Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wczasy dla seniorów w ROD Rakowiec - 15.07.2019

Kolejny już raz odbyły się wczasy dla seniorów w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Rakowiec” w Warszawie. W tegorocznej edycji wypoczynku wzięło udział 55 seniorów z dzielnicy Warszawa Ochota. Wczasy są efektem szerokiej współpracy Zarządu ROD i Ogrodu z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej Zarządu Dzielnicy Warszawa Ochota.

Przez pierwsze dwa tygodnie lipca seniorzy wypoczywali w urokliwej scenerii ROD „Rakowiec” w Warszawie. Każdego dnia rano spotykali się w ogrodzie i spędzali czas wypełniony atrakcjami aż do godzin popołudniowych. Zarząd ROD Rakowiec udostępnił całe swoje zaplecze,  w tym Dom działkowca. Seniorzy korzystali ze świetlicy, kuchni z całym jej wyposażeniem i innych pomieszczeń.

ROD Rakowiec pokrywał również wszelkie koszty związane z korzystaniem z tych pomieszczeń, takimi jak energia, woda, czy wywóz śmieci.

„Bardzo nas cieszy, że kolejny już raz odbywają się w naszym ogrodzie wczasy dla seniorów. Robimy wszystko, by pobyt u nas był przyjemny i pozostał w pamięci uczestników  na długo. Nasz ogród jest zawsze otwarty na takie inicjatywy. To również ciekawe wydarzenie dla samych działkowców. Podczas takich wczasów nawiązują się nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Nasi działkowcy chętnie dzielą się z uczestnikami wczasów swoimi plonami, zapraszają na działki” – powiedział Paweł Turek, prezes ROD Rakowiec.

ROD Rakowiec to wspaniałe miejsce na mapie Warszawy, które powstało już w 1927 roku i idealnie nadaje się na wypoczynek i relaks. W ciszy i w otoczeniu morza kwiatów, drzew i grządek seniorzy mogli zregenerować siły. Organizatorzy zadbali, by program wypoczynku był ciekawy i atrakcyjny oraz dostosowany do potrzeb i możliwości osób starszych. Seniorzy mieli zapewnione wyżywienie oraz zajęcia gimnastyczne połączone z elementami tańca, zajęcia z psychologiem, zajęcia plastyczne i manualne oraz ciekawe wykłady. Jak mówią sami uczestnicy wczasów w ROD – taki wypoczynek przywraca im zdrowie.

„Jestem tutaj po raz pierwszy i bardzo żałuję, że dopiero teraz się zdecydowałam. Dla nas, seniorów to bardzo ważne, aby być ciągle aktywnym. A taka forma wypoczynku jak tutaj to nam daje. Mieliśmy bardzo ciekawe zajęcia. Poznałam wspaniałych ludzi. Panie kucharki przygotowywały smaczne posiłki. Wszystko było fantastycznie zorganizowane” – powiedziała Teresa Przywózka, uczestnika wczasów.

Kolejna seniorka również nie kryła zadowolenia z pobytu w ROD.

„Te wczasy przywracają nam zdrowie. Dla osób starszych to bardzo ważne, by móc w taki sposób wypoczywać. Różne zajęcia z panią psycholog pozwoliły nam rozruszać nasze szare komórki. Z kolei zajęcia gimnastyczne – rozruszały nasze stawy. Wczasy na działkach to fantastyczny pomysł. Wielu seniorów nie może sobie pozwolić na wyjazdy i wczasy w uzdrowiskach – jednak na szczęście są takie inicjatywy jak ta ­i bardzo się z tego cieszę”  – powiedziała Wanda Piasecka, seniorka z Warszawy.

Oprócz zajęć przygotowanych przez organizatorów seniorzy bardzo sobie chwalili możliwość spacerowania po całym ogrodzie. Podkreślali, że to wspaniały park, w którym bardzo miło spędza się wolne chwile. Dodatkowo, podczas przechadzek był czas na poznawanie działkowców i rozmowy na tematy dotyczące prowadzenia i uprawiania działek.

„Naszym głównym celem było to, aby seniorów zaktywizować. Starsi ludzie w samotności spędzają czas, siedząc w domu głównie przed telewizorem. W samotności spożywają posiłki. Organizując takie wczasy chcieliśmy, żeby wyszli z domu, żeby spędzili czas z innymi ludźmi. Chcemy im dać namiastkę wczasów uzdrowiskowych – na to wielu seniorów nie może sobie pozwolić.  Bardzo dziękujemy ROD Rakowiec, że nas tak serdecznie gości i wspiera od tylu lat”  –  powiedziała Mariola Kusiak, Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Dzielnicy Warszawa Ochota.

Na zakończenie wczasów organizatorzy zapewnili seniorom miłą niespodziankę. Był występ zespołu Miruna & lec Garcons, który w swoim repertuarze ma utwory z repertuaru Edith Piaf, Georges'a Brassensa, Josepha Kosmy i Joe Dassina. Goście z przyjemnością wysłuchali koncertu korzystając z ostatnich chwili wypoczynku w ROD.  Ponadto każdy senior otrzymał również książkowy upominek.

E.Ch.

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio