Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

I Kiermasz Ogrodnictwa dla Działkowców i Sympatyków ROD - 01.04.2019

W sobotę 30 marca Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dębniki” w Krakowie, przy współudziale Instruktora ds. ogrodniczych Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie mgr inż. Joanny Gadzinowskiej, zorganizował „I Kiermasz Ogrodnictwa dla Działkowców i Sympatyków ROD”. Patronat nad Kiermaszem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec oraz Rada Dzielnicy VIII Dębniki reprezentowana przez Radnego Piotra Rusockiego.

 

Otwarcia Kiermaszu dokonała Prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dębniki” Ewa Błachut witając gości, wystawców oraz działkowców. Pani Prezes na wstępie zapoznała uczestników z bogatą i długą, bo 85 letnią historią Ogrodu, sięgającą lat przedwojennych podkreślając okres okupacji niemieckiej, kiedy to nawet okupant wręcz nakazywał tworzenie i prowadzenie ogrodów działkowych. Referat nt. „Roli Rodzinnych Ogrodów Działkowych w środowisku miejskim” wygłosiła Prezes Okręgu Małopolskiego PZD Zofia Mierniczek.                      

Piękna słoneczna pogoda była wielkim atutem całego przedsięwzięcia. Skromne założenia co do ilości wystawców zamieniły się w dość sporą i różnorodną grupę. Do wystawienia produktów ogrodniczych zgłosiły się firmy z terenu Krakowa oraz Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa – Brzezna koło Nowego Sącza, prezentując wysokogatunkowe sadzonki roślin owocowych i ozdobnych. Kiermasz wzbogacili swoim udziałem działkowcy z ROD „Nad Rudawą”, którzy propagowali hodowlę pszczoły murarki, oferując kompletnie wyposażone gniazda z kokonami oraz hoteliki dla tych owadów.

Na Kiermaszu wystawiali się sprzedawcy nawozów organicznych, którzy równocześnie byli fundatorami nagród konkursowych. Konkurs z zakresu wiedzy ogrodniczej poprowadziła Zdzisława Królczyk - Instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej PZD. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane także przez Radę Dzielnicy VIII Dębniki.                            

Zaproszeni pszczelarze przywieźli na Kiermasz miód a dla urozmaicenia na stoisku piekli na gorąco miodowe ciasteczka, którymi częstowali gości. W ramach programu uczestnicy Kiermaszu mogli wziąć udział w ciekawych wykładach o tematyce: „Owoce z własnej działki od wiosny do jesieni”, wykład poprowadzony przez dr Marię Buczek z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa – Brzezna.

 

„Hortiterapia na działce”, wykład poprowadzony przez dr inż. Bożenę Szewczyk – Taranek z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie.

 

Niemałym zainteresowaniem cieszył się wiosenny pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych poprowadzony przez Instruktora Społecznej Służby Instruktorskiej PZD Jerzego Sugiera.

Nadchodzące święta wielkanocne stały się okazją do wystawienia prac rękodzieła uczestników warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się artystyczne wyroby ozdób szklanych pięknie ozdabianych oraz kolorowych witraży o tematyce wiosennej i świątecznej wystawiane przez naszą działkowiczkę Panią Dorotę. Nie zabrakło stanowiska Zarządu ROD „Dębniki”, przy którym można było zaopatrzyć się w Regulamin ROD, różnego rodzaju materiały o tematyce ogrodniczej. Można też było podpisać wniosek do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa. Organizatorzy zakładają, że tegoroczny Kiermasz zapoczątkuje seryjne wydarzenia tego rodzaju i będzie organizowany corocznie.

Wszystkim, którzy wzięli czynny udział w organizacji Kiermaszu oraz Gościom i Działkowcom serdecznie dziękujemy życząc aby zakupione rośliny rosły zdrowo, wydały wspaniałe owoce i były pamiątką I Kiermaszu w naszym Ogrodzie.

Kraków, dnia 30 marca 2019 r.

Opracowanie:

Sekretarz Zarządu ROD                                                                                                                                 

Romana Kiełbasińska

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio