Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jeden z najstarszych i najpiękniejszych rodzinnych ogrodów działkowych świętował jubileusz 80-lecia - 10.09.2012

„Jesteśmy w ogrodzie, który obchodzi dziś swój wielki jubileusz. Jest to możliwe nie tylko dzięki nam, obecnym użytkownikom działek, ale całej naszej wielopokoleniowej rodzinie działkowców, o której nie możemy dziś zapominać –  mówił podczas uroczystości prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki.

8 września br. w  ROD Sady Żoliborskie w Warszawie  odbyła się uroczystość obchodów osiemdziesięciolecia istnienia ogrodu. „Nie bez powodu spotykamy się właśnie dziś. Dla nas jest to dzień szczególny – mówił w swoim wystąpieniu prezes ogrodu  Zdzisław Robakiewicz. „Równo osiemdziesiąt lat temu, w 1932 roku, Aleksandra Piłsudska, żona marszałka urządziła punkt wydawania posiłków dla bezdomnych i bezrobotnych  na terenie po poligonie wojskowym. Z czasem Towarzystwo Ogrodów Działkowych działające w Warszawie teren ten przeznaczyło pod małe działki uprawne. Te wydarzenia uznajemy za początek istnienia naszego ogrodu -  wyjaśnił  prezes Robakiewicz. Dodał, że ogród przeżywał różne okresy, ale dziś działkowcy mogą być z niego dumni, bo obecnie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów w naszym kraju.

Prezes Krajowej Rady PZD Eugeniusz Kondracki podkreślił, że jubileusz jest dobrą okazją, by przypomnieć sobie o tych wszystkich, dzięki którym świętowanie osiemdziesięciolecia istnienia ogrodu jest możliwe.  „Z dużą sympatię wspominam panią Kuncerową, panią Stępniewską czy  prezesa Skoczylasa. Osoby te, podobnie jak wielu innych, włożyły dużo trudu, by tak piękny ogród  mógł powstać. Gdyby nie praca kilku pokoleń działkowców, niemożliwe byłoby spotkanie się dziś w tym miejscu– zaznaczył prezes KR PZD, który w latach 1972-1976 pełnił funkcję prezesa ROD „Sady Żoliborskie”.

 Dodał równocześnie, że  ogród ten w pełni zasługuje na to, by istnieć, rozwijać się, a działkowcy na to, by spokojnie z jego dobrodziejstw korzystać. Nie bez powodu bowiem  ogród zdobył tytuł „Rodzinny Ogród Działkowy  Roku” w 2006, 2008 i 2012 roku.

Na znak uznania Prezes KR PZD złożył na ręce prezesa ogrodu pamiątkowy puchar oraz dyplom.W obchodach jubileuszu wziął także udział zastępca burmistrza dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, który w imieniu zarządu dzielnicy Bielany złożył na ręce prezesa ogrodu list gratulacyjny. Przekazał także list z wyrazami uznania od posła SLD Ryszarda Kalisza, który wziął udział w drugiej części uroczystości. Wiceburmistrz podziękował także działkowcom za dobrą współpracę oraz wyraził nadzieję, że ROD Sady Żoliborskie będzie świętował jeszcze wiele podobnych jubileuszy.

Pamiątkowy puchar oraz dyplom, w imieniu OZ mazowieckiego na ręce prezesa ogrodu przekazał członek KR PZD Antoni Kostrzewa. Wyraził także  nadzieję, że mimo licznych ataków na ogrody w całej Polsce, obronią się i będą służyły kolejnym pokoleniom rodzin działkowych.

Obchody jubileuszu uświetnił występ dzieci Przedszkola nr 346 „Pod Kasztanem”, które od wielu lat współpracuje z ogrodem.

 Trochę historii

 ROD „Sady Żoliborskie” jest jednym z najstarszych w Warszawie i przepięknie usytułowanym, bowiem położony jest na Bielanach między Wisłostardą, a ulicą Gwiaździstą, w bezpośrednim sąsiedztwie starorzecza Wisły, w parku „Kępa Potocka”. Jest ogrodem otwartym, strzeżonym, pełniącym rolę parku miejskiego. Stanowi miejsce wypoczynku nie tylko dla użytkowników 461 działek, lecz i dla mieszkańców dzielnicy. Ogród ten upodobały sobie matki z dziećmi oraz maluchy z pobliskiego , zaprzyjaźnionego z ogrodem Przedszkola nr 346 „Pod Kasztanem” , a także uczniowie bielańskich szkół, przychodzący do ogrou na lekcje przyrody.

 Na przestrzeni 80 lat istnienia ogród miał 27 prezesów. W latach 1972-1976 rolę prezesa  pełnił Eugeniusz Kondracki, obecny Prezes KR PZD. Od 1990 r. funkcję prezesa pełni nieprzerwanie Zdzisław Robakiewicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio