Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wiosenny kiermasz "Pamiętajcie o ogrodach" - 28.05.2019

18 i 19 maja w Szczecinie na Wałach Chrobrego, odbyła się wiosenna edycja kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach”. Z ofertą przyjechało ponad 100 wystawców z całej Polski, nie tylko ogrodników, ale również producentów żywności ekologicznej – wędlin, pieczywa, serów, piwa, miodów, ceramiki i rękodzieła.

Odwiedzający kiermasz mogli skorzystać z szerokiej oferty roślin, od cebul, kłączy, bulw, rozsady warzyw (wśród których popularnością cieszyły się pomidory koktajlowe), trawy ozdobne, drzewka i krzewy liściaste i iglaste – w tym wiele szczepionych na pniu, drzewka i krzewy owocowe, w tym m.in. pigwy, pigwowce, derenie, świdośliwy, pnącza: kiwi, cytryńców, goi, jeżyn i malin. Ogrodnicy oferowali również wiele odmian borówek, truskawek i poziomek. Przyjechało kilku producentów róż, różaneczników, hortensji, bylin, roślin rabatowych na tarasy i balkony. Producenci ziół przygotowali oprócz doskonale znanych - wiele ciekawych gatunków tj.  ziele coli, ziele oliwne, stewię, szeroką gamę odmian mięty (tj. japońska grejpfrutowa, pomarańczowa, jabłkowa, truskawkowa, czekoladowa, ananasowa, srebrna, bazyliowa), które cieszą się bardzo dużą popularnością. Zainteresowani mogli nabyć również rośliny i ryby do oczek wodnych, drewniane altany, meble, pergole, donice, nawozy czy zapoznać się z ofertą kosiarek.

Wśród wystawców na kiermaszu nie zabrakło również instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Polskiego Związku Działkowców, dyżurujących i udzielających porad ogrodniczych. W naszym namiocie można było dokonać tradycyjnie pomiaru pH gleby, zasięgnąć informacji dotyczących o opłatach ogrodowych, o wolnych działkach nie tylko w Szczecinie i okolicach, ale również w całym naszym Okręgu.

Cieszy nas żywe zainteresowanie młodych nabyciem działki, widać niesłabnącą potrzebę kontaktu z przyrodą, relaksu, ale i pracy na świeżym powietrzu, uprawiania „własnego kawałka ziemi”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez nas tablice o owadach pożytecznych, owadzich hotelach i kwiatach, jakie przywabiają je do naszych ogródków. Dociekliwi dopytywali, jak zrobić domki dla owadów we własnym zakresie. Przygotowaliśmy również plansze pokazujące pomysłowość działkowców i piękne działki naszego Okręgu.

Promowaliśmy Związek, rozdając Zieloną Rzeczpospolitą, broszury, „działkowce”. Zachęcaliśmy najmłodszych do udziału w otwartym konkursie plastycznym organizowanym przez Okręg w Szczecinie.

Z kiermaszu nikt do domu nie wracał z pustymi rękami, każdy znalazł tu coś dla siebie, mimo wcześniej zapowiadanej burzy było ciepło i świeciło słońce. Oby zawsze podczas kiermaszu dopisywała nam taka pogoda!

                                                                                                                                                                            Justyna Sielicka

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio