Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Instruktorzy SSI PZD na grudziądzkim festynie „Przypalanki” - 03.10.2019

W kalendarzu imprez organizowanych w Grudziądzu  pojawił się Festiwal „Przypalanka”, który ma nawiązywać do tradycji grudziądzkich, ma być świętem tradycyjnych producentów żywności. Impreza odbyła się w dniach 27-29 września. W wydarzeniu uczestnioczyli także instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej, którzy prezentowali działaność ekologiczno-ogrodniczą PZD.

                                      

W trakcie trzydniowego festiwalu można było wziąć udział w warsztatach, przyrządzić potrawy według przepisów naszych babć, ale również podejrzeć jak wygląda przetwórstwo spożywcze. Wykład profesora Jarosława Dumanowskiego, o tradycji wyrobu nalewek i likierów, nawiązujący do Fabryki Wódek i Likierów Alojzego Ruchniewicza, która mieściła się w Grudziądzu, a także konkurs nalewek, dał możliwość zaprezentowania nalewek, win, miodów pitnych przygotowywanych w domowym zaciszu. Wśród osób prezentujących swoje wyroby można było dostrzec działkowców.  Kultywując tradycje kulinarne, można było również wziąć udział w warsztatach pszczelarskich lub lepienia pierogówe. Nie zabrakło kramów z żywnością tradycyjną i ekologiczną (miody, konfitury, powidła, soki, wędliny, wyroby z dziczyzny, gęsina, wypieki).

                                   

W niedzielę na grudziądzkiej Marinie, przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców, a dokładniej rzecz ujmując instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej wzięli udział w festynie, promując własną działalność Związku, która oprócz rekreacji i wypoczynku skupia się na ekologicznej uprawie owoców, warzyw oraz ziół. Instruktorzy SSI rozdawali broszury i wydawnictwa wydawane przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Osoby odwiedzające stoisko Polskiego Związku Działkowców, zadawały wiele pytań dotyczących problemów z uciążliwymi chwastami, chorobami roślin, ale również w jaki sposób chronić pożyteczne owady. Barwne stoisko i chleb ze smalcem oraz kiszone ogórki z własnej działki, były naszym największym atutem.  Festyn był również okazją do propagowania naszej idei, wszak Grudziądz jest nie tylko miastem ułanów, ale również ogrodów działkowych.

Opracowanie: Małgorzata Jasińska

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio