Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie dla Instruktorów SSI PZD w Okręgu Podkarpackim - 03.07.2018

Lato nie rozpieszcza nas w tym roku, ale podczas szkolenia aura była łaskawa –  wreszcie przestało padać. Nasi Instruktorzy z ROD z Rzeszowa i okolic oraz z terenu działania Delegatury Rejonowej PZD w Tarnobrzegu spotkali się na szkoleniu na polach doświadczalnych w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

 

Po polach oprowadzała nas Pani mgr inż. Anna Cieszyńska, która szczegółowo omawiała poszczególne gatunki i odmiany roślin użytkowych począwszy od ogórków, pomidorów, przez rożne rośliny cebulowe i strączkowe, sałaty, ziemniaki  aż po zioła i rośliny miododajne. Instruktorzy zadawali dużo szczegółowych pytań nt. różnic pomiędzy uprawianymi odmianami i dostępnych środków w ochronie roślin.

 

W sadzie pomologicznym  ze starymi odmianami jabłoni, grusz i śliw Instruktorzy trafnie rozpoznawali rożne odmiany, ale niektóre z nich nie były znane np. 'Parkers Pepping', 'Ribstona' czy 'Reneta Kulona'. Do sadu wrócimy jesienią, aby przypomnieć sobie smak owoców z dzieciństwa.

W sadzie pomologicznym nawiązała się gorąca dyskusja, czy warto wrócić do uprawy starych odmian, chociażby ze względu na walory smakowe owoców. Pomimo, iż jabłonie są szczepione na podkładkach silnie rosnących, można prowadzić je tak, aby uzyskać zdrowe, smaczne owoce i odrobinę cienia na działce.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Brzozowska

Instruktor ds. ogrodniczych

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio