Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy triumfowali w konkursie „Zielony Poznań” - 23.11.2018


14 listopada br. na terenie ROD „Mazurek” odbyło się uroczyste zakończenie XXV edycji konkursu „Zielony Poznań” oraz jubileusz podsumowujący 25 lat organizacji konkursu.

Doceniamy zaangażowanie i dbałość poznaniaków o najbliższe otoczenie, o ogrody, skwery, balkony i ogródki działkowe. Dzięki temu wspólnie tworzymy miasto bogate w zieleń i pełne dobrej społecznej energii, miasto pełne życia, przyjazne dla mieszkańców i turystów.

Uroczyste zakończenie prowadził Instruktor ds. Ogrodniczych Okręgu Mieczysław Marek. Po powitaniu głos zabrała Joanna Jajus Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa oraz Skarbnik Okręgu PZD Poznań Zenon Brzozowski. Mówcy jednoznacznie stwierdzili że to mozaika różnych zespołów przyrodniczych służących zaspokajaniu zarówno potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i bytowych, ale także odgrywająca ważną rolę w urbanistyce i klimacie miasta. Pogratulowali wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie laureatom.

Jak ważna jest estetyka przestrzeni publicznych nie trzeba przekonywać, każdy z nas lubi przebywać w ładnym, zadbanym otoczeniu. Jak się okazuje wyobraźnia poznaniaków nie zna granic, do tworzenia swojej małej oazy zieleni wykorzystują każdy skrawek przestrzeni, nawet okno. Konkurs „Zielony Poznań” pokazuje, że każdy z mieszkańców może mieć wpływ na zieleń w mieście.

- Pierwsza edycja konkursu, która odbyła się w 1993 r., zgromadziła nieco ponad 160 obiektów. Nabór do XXV edycji konkursu zakończył się liczbą aż 7 152 obiektów zgłoszonych do rywalizacji. Na przestrzeni 25 lat taka liczba zgłoszeń to rekord” – wylicza Joanna Jajus.

Z wielką satysfakcją można dodać,że poznańscy działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych stanowili przytłaczającą większość spośród uczestników konkursu. W tegorocznym konkursie wzięło udział 5 617 działkowców, co świadczy, jak wielki udział w kształtowaniu miejskiej zieleni spełniają Rodzinne Ogrody Działkowe. Joanna Jajus zwróciła uwagę że w konkursie wzięła udział prawie 1/3 działkowców użytkujących działki w poznańskich ogrodach i podziękowała działkowcom za ich aktywność i troskę o miejską zieleń.

Laureatami XXV edycji konkursu „Zielony Poznań” w kategorii Rodzinne Ogrody Działkowe zostali:

I miejsce - Mariola i Dariusz Sitz-Nogaj - ROD „Urodzaj”,
I miejsce - Janina i Leszek Piekarczyk – ROD „Sypniewo”,
II miejsce - Teresa i Bogdan Andrzejewscy - ROD „Głuszynka”,
III miejsce - Henryka i Grzegorz Tomczak - ROD im. „1000 lecia Państwa Polskiego”,

Jeszcze raz podkreślono że oprócz ww. laureatów konkursu przyznane zostały specjalne wyróżnienia i tak:

  • Wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM za „Przestrzeń integrującą społeczność lokalną” otrzymał m.in. Rodzinny Ogród Działkowy ”Zagajnik” ,
  • Wyróżnienie Komisji Konkursowej w kategorii działek na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych otrzymała Lucyna Rogozińska - za ciekawe wnętrza ogrodowe.

Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulowano.

Uroczyste zakończenie było też okazją do uhonorowania wielu społeczników, którzy przez ćwierć wieku organizowali konkurs. Wśród wyróżnionych w tej grupie znalazł się krajowy instruktor SSI Stanisław Frohmberg, który uczestniczy od lat w wielu przedsięwzięciach związanych z konkursem i jest jednym z jurorów konkursu.

Wyróżniono także innych społecznych instruktorów ogrodnictwa: Barbarę Czaplę, Teresę Lorenz, Teresę Górczyńską, Jolantę Otrząsek, Irenę Rogowską, Stanisława Wawrzyniaka, Janusza Cybichowskiego, Ryszarda Hajko, Ryszarda Kocłajdę, Jacka Probańskiego, Bogusława Grochowinę, Edwina Krygiera, Henryka Krysztowiaka i Mieczysława Marka.

Podziękowania otrzymali także prezesi rodzinnych ogrodów działkowych którzy brali udział w konkursie. Dyplomy uznania i upominki wręczali Joanna Jajus, Gerard Hajgelman i Zenon Brzozowski.

Z okazji jubileuszu 25-lecia konkursu był oczywiście specjalnie na tę okazję przygotowany tort, a wszyscy zaproszeni mieli okazję posłuchać utworów z dawnych lat.Tekst: Joanna Jajus i Zdzisław Śliwa 
Zdjęcia: Andrzej Górczyński i Ryszard Hajko

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio