Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Uroczyste krajowe obchody Dni Działkowca w Warszawie - 20.09.2012

W dniu 18 września w Warszawie odbywały się krajowe obchody Dni Działkowca. Jest to wyjątkowe święto z ponad stuletnią tradycją, mające na celu podsumowanie całorocznej działalności i wyróżnienie najpiękniejszych działek, najlepiej zarządzanych ogrodów, a także uhonorowanie wyróżniających się działkowców. Podobne imprezy, w tym Europejski Dzień Działkowca obchodzone są także w całej Europie. - My jako Związek, ogrody i działkowcy nie mamy powodu, żeby się wstydzić, bo nasze działki są dobrze zagospodarowane, dobrze zarządzane i dobrze się prezentują na arenie międzynarodowej – powiedział Prezes  KR PZD Eugeniusz Kondracki serdecznie witając przybyłych na uroczystości działkowców. – Jesteście kwiatem polskiego ogrodnictwa działkowego. Bardzo cieszymy się, że uczestniczycie Państwo w tych konkursach i pokazujecie nasze okno na świat – czyli piękne ogrody – całemu społeczeństwu - mówił Eugeniusz Kondracki. – To nie jest łatwy konkurs – wymaga pracy na przestrzeni wielu lat, a nie tylko w roku konkursowym. Prezes KR PZD podziękował wszystkim działkowcom za wieloletnią pracę, wysiłek i poświecenie na rzecz ogrodów, które zaowocowały takimi wynikami.  – To najlepsza metoda na promocję ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i za to serdecznie Państwu dziękuję. Zaznaczył też, że musimy zrobić wszystko, by święto działkowców było widziane przez całe społeczeństwo, a nie tylko przez naszą społeczność. Tegoroczne „Dni  Działkowca” zdominowały dyskusje dotyczące przyszłości użytkowników działek i obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który w najbliższych dniach będzie konsultowany ze społecznością działkowców.

Podczas tej doniosłej i ważnej uroczystości zostały przyznane odznaczenia związkowe oraz wyróżnienia i nagrody. Prezydium KR PZD w drodze uchwały nadało odznaczenia działaczom „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” i Złote Odznaki „Zasłużony Działkowiec”.  Odznaczenia wręczył prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki.

Następnie członek prezydium KR PZD Antoni Kostrzewa uroczyście ogłosił laureatów konkursu Rodzinny Ogród Działkowy roku 2012. Najlepszym ROD 2012 roku został ROD Gajówka w Wodzisławiu Śląskim. Pozostali laureaci to: ROD im. II Armii WP w Poznaniu, ROD „Sady Żoliborskie” w Warszawie, ROD „Odrodzenie” w Zabrzu , ROD „Chabry” w Opolu, ROD „Huzar” w Kostrzynie n. Odrą, ROD „Irena” w Inowrocławiu, ROD im. 100-lecia Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim, ROD im. Szymona Wachowiaka w Wągrowcu oraz ROD „Sahara” we Wrocławiu. Nagrodzone ogrody otrzymały dyplomy, puchary, tablice okolicznościowe, wydawnictwa związkowe i nagrody pieniężne. Działkowcy z wyróżnionych w konkursie ogrodów zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu.

- To, co Państwo robicie to jest sztuka i to na najwyższym poziomie europejskim - nie znajduję porównywalnych działek nigdzie, gdzie miałem okazje być i oglądać działki – mówił Eugeniusz Kondracki składając laureatom gratulacje. - Urządzić i zagospodarować działkę w taki sposób to jest wielkie dzieło. Te działki są kwiatem polskiego ogrodnictwa. Każda działka jest małym dziełem tego, który ją urządził. To często dzieło, które płynie wprost z serca – z miłości do ziemi i z umiejętności nabytych często w ciągu wielu lat, a także z poświecenia i pracy i z tego powodu można być tylko dumnym. To co stworzyliśmy w ciągu 31 lat istnienia PZD, bazując na dorobku wielu pokoleń, to wspólne dzieło nas wszystkich.

Następnie Prezes Antoni Kostrzewa przedstawił uchwałę ws. laureatów konkursu krajowego „Wzorowa Działka Roku 2012”. Wśród nagrodzonych działkowców znaleźli się: Anna i Aleksander Brzoza –użytkownicy działki w ROD „Chabry” w Opolu, Danuta i Stanisław Jakubowscy – użytkownicy działki w ROD „Sypniewo” w Poznaniu, Jadwiga i Stanisław Kordek – użytkownicy działki w ROD „Janowo” w Rumi, Maria i Stanisław Matczak – użytkownicy działki w ROD im. 22 Lipca w Ostrowie Wlkp., Urszula i Jan Michałek – użytkownicy działki w ROD „Odrodzenie”, Henryka i Czesław Szymańscy – użytkownicy działki w ROD „Nowalijka” w Gorzowie Wlkp., Stanisława i Lucjan Włodarczykowie  - użytkownicy działki w ROD „Sahara” we Wrocławiu.  Nagrodzeni działkowcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, w tym wydawnictwa związkowe oraz prenumeratę miesięcznika „działkowiec” na rok 2013.

Na obchody Dnia Działkowca przybyli prezesi okręgowych zarządów PZD, pracownicy Krajowej Rady, a także działkowcy z nagrodzonych ogrodów i działek. - Ze względu na obrady plenum ograniczyliśmy liczbę zaproszonych działkowców. Czasy i potrzeby są inne – stąd nasze obchody krajowe są w tym roku skromniejsze. W konkursie brało udział znacznie więcej osób – jest wiele wyróżnień, które wręczane będą na uroczystościach okręgowych – powiedział Prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki.

Działkowcy z ROD Gajówka w Wodzisławiu Śląskim podziękowali Prezesowi Kondrackiemu za wieloletnią prace i poświecenie na rzecz wszystkich działkowców. – Dzięki Panu czujemy się bezpieczni – powiedział prezes ROD Gajówka Janusz Jelonek. Podziękowania w imieniu zarządu i działkowców za wyróżnienie złożył także prezes ROD im. II Armii WP w Poznaniu Zdzisław Śliwa. Z tej okazji, a także w podziękowaniu za puchar z okazji 30-lecia ogrodu, zaprezentowano i przekazano na ręce prezesa Kondrackiego  album ze zdjęciami ROD im. II Armii WP w Poznaniu , który ma służyć promowaniu ogrodu.

- Za przygotowany nowy obywatelski projekt ustawy działkowej, w imieniu wszystkich odznaczonych laureatów podziękowania złożył także Prezes ROD im. Szymona Wachowiaka w Wągrowcu Mieczysław Linetty. - Mimo wyroku TK, mimo ataków medialnych nie ma niepokojów w ogrodach – jest nadzieja i wiara. - Poprzemy wszelkie działania Krajowej Rady i projekt ustawy – bo to jest jutrzenka nadziei na lepsze jutro dla wszystkich działkowców – mówił Mieczysław Linetty. Podziękowania złożyli także działkowcy szczecińscy.

-W dalszym ciągu jesteśmy na linii frontu i wciąż aktywnie pracujemy w Krajowej Radzie – mówił na zakończenie oficjalnych obchodów Dnia Działkowca prezes Eugeniusz Kondracki. – Musimy dać świadectwo, że nie zgadzamy się z wyrokiem TK, że jesteśmy solidarni  i zjednoczeni. Tylko wtedy uda nam się ocalić wszystkie piękne ogrody i działki.

W dalszej części tego radosnego święta dla wszystkich użytkowników działek głos zabierali także nagrodzeni działkowcy m.in. Stanisława Włodarczyk z ROD Sahara we Wrocławiu. - 30 lat pracowaliśmy, by nasza działka mogła zostać wyróżniona w tym konkursie – powiedziała pani Stanisława. Doceniamy ten zaszczyt i bardzo dziękujemy za to wyróżnienie. Chcemy się cieszyć naszą działką i wprowadzać kolejne innowacje – chcemy być wzornictwem dla innych, którzy nas oglądają. Ludzie pytają nas co sadzimy, co uprawiamy – nasza działka budzi spore zainteresowanie. Pokazujemy ludziom, że można coś zmienić i można upiększać działki w niezwykły sposób. Jeszcze raz dziękujemy za to wyróżnienie i że mogliśmy tu dziś być z Państwem.

- Nasze ogrody powstały na nieużytkach, hałdach, ale działkowcy są bardzo pracowici i chętni do pracy - prezes ROD „Odrodzenie” w Zabrzu Tadeusz Zdebski. - Staramy się upiększać nasz ogród. Jesteśmy wdzięczni Okręgowemu Zarządowi Śląskiemu i całemu PZD za pomoc, którą nieustannie otrzymujemy, byśmy mogli bezpiecznie pracować na tych działkach. Każdy działkowiec stara się, by jego działka była jak najpiękniejsza.

- Znam wiele ogrodów w Polsce i na Śląsku – to co tam jest to ogromny trud. Czasem aż trudno uwierzyć ile ziemi trzeba tam nawieźć, by ogrody mogły zaowocować. To jest taki ogromny wysiłek i osiągnięcie, że zasługuje na to, by o tym mówić i pisać. – Trzeba pokazywać ludzką pracę i osiągnięcia, bo to jest heroizm. Szkoda, że tak mało ludzi o tym wie, a ci którzy o ogrodach decydują nie wiedzą o nich nic – powiedział Prezes Kondracki.

- My wszyscy powinniśmy zrobić wszystko, by wspierać nasz projekt nowej ustawy działkowej, by znalazła uznanie u tych, którzy będą o tej ustawie decydować w Sejmie – powiedział członek KR PZD i wiceprezes Okręgu Sudeckiego PZD Henryk Ziomek, zapewniając w imieniu wszystkich działkowców o swoim wsparciu. Temat nowej ustawy podczas tych uroczystości pojawiał się wielokrotnie. Działkowcy wyrażali swoją radość z tego powodu, że projekt ten został przyjęty przez KR PZD, która obradowała tuż przed uroczystościami Dnia Działkowca. – Ogrody jako tereny zielone muszą służyć całemu społeczeństwu.

- Nasi użytkownicy działek ciągle pytają co mogą zrobić i jak mogą pomóc. Nasi działkowcy to typowi Polacy – zwierają szeregi, gdy coś się dzieje i trzeba to wykorzystać – mówiła Barbara Korolczuk, Prezes ROD Westerplatte we Wrocławiu. - Sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Związek to nie okręg czy Krajowa Rada – to są działkowcy. Likwidacja PZD to likwidacja ludzi, którzy użytkują działki. Walczymy dalej - do zwycięstwa!

- Nikt się nie spodziewał tego, co stało się 11 lipca br. i to jest bardzo przykre dla działkowców z mojego ogrodu i dla wszystkich innych – mówił Jerzy Karpiński z ROD „Radość” we Wrocławiu. - Powoli zaczynamy otrząsać się z tego, co się wydarzyło – zaczynają się protesty dotyczące orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, pojawiają się symptomy wiary i nadziei w postaci dokumentów opracowywanych  na najbliższy Zjazd. Ludzie z nadzieją patrzą na to, co my robimy – nie ma przerażenia i szoku, cieszą się, że coś się dzieje i wierzą w nas – mówił Jerzy Karpiński.

Swoje wystąpienie Jerzy Karpiński zakończył słowami wiersza własnego autorstwa pt. „Nie możemy”. Treść tego wiersza dostępna jest w załączniku.

Na zakończenie uroczystości Eugeniusz Kondracki podziękował wszystkim działkowcom za przybycie i udział w krajowych obchodach Dnia Działkowca.  - Dziękujemy za Wasz wysiłek i za to, że te piękne ogrody i działki dobrze oświadczą o nas wszystkich i o Polskim Związku Działkowców  – powiedział Prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki.

AH

 

Załącznik plikowy do pobrania

wiersz.doc

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio