Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Poznańskie działki jeszcze piękniejsze - 29.05.2019

Poznań przeznaczy niemal pół miliona złotych na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Za te pieniądze działkowcy wyremontują place zabaw i zmodernizują świetlice. Będzie też bezpieczniej, bo dotacja pomoże poprawić oświetlenie w alejkach.

Ogródki działkowe są niezmiernie istotną częścią zielonego Poznania

Miasto Poznań przeznacza ponad 459 tys. zł na to, by zagospodarowane przez działkowców tereny zielone były coraz bardziej przyjazne dla wszystkich poznaniaków. W tym roku wnioski o wsparcie złożyło 13 ogrodów działkowych, wszystkie dostały dofinansowanie. Umowy zostały oficjalnie podpisane 27 maja.

- Już kolejny raz dofinansowujemy ogrody działkowe - podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. - Są dla nas bardzo ważne, dlatego w tym roku przeznaczyliśmy na to dwa razy więcej pieniędzy niż rok temu. Ogródki działkowe są niezmiernie istotną częścią zielonego Poznania.

Dzięki miejskiemu dofinansowaniu ROD "HCP-4" wyremontuje świetlicę, ROD "Wypoczynek" wymieni na niej dach, a na ROD "Bogdanka" powstanie nowe pomieszczenie biurowe. ROD "Budowlanych" skończy prace nad swoją świetlicą i zagospodaruje teren wokół niej.

Miejskie pieniądze pomogą też w remontach Domów Działkowca. ROD im. Żwirki i Wigury II doczeka się nowego pokrycia dachu, ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Poznaniu ociepli swój dom, a ROD im. Ks. J. Przyłuskiego zmodernizuje alejkę ogrodową i teren wokół Domu Działkowca i placu zabaw.

Dofinansowanie sprawi, że poznaniacy będą mogli wypoczywać i relaksować się w lepszych warunkach. Stowarzyszenie Ogrodowe im. K. Marcinkowskiego wyremontuje kompleks sportowo-wypoczynkowo-rekreacyjny, ROD "Relaks" zmodernizuje plac zabaw dla dzieci, a ROD "Szafirek" - rozbuduje go i zabezpieczy.

Dotacja przełoży się też na bezpieczeństwo działkowców: ROD im. Tadeusza Kościuszki utwardzi drogę wjazdową na teren działek, ROD "Zakątek" poprawi oświetlenie na alejkach działkowych, a ROD "AR-II" zmodernizuje zasilanie działek w energię elektryczną.

- Dziękuję miastu za pamięć o ogrodach - mówi Zdzisław Śliwa - prezes ZO PZD w Poznaniu. - To nasze wspólne dobro, nie tylko działkowców, ale wszystkich poznaniaków. Dzięki dofinansowaniu miejskiemu możemy otwierać nasze ogrody, udostępniać je mieszkańcom miasta. Już 8 czerwca w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu organizujemy razem z urzędem miasta piknik senioralny. Jego częścią będzie biała sobota, podczas której będzie można skorzystać z porad i konsultacji lekarzy i specjalistów.

Rok temu miasto po raz pierwszy przeznaczyło 241 tys. zł na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych. Wtedy wnioski o wsparcie złożyło sześć poznańskich ROD - każdy z nich dostał pieniądze z miejskiego budżetu. Dzięki dotacji udało się stworzyć przyjazne miejsca dla poznaniaków, a ogrody działkowe były otwarte od kwietnia do października. Zrealizowane dzięki miejskiemu wsparciu inwestycje stworzyły miejsca zabaw dla dzieci oraz przestrzeń aktywności dla seniorów - nie tylko z ogrodów działkowych, ale z całego Poznania.

W Poznaniu jest 85 rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), a na nich - ponad 17,8 tysięcy działek na łącznej powierzchni ponad 770 hektarów. W mieście działa też Stowarzyszenie ogrodowe im. Karola Marcinkowskiego, które gospodaruje na kolejnych blisko 300 działkach.

AW

 

Link do strony Poznan.pl, gdzie ukazał się artukuł
http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznanskie-dzialki-jeszcze-piekniejsze,133352.html

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio