Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Kolegium Prezesów Poznań-Jeżyce w ROD im. Żwirki i Wigury II - 26.07.2018

Tradycyjne spotkanie Kolegium Prezesów Jeżyce było 17 lipca w ROD im. Żwirki i Wigury II wyróżnionego w tegorocznym Konkursie Krajowym „Najlepszy Ogród”. Rozpoczęła je wizyta na ekologicznych działkach instruktorów ogrodowych Tomasza Kubali i Beaty Grabowskiej. Nie trzeba jechać w góry aby zobaczyć tamtejsze rośliny, a nawet ... zwierzęta. Wystarczy odwiedzić działki 259 i 260.
Po „górskim” spacerze, prezesów jeżyckich ogrodów przywitała przewodnicząca Kolegium Barbara Czapla. Podsumowała walne zebrania sprawozdawcze w ROD podkreślając podniesienie na wyższy poziom jakości podejmowanych uchwał i omawiając występujące jeszcze braki i niedociągnięcia.


Ważnym punktem narady prezesów było przedstawienie przez Prezesa Okręgu dr. Zdzisława Śliwę  najważniejszych tematów, którymi zajmują się teraz zarządy ogrodów – nie tylko jeżyckich. Jest to miedzy innym budowa biur zarządów ROD, zasady przetwarzania danych osobowych w ogrodach, program finansowy DGCS PZD. Prezes przedstawił podjęte przez Zarząd Krajowy uchwały dotyczące przetwarzania danych osobowych przez zarządy ROD oraz sposób ich wdrażania i znowelizowaną instrukcję kancelaryjną ROD. Po raz kolejny przypomniał o konieczności szerokiego wdrożenia programu finansowo-księgowego DGCS PZD System i przystąpienia do niego ogrodów także tych, które aktualnie korzystają z innych programów. Na wrzesień zapowiedziano też trzecie szkolenie obsługujących program, tym razem ze zwróceniem uwagi na moduły finansowo-księgowe. Ogrody jeżyckie w większości posiadają biura zarządu jednak 3 z nich muszą podjąć wysiłek ich wybudowania. Takie działania stoją przed ROD Bogdanka, ROD Akademia Rolnicza 2 i ROD im. Cyryla Ratajskiego. Dwa pierwsze ogrody podjęły działania by zbudować swoje biura, a trzeci nawiązał współpracę z większym ogrodem, który udostępnia mu swoje pomieszczenie na dokumenty.


Interesującym punktem posiedzenia była dyskusja na temat możliwości, jakie mają ogrody działkowe w sferze edukacyjnej, promocji ekologicznej uprawy działek, bioróżnorodności. Inspiracją do dyskusji było wystąpienie instruktorów ogrodowych Beaty Grabowskiej i Tomasza Kubali, którzy profesjonalnie i społecznie zajmują się ogrodnictwem dając przykład swoimi działkami i prowadząc działania edukacyjne w ogrodzie. Prezes Okręgu zaprosił tych Państwa do działania na forum Okręgu z pożytkiem dla całej grupy instruktorów SSI. Na zakończenie poinformował, że Krajowe Dni Działkowca będą 25 sierpnia w Chorzowie, Okręgowe  - 8 września w Wolsztynie, a Wielkopolskie Dożynki - 26 sierpnia na poznańskiej Malcie. Przewodnicząca kolegium Barbara Czapla zaprosiła działkowców do udziału w V Spotkaniach z Kulturą i Sztuką – 12 września. Będzie się działo…

Tekst i zdjęcia; Andrzej Górczyński

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio