Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Prezes ROD Kościuszki w Sandomierzu wśród liderów świętokrzyskiego - 24.11.2017

Prezes ROD im. T. Kościuszki w Sandomierzu Józef Rękas został doceniony za wyjątkową aktywność społeczną związaną z ogrodami działkowymi i uzyskał nominację do świętokrzyskiego wyróżnienia, jakim jest tytuł „Menadżera Roku 2017”. Wśród kandydatów mogą znaleźć się tylko takie osoby, którym udało się w minionym roku przeprowadzić z sukcesem ciekawy projekt. Laureatów wybierają czytelnicy dziennika „Echo Dnia”.

Sandomierz od wielu lat wspiera polskie ogrodnictwo działkowe i okazuje swoją sympatię działkowcom. Jest on także świetnym przykładem na to, jak dobrze może układać się współpraca na linii włodarze miasta – Polski Związek Działkowców. Józef Rękas jest prezesem zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. Od kiedy objął funkcję prezesa, ROD im. T. Kościuszki w Sandomierzu jest jednym z najaktywniejszych i najefektywniejszych w swych działaniach ogrodów w województwie świętokrzyskim w zakresie podejmowania starań o pozyskiwanie zewnętrznych funduszy na modernizację i rozwój ROD. Oprócz stałych poszukiwań środków z funduszy europejskich czy samorządowych, z których udało się już m.in. rozbudować i zmodernizować tamtejszy Dom Działkowca, ROD im. T. Kościuszki z powodzeniem bierze udział także i w głosowaniach Budżetu Obywatelskiego.

Już w ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu i pracy całego zarządu ROD z Prezesem Józefem Rękasem na czele, w ramach budżetu partycypacyjnego udało się zrealizować zadanie o wartości ponad 23 tysięcy złotych. Głosy oddane na profesjonalnie przygotowany zarówno pod względem formalnym jak i merytorycznym projekt, pozwoliły na realizację zadania pn. budowa oświetlenia napowietrznego w ROD im. T. Kościuszki. Inwestycja ta połączona została z inwestycją ogrodową, która realizowana jest ze środków własnych działkowców, tj. montażem kamer, które będą służyć jako całodobowy monitoring na terenie ogrodu. Znacznie zwiększyło to nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort przebywania na ogrodzie.

W 2017 roku przyszedł czas na kolejne wyzwania, jakim było pozyskanie środków na doprowadzenie wody do każdej działki w ROD. Dzięki zorganizowanym działaniom udało się osiągnąć sukces. ROD im. Kościuszki w Sandomierzu kolejny raz wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim Sandomierza i otrzyma niebagatelną kwotę 150 tys. złotych na rozprowadzenie wody do każdej działki. Ponadto udało się zdobyć środki z budżetu gminy na utwardzenie i budowę parkingu na 80 samochodów obok ogrodu.

Jak pokazuje przykład Sandomierza - rodzinne ogrody działkowe mogą być ważnym punktem na liście działań miejskich samorządów. To dowód na to, że da się prowadzić politykę tak, aby w mieście nie zabrakło miejsca dla ROD, by mogły się one rozwijać i pięknieć. Postawa władz Sandomierza jest znakomitym przykładem do naśladowania dla innych samorządów w Polsce. Jednak, nie da się tego zrobić bez liderów, społecznych aktywistów takich jak prezes Rękas, który z sukcesem mobilizuje działkowców do działania.

 

Głosowanie na świętokrzyskich liderów trwa do 27 listopada. Na Prezesa Rękasa zagłosować można poprzez wysłanie SMS pod nr 72355 o treści: mr.144.O ostatecznym wyniku zdecyduje pół na pół głosowanie czytelników i ekspertów.

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio