Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd informacji z prasy o działkowcach, ogrodach i PZD - 21.12.2017

 

 • Na łamach „Nowości” w dniu 1 grudnia br. ukazał się artykuł pt. „Działkowcy: ziemi nie damy!” opisana jest sprawa toruńskiego ogrodów elanowskich. Działki może tam stracić nawet 151 rodzin działkowych. Choć grunty należą do Skarbu Państwa, to działkowcy muszą walczyć prawo do ich wieczystego użytkowania ze spółką Boryszew SA, kontrolowaną przez jednego z najbogatszych Polaków - Romana Karkosika. W marcu 2015 r PZD złożył do prezydenta Torunia wniosek o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania wieczystego spornych działek. Potem taki sam wniosek złożyła spółka Boryszew SA. Z tego powodu miejscy urzędnicy swoje postępowanie zawiesili. Jednak okazało się, że wojewoda wystąpił do Boryszewa o sporządzenie i przedłożenie wyceny dla nieruchomości, więc sprawa wydaje się przesądzona. - Taka wycena potrzebna jest do naliczenia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu - mówią działkowcy, którzy obawiają się, ze sprawa jest już przesądzona i grunt otrzyma spółka Karkosika. Jednak działkowcy zamierzają walczyć o ogród. Powołali specjalną komisję, chcą być też stroną postępowania. Na razie nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje.
 • TVP Bydgoszcz w materiale z 1 grudnia br. opisuje sprawę mężczyzny, z Chełmna, na działce u którego odkryto 16 martwych psów. Szczątki odkrył spacerujący po ogrodzie mieszkaniec Chełmna i powiadomił służby. Mężczyzna został zatrzymany przez policję. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Został mu postawiony także zarzut znęcania się nad zwierzętami.
 • Portal dsw.doba.pl w artykule pt. „Świdniccy policjanci kolejny raz realizują działania akcji zima” przypomina o trwającej kontroli pustostanów i ogrodów działkowych w celu znalezienia bezdomnych.  Każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.  W ramach akcji odbywają się także spotkania z działkowcami i akcja informacyjna, która ma uwrażliwić mieszkańców i działkowców na informowanie o osobach wymagających pomocy.
 • O patrolowaniu ogrodów działkowych pod kątem znalezienia w nich bezdomnych informuje również Gazeta Kołobrzeska. Pomoc starają się im zapewnić pracownicy OPS-u oraz Straż Miejska.
 • Portal olawa24.pl w artykule pt. „Włamał się do altanek, został zatrzymany” z d. 2 grudnia br.  donosi o 9 kradzieżach do jakich doszło w ogrodach działkowych na terenie Jelcza-Laskowic. Policji udało się zatrzymać sprawcę wszystkich włamań. Łupem podejrzanego padały najczęściej przedmioty użytku codziennego i elektronarzędzia. Również portal nadworska.pl w materiale pt. „Dał się złapać” informuje o zatrzymaniu osoby podejrzewanej o włamanie do altan w ROD przy ulicy Gałachy w Zakroczymiu. Część skradzionych rzeczy udało się odzyskać.
 • Aktualności Zambrowa w artykule z dn. 2 grudnia br. pt. „Miasto wzbogaci się o nowe tereny inwestycyjne? Działkowcy protestują” opisuje projekt zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zambrowa”, jaki omawiany był podczas XXXIII sesji Rady Miasta. Władze chcą wyznaczyć nowe tereny pod działalność inwestycyjną. Wśród wskazanych na ten cel lokalizacji znajduje się działka będąca w użytkowaniu wieczystym PZD z przeznaczeniem pod rozbudowę ogrodu. Przeciwko takiej propozycji protestują działkowcy, którzy chcą przekonać władze miasta do pozostawienia tej działki pod dalszy rozwój ROD, który jest w mieście oczekiwany i potrzebny. Działkowcy zabrali w tej sprawie głos podczas sesji Rady Miasta.
 • Super Tydzień Chełmski w artykule pt. „Radni zgłaszają problemy” z dn. 4 grudnia informuje o interwencji jednego z radnych Chełmna Macieja Baranowskiego, który podczas sesji Rady Miasta zasugerował potrzebę wybudowania schodów, które są potrzebne działkowcom i mieszkańcom, którzy korzystają z działek ROD „Kolejarz”. Wiceprezydent Stanisław Mościcki powiedział, że istnieje możliwość udzielania dotacji dla ogrodów działkowych w szczególnie uzasadnionych przypadkach. - W tej chwili jest w opracowaniu projekt uchwały dotyczący zasad udzielania takiej dotacji. Myślę, że na jednej z najbliższych sesji zostanie przyjęty, wtedy będzie można wspomagać działalność ogrodów działkowych z tej puli-  zadeklarował wiceprezydent.
 • Portal ciechanowonlin.pl w artykule pt. „Budżet Ciechanowa na 2018 rok przyjęty” w dniu 4 grudnia br. informuje o zaplanowanych na 2018 wydatkach miasta. Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie z budżetu znajduje się także ogród działkowy Krubin. Działkowcy zyskają miejsca parkingowe przed ogrodem.
 • Portal Pelplin.pl w artykule pt. „Wojewódzki konkurs plastyczny Przyroda w Mieście” z dn. 5 grudnia br. informuje o rozstrzygnięciu i wręczeniu nagród  laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego "Przyroda w Mieście". Organizatorami tego konkursu była Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Gdańsku i PZD Okręgowy Zarząd w Gdańsku.
 • Dwutygodnik Suwałki w artykule pt. „Większy budżet obywatelski w 2018 roku” przypomina, iż na inwestycje SBO z kasy miejskiej przeznaczone zostanie 2,6 mln złotych, czyli o 600 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Wśród beneficjentów będą też działkowcy, którzy zyskają ścieżkę pieszo-rowerową z oświetleniem wzdłuż ROD „Jaćwing” i „Malinka” do ROD „Borówka” w Suwałkach.
 • Portal ddtorun.pl w artykule „Bambi z Grudziądzkiej. Niesforna sarna biega po działkach” informuje o sarence, która mieszka na ogrodach działkowych Tramwajarz w Toruniu. Okazuje się, że były podejmowane już dwie próby złapania sarny, ale ta jest wyjątkowo niesforna. - Nie mamy odpowiednich akcesoriów. Zwierzę znakomicie sobie radzi na tych terenach, szybko się przemieszcza. Widząc nas na odległość dziesięciu metrów, skacze między płotami i ucieka - mówi Prezes ROD Jarosław Paralusz. Sarna jest bezpieczna i nikomu nie zagraża.
 • Nowy Kurier Mławski w artykule pt. „Wandale znów grasowali na działkach” informuje o pięciu włamaniach do altan w ROD „Pod Lasem” w Mławie. Wandale zdewastowali jeden z obiektów i porozrzucali narzędzia ogrodnicze, w innym domku zaleli paliwem wyhodowaną w ogródku marchew, w kolejnym wyrwali okno. Mlawianie podejrzewają, że celem sprawców nie była kradzież, ponieważ głównie niszczyli, zabrali jedynie wiertła i kilka talerzy.
 • Gazeta Lubuska w artykul pt. „Dziki grasują w Gubinie” z dnia 6 grudnia br. informuje o problemie, jaki działkowcy z Gubina mają z dzikami. Prezes ROD Wzgórze Czesław Czyżowski mówi, że z roku na rok jest coraz gorzej, a zwierzęta niszczą działki i ogród. Burmistrz Barłomiej Bartczak obiecał w tej sprawie spotkanie, na którym mają zostać omówione możliwe rozwiązania, a także podsumowane zostaną ostatnie akcje, związane z dzikami.
 • Portal dami24.pl w artykule z dnia 7 grudnia pt. „Problem na Rybnej. Woda zalewa nasze działki” opisuje zmagania działkowców z ROD „Truskawka” w Radomiu. Użytkownicy działek oczekują od MZDiK utwardzenia kolejnego odcinka tej ulicy oraz wykonania odpływów na części już utwardzonej. - Kiedy pada deszcz, woda zalewa nasze działki - skarżą się działkowcy twierdząc, że woda płynąca z jednej z ulic zalewa dojazd do ogrodu i uniemożliwia korzystanie z niego, a także niszczy uprawy na działakch.
 • Gazeta Wyborcza Zielona Góra w dniu 8 grudnia br. w artykule pt. „Targ mój widzę ogromny” opisuję sprawę poszukiwania lokalizacji dla bazaru. Jedna z propozycji obejmuje teren obecnych ROD przy ulicy Działkowej w Zielonej Górze. Prezydent przychyla się do propozycji, by w miejsce ogrodu wybudować tam nowe targowisko. Urzędnicy obawiają się protestów działkowców i wysokich kosztów odszkodowań. Jak informuje gazeta, przeniesienie działek pozwoliłoby miastu wybudować także kolejny odcinek Trasy Aglomeracyjnej.
 • Urząd Miasta Ciechanów w dniu 8 grudnia br. poinformował, iż mieszkańcy, którzy chcą w przyszłym roku przystąpić do programu, w ramach którego z terenu miasta usuwane i unieszkodliwiane są wyroby zawierające azbest, powinni do 31 stycznia złożyć wniosek. Formularz dostępny jest na stronie internetowej oraz w siedzibie urzędu. Wnioski mogą składać także użytkownicy ogrodów działkowych.
 • Codziennik Mławski w artykule pt. „ Nocny pożar domku na terenie ROD” z dnia 9 grudnia br. informuje o spłonięciu jednej z altan w ROD Relax w Mławie. Jak na razie nie wiadomo, czy było to podpalenie, czy nieszczęśliwy wypadek.
 • Do spłonięcia altany doszło także w Świnoujściu. Jak informuje portal swinoujskie,info w artykule pt. „Pożar altanki na działkach” z dnia 9 grudnia br., dwa zastępy straży pożarnej gasiły pożar altanki w ROD przy ulicy Wolińskiej w Świnoujściu. Pomimo szybkiej akcji strażaków altana spłonęła niemal doszczętnie. Nikomu nic się nie stało.
 • Gazeta Wyborcza Rzeszów w artykule z dnia 10 grudnia br. pt. „Bloki zamiast ogrodów działkowych przy ulicy Podwisłocze w Rzeszowie?” pisze, iż jeden z deweloperów interesuje się przejęciem terenu, na części którego znajduje się obecnie ogród działkowy, na osiedlu Nowe Miasto. Do ewentualnej budowy bloków w tym miejscu jeszcze daleka droga. Póki co jeden z deweloperów wystąpił o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Miałby to być zespół budynków o funkcji mieszkalnej wielorodzinnej z częścią usługowo-handlową, garażem wielopoziomowym i zespołami miejsc postojowych.
 • Kurier szczeciński w artykule z dnia 11 grudnia br. pt. „Ruszają zapisy na działki” informuje o ogłoszonych przez okręgowy zarząd PZD w Szczecinie zapisach na działki. Szczeciński okręg PZD ma w posiadaniu ponad 2 tysiące dziatek do zagospodarowania. W samym Szczecinie na nowego gospodarza czeka ponad pól tysiąca dziatek - w północnych dzielnicach miasta. Na przykład ROD im. M. Konopnickiej na Stołczynie mają ponad 200 wolnych dziatek, ROD Magnolia na ul. Bajecznej ok. 170, a w ogrodach na ul. Bogumińskiej jest ok. 80 działek. Wolne działką są także w Golczewie, Myśliborzu czy Choszcznie. Więcej informacji można uzyskać w okręgu szczecińskim.
 • Kurier szczeciński w dniu 11 grudnia br. w artykule pt. „Kiedy dym z komina truje dzwoń na nr 986” opisuje problem zadymiania miasta, do którego przyczyniają się także działkowcy. Opisuje też sygnał od jednego z czytelników, który opisuje sytuację, która go spotkała na jednym z ogrodów przy ulicy Twardowskiego w Szczecinie. - Początkowo myślałem, że to mgła. Dopiero po jakimś czasie sobie uświadomiłem, że to dym, który mocno śmierdzi – pisze czytelnik. Gazeta zachęca, by o każdym takim przypadku zawiadamiać straż miejską, która może nałożyć kare na osobę spalające śmieci lub inne przedmioty.
 • Gazeta Pomorska w artykule z dnia 12 grudnia br. pt. „Region pod wodą. Święta tez będą po wodzie” pisze o problemie działkowców z Brodnicy, których działki zostały zalane przez Drwęcę. Na wodowskazie w Brodnicy stan alarmowy przekroczony jest o 8 cm. W całej zlewni Drwęcy są stany wysokie i ostrzegawcze.
 • Portal Starogard.pl w artykule pt. „Medal od PZD” w dniu 12 grudnia br. informuje o fakcie otrzymania przez Prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka medalu "Za wybitne zasługi dla ogrodów działkowych" od Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego. Janusz Stankowiak został doceniony przede wszystkim za bardzo dobrą współpracę z lokalnymi działkowcami. Zawsze mogą liczyć oni na jego wsparcie i pomoc.
 • Portal czersk.pl w artykule z dnia 12 grudnia pt. „Czerski budżet obywatelski 2017” informuje o projektach zrealizowanych w mieście w minionym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród nich znajduje się inwestycja utwardzenie drogi dojazdowej do rodzinnego ROD przy ulicy Towarowej w Czersku. Miasto przekazało na ten cel 70 tys. złotych.
 • Portal podlasie24.pl w artykule pt. „Rozmawiali o fali włamań do ogrodu działkowego” z dnia 13 grudnia br. informuje o przebiegu spotkania Zarządu ROD „Złote Piaski” w Siedlcach z działkowcami w związku z licznymi włamaniami do działkowych altan. Przewodniczący komisji bezpieczeństwa ogrodu „Złote Piaski” radził działkowcom aby porządnie zabezpieczać altany i nie przetrzymywać w nich wartościowych rzeczy. Na prośbę działkowiczów oprócz nieumundurowanych funkcjonariuszy w ogrodzie pojawią się oznakowane patrole policji.
 • O pladze włamań do altan informowała także w Kurierze Mazowieckim w dniu 14 grudnia br. TVP Warszawa. Jak informuje TVP, w ciągu ostatnich czterech miesięcy właściciele altan zgłosili na policje ponad 160 przypadków włamań. Gościem Kuriera był Kierownik OZ Mazowieckiego PZD Mariusz Gaj, który mówił m.in. o tym, jak ustrzec się przed kradzieżą, jak zabezpieczyć mienie i przypomniał podstawowe zasady zabezpieczenia altan.
 • Na stronie internetowej Miejskiej Rady Seniorów z Poznania w dniu 17 grudnia pojawił się artykuł pt. „Czy budować nowe ogrody w miastach?”. Jak zauważono w dużych miastach Wielkopolski brakuje wolnych działek, a zainteresowanie ogrodami rośnie. Jako przykład podany jest nowy ROD w Naramowicach, który powstał jako ogród zastępczy. - Część uprawnionych do otrzymania działki zastępczej zrezygnowała z jej przyjęcia i w ten sposób pojawiła się szansa oddania działek mieszkańcom pobliskiego, nowego osiedla mieszkaniowego. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na działki wykracza poza możliwości zaspokojenia potrzeb i tylko nieliczni szczęśliwcy wyłonieni w drodze losowania stali się nowymi działkowcami. Pozostali musieli odejść rozczarowani – czytamy.
 • Dolnośląska policja informuje w artykule pt. „ Zatrzymano złodzieja. Okradał sąsiadujących z nim działkowiczów” w dniu 18 grudnia br. o zatrzymaniu złodzieja. Funkcjonariusze z ustalili, że mężczyzna mieszkał w altance na jednym ogrodów działkowych w Głogowie i okradał swoich sąsiadów. 37-latek został ujęty przez dwóch działkowców podczas włamania, a później policjanci udowodnili zatrzymanemu jeszcze sześć włamań do sąsiednich działek. Został zatrzymany podczas włamania do jednej z nich. Ujęli go sąsiedzi, którzy nabrali podejrzeń, co do jego zamiarów i faktycznej działalności.
 • Portal regionfan.pl w artykule pt. ”Mikołajki jak z bajki” z dnia  19 grudnia br. informuje o świątecznym spotkaniu przedszkolaków z Chocianowa, jakie miało miejsce w sali domu działkowca jednego z chocianowskich ogrodów działkowych. To była pierwsza tego typu impreza. Uczestniczyło w niej ponad 100 dzieci. Były zabawy, konkursy i świąteczna atmosfera.
 • Portal Wejherowo.pl w artykule z dn. 19 grudnia br.  pt. „Prezydent wyróżniony przez działkowców” donosi o wyróżnieniu Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta medalem jubileuszowym „ Za wybitne zasługi dla rozwoju ogrodów działkowych”.  W Wejherowie znajdują się cztery ROD, w tym jeden największy – liczący ponad tysiąc działek - ROD Sucharskiego. – Doceniam ogrody działkowe, które są „zielonymi płucami” każdego miasta – powiedział Krzysztof Hildebrandt, dziękując za wyróżnienie. - Są wspaniałym miejscem rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin. Cieszę się także z aktywności, jaką wykazuje środowisko działkowe.

 

 Opr. AH

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio