Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy z Włocławka mają nową drogę do ogrodów - 05.07.2019

Po wielu latach starań samych działkowców, jak i władz Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD o utwardzenie drogi dojazdowej do Rodzinnych Ogrodów Działkowych usytuowanych w zakolu rzeki Zgłowiączki we Włocławku, udało się osiągnąć cel. W miejscu dziur i wertepów pojawił się piękny asfalt.

Droga ta stanowi praktycznie jedyny dojazd do zlokalizowanych w zakolu Zgłowiączki dziewięciu dużych ogrodów działkowych posiadających ponad 850 działek. Codziennie na swoje działki dociera tamtędy około 1000 osób,  a w letnie weekendy nawet 2-3 tysiące działkowców z rodzinami i znajomymi.

Zanim jednak doszło do naprawy traktu, przez kilka lat działkowcy musieli wykazywać się niezwykłą cierpliwością chcąc dotrzeć do swych działek.

Szeroki pas drogi ziemnej przebiegający przez las komunalny od strony ul. Kapitulnej do rzeki Zgłowiączki to był swoisty tor przeszkód dla kilkuset codziennie przejeżdżających tam samochodów osobowych i dostawczych. Wertepy, głębokie dziury, a po deszczach wielkie bajora błotne stanowiły swoisty tor przeszkód dla zmotoryzowanych i pieszych. W upalne dni tumany unoszącego się kurzu, po przejechaniu tej drogi nawet bardzo wolno, uniemożliwiały normalny spacer w tym rejonie. Wieloletnie, wielokrotne petycje do władz miasta, popierane setkami podpisów działkowców nie przynosiły oczekiwanego zainteresowania problemem i poprawy sytuacji.

Co prawda miasto dwa razy w roku doraźnie wyrównywało drogę w ramach pomocy interwencyjnej, ale to nie spełniało oczekiwań i rozwiązywało problem tylko na chwilę. W sierpniu 2017 roku, w trakcie spotkania władz miasta z przedstawicielami Okręgowego  Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD w Toruniu szczegółowo omówiono problem dojazdu do ogrodów. Władze miasta uznały, iż zagadnienie to należy w trybie pilnym rozwiązać poprzez właściwe przygotowanie terenu i ułożenie dywanika asfaltowego. Rozważano też propozycję przedłożoną  przez przedstawicieli PZD usytuowania obok drogi ścieżki spacerowo-rowerowej.

 Projekt budowy utwardzonej drogi znalazł się wśród wielu zadań zgłoszonych w 2017 roku do Budżetu Obywatelskiego. Jednak jego regulamin nie był dla działkowców łaskawy. Należało uzyskać maksymalną ilość podpisów mieszkańców części osiedla Południa, mimo iż działkowcy rekrutują się ze wszystkich dzielnic miasta. Nie wszyscy mieszkańcy rozumieli potrzebę realizacji tej inwestycji, a jednak dzięki niespotykanemu dotychczas zaangażowaniu działkowców, uzyskano poparcie około 1200 mieszkańców, co dało druzgocącą przewagę nad pozostałymi zgłoszonymi zadaniami.

Pomimo przeciągających się terminów przygotowania dokumentacji oraz problemów z przetargami zadanie było realizowane. Wiosną tego roku dopięto sprawy umów na realizację i  w czerwcu przystąpiono do remontu drogi. W tej chwili, po położeniu dywanika asfaltowego i utwardzeniu poboczy zakładane są spowalniacze ruchu oraz ustawiane niezbędne znaki drogowe.

Reasumując - była to przysłowiowa droga przez mękę, ale zakończona sukcesem!

W tym miejscu należą się szczególne podziękowania niewielkiej grupie działkowców Rodzinnych Ogrodów Działkowych usytuowanych w zakolu rzeki Zgłowiączki we Włocławku, a także reprezentujących inne ogrody. Dziękujemy władzom miasta za poważne i właściwe potraktowanie potrzeby realizacji zadania. Tu pragnę przypomnieć słowa obiecanej pomocy złożone przez prezydenta Włocławka – p. Marka Wojtkowskiego w trakcie Okręgowych Dni Działkowca w 2016 roku. Prezydent danego słowa dotrzymał. Dziękujemy wreszcie działaczom Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD na czele z prezesem Piotrem Gadzikowskim oraz wiceprezesem Leszkiem Konefałem za reprezentowanie nas w rozmowach z władzami miasta oraz nieustępliwość w dążeniu do celu.

Mirosław Piechocki

 

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio