Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Zdobycie Fortu Wielkiej Księżej Góry przez grudziądzkich działkowców - 13.11.2018

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości swoje bramy dla zwiedzających otworzył Fort Wielka Księża Góra, który po grudziądzkiej Cytadeli jest drugim obiektem wojskowym, który w ramach świąt państwowych udostępniany jest mieszkańcom i pasjonatom militariów i fortyfikacji.

Rodzinny Ogród Działkowy „Niezapominajka”, jak sama nazwa mówi, nie daje o sobie zapomnieć, zaproponował działkowcom z Grudziądza i ich rodzinom, wspólną wyprawę do fortu. Miejsca które było jednym z tych, gdzie grudziądzanie, a wśród nich liczna grupa działkowców z rodzinnych ogrodów działkowych: „Chemik”, „Żwirek”, „Elektrochem”, „Oaza”, „Niezapominajka” i przybyli do miasta goście świętować mogli setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W kolumnie samochodów przybranych w biało-czerwone flagi, działkowcy udali się do Fortu Wielka Księża Góra. Przy bramie, na zwiedzających czekał przewodnik, każdy otrzymał flagę Polski, z którą odkrywał kolejne tajemnice fortu. Wspólnie podążaliśmy śladami naszych przodków, wielu z nas po raz pierwszy.

Zespół fortyfikacji został zbudowany w latach 1891 - 98. Składał się z 2 dużych i 2 małych schronów koszarowych, baterii pancernej dla 4 haubic, schronu amunicyjnego, schronu sanitarnego oraz 7 wartowni. Wał ziemny fortu wzmocniono dodatkowo 5 stanowiskami przewoźnych wieżyczek armat oraz 4 schronami obserwacyjnymi. Militarnie obiekt był o tyle wyjątkowy, że wiele elementów uzbrojenia czy urządzeń obserwacyjnych dedykowanych było wyłącznie temu pod grudziądzkiemu obiektowi. Część rozwiązań zastosowano w bliźniaczych obiektach zbudowanych w tym samym czasie na pograniczu niemiecko-francuskim.

Na trasie można było zwiedzić Izbę Pamięci, w schronach można jeszcze zobaczyć niemieckie napisy (zarówno XIX-wieczne, jak i II wojny światowej). Największą atrakcją były przejażdżki samochodami militarnymi, można było podziwiać pokazy uzbrojenia i umundurowania oraz posilić się. W barze fortu na zwiedzających czekała pyszna grochówka, bigos i kiełbaski, które można było upiec na ognisku. W tle słychać było występy dzieci i młodzieży, które śpiewały pieśni patriotyczne. Chociaż pogoda nie była wymarzona, grudziądzcy działkowcy w sposób szczególny uczcili tak podniosłe wydarzenie i pokazali, że nie tylko działka jest bliska im sercu, ale również patriotyzm.

 

Mgr Małgorzata Jasińska, prezes ROD „Niezapominajka”

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.