Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Niech się mury pną do góry – budowa siedziby Zarządu i wiaty w ROD "Stokrotka" w Żorach - 26.06.2019

Jesień roku 2013 jest początkiem "nowego"  ROD "Stokrotka" w Żorach. Nowego, bo ROD "Stokrotka" funkcjonował już w Żorach jako ogród tymczasowy na osiedlu Korfantego – i to całe 30 lat.

Decyzją UM Żory ogród został zlikwidowany w 2013 roku. Jednak przychylność władz żorskich i dobra współpraca z OZ Śląskim w Katowicach zaowocowały przyznaniem terenu pod utworzenie ROD "Stokrotka" od nowa. Przeniesiono działkowców z osiedla Korfantego do żorskiej dzielnicy Baranowice. UM wytyczył teren, wykonał ogrodzenie i doprowadził media do granic ogrodu.

 

Utworzonych zostało 60 rodzinnych działek o powierzchni 314 m2 oraz szerokie przejezdne alejki. Działkowcy, to co mogli przenieśli na nowy teren. Wybudowali nowe altany, wykonali ładne ogrodzenia działek - pod okiem zarządu ROD "Stokrotka", którym od 2013 roku kieruje Pan Prezes Zdzisław Skórzak.

W 2015 roku wykonana została inwestycja w ogrodzie – doprowadzono wodę miejską do każdej działki. Rok 2016 to kolejna duża inwestycja – działkowcy przyłączają energię elektryczna do swoich altan. OZ Śląski udziela dotacji do w/w zadania. Liczniki z wody oraz z energii są zabudowane w szafach na alejkach. Działkowcy są zadowoleni z wykonanych inwestycji, jednak nie posiadają biura ani zaplecza. Walne Zebranie w 2017 roku podejmuje decyzję o budowie biura wraz zapleczem socjalnym.

 

Trudna decyzja, partycypacja od działki to kwota 900 złotych. I jak to w Żorach bywa, 100 % wpłat zostało uiszczonych na rachunek ogrodu – będzie inwestycja. Zarząd kolejny raz występuje o dotację do OZ Śląskiego, a ogród otrzymuje 30 000 złotych. Rok 2018 to przygotowanie dokumentacji, pozwoleń, uzgodnień budowlanych i rozpoczęcie prac ziemnych. Wiosna 2019 roku to budowa siedziby biura wraz zapleczem. Wszyscy patrzą jak mury biura Zarządu pną się do góry. W budowie dach i wiata. Zarząd pracuje ze zdwojona energią, aby do zimy zakończyć inwestycję. Dużo pracy jeszcze przed nimi, ale trzymamy kciuki za sprawne wykonanie zadania zgodne z przepisami budowlanymi i pomyślne ukończenie inwestycji.

Lucyna Cyrek

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio