Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Tryumf włocławskich działkowców PZD - Budżet Obywatelski Włocławka zdobyty! - 25.09.2017

Budżety Obywatelskie to świetna możliwość na wykonanie wielu zadań inwestycyjnych w miastach. Zadań, które wskazują w projektach sami mieszkańcy miast, starając się pozyskać jak największe poparcie na realizację swoich koncepcji.

Z możliwości poprawienia życia codziennego, w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego już po raz drugi skolrzystali działkowcy użytkujący swoje działki w zakolu rzeki Zgłowiączki, miasta Włocławek. Przy współudziale władz Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców został opracowany projekt pn. Droga dla działkowców Południe Włocławekktóry został zatwierdzony i wpisany na listę projektów, na które mieszkańcy Włocławka mogą oddawać swoje głosy poparcia.

Jak już wspomniałem na początku to już kolejna, druga inicjatywa działkowców PZD z Włocławka, w pozyskiwaniu środków w ramach Budżetu Obywatelskiego. Poprzednia inwestycja odnosiła się do modernizacji i budowy ulicy Jastrzębiej we Włocławku, ulicy prowadzącej do największego i zarazem najstarszego z  ogrodów działkowych, jakim jest ROD "Przyszłość" - świetnie zarządzany z ciągle modernizowaną przez działkowców infrastrukturą wspólną.

 

Tegoroczny projekt dotyczy modernizacji, a na dobrą sprawę budowy od podstaw jedynej ulicy, stanowiącej dojazd do kompleksu ogrodów działkowych ulokowanych w zakolu rzeki Zgłowiączki. O problemie pisaliśmy 13 sierpnia 2017 roku na naszej stronie www w artykule „Czyżby bliski koniec drogi przez mękę”. Przypomnę, że z drogi tej korzysta na co dzień ponad 1000 działkowców a w weekendy około 2-3 tysięcy osób, gdyż do ogrodów przybywają bliscy i rodziny działkowców, a ponadto z tej drogi korzystają spacerowicze oraz młodzież szkolna.

Tak wygląda obecnie droga, która spędza sen z powiek działkowców.

 

Projekt „Droga dla działkowców Południe Włocławek” był 53 projektem złożonym do Urzędu Miasta Włocławek, jednakże dzięki charyzmatycznej postawie kilku działkowców, w tym członków zarządów rod, udało się pozyskać rekordową ilość głosów popierających koncepcję modernizacji drogi. Dzięki zaangażowaniu tych osób udało się zebrać 1016 głosów, co jest bezapelacyjnym rekordem głosów oddanych w tegorocznym konkursie w ramach Budżetu Obywatelskiego we Włocławku. Co najistotniejsze, był to projekt lokalny, a więc głos na niego mogli oddawać jedynie mieszkańcy osiedla Południe.

Reasumując, nie ma się czemu dziwić. Działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców nie raz już dowiedli, że potrafią zadbać o swoje prawa lub walczyć o to co dla nich dobre. Pozwolę sobie w tym momencie zadać na dobrą sprawę pytanie retoryczne – „Czy byłoby to możliwe dla małego stowarzyszenia ogrodowego?” Czy działkowcy, którzy ulegliby mrzonkom o wyodrębnieniu się z Polskiego Związku Działkowców, mieliby szansę na tak duże poparcie i pomoc innych? Odpowiedź nasuwa się sama. Prawda obroni się zawsze sama, tylko duża monolityczna organizacja taka jak PZD jest w stanie wywalczyć i obronić swoich członków – działkowców.

 

Tekst:

Piotr Gadzikowski – Prezes OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD

foto:

Mirosław Piechocki 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio