to sprawa, jaki jest przede wszystkim cel modernizacji działek w ROD. Teraz, w obecnej sytuacji Związku  jest odpowiedni czas na to, by poprzez podjęcie odpowiednich działań modernizacyjnych na działkach, bronić rodzinne ogrody działkowe. Łatwiej jest o nie walczyć, gdy są  na niej zadbane, estetyczne i prawidłowo zagospodarowane działki, niż gdy ich obraz jest zupełnie inny- gdy panuje na nich ogólny nieład i chaos. A czasami wystarczy tylko pozbyć się z działki niepotrzebnych, bezużytecznych przedmiotów i efekt z pewnością będzie bardzo pozytywny. I właśnie to trzeba działkowcom w odpowiedni  sposób uświadamiać – jest to ważne zadanie dla okręgów, a zwłaszcza instruktorów ds. ogrodniczych OZ PZD, którzy winni czuwać nad prawidłowym zagospodarowaniem działek w ROD, bo tak jest ich m.in. rola. 

Ogólnie można stwierdzić, że stan zagospodarowania działek na podstawie przeprowadzanych przeglądów jest dobry. Działkowcy dbają o swoje działki,  starają się poprawiać ich wygląd, estetykę, co jest widoczne na wielu działkach.  ECH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio