Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy ROD „Granica” bawili się na ogrodowych dożynkach - 08.09.2017

2 września w działkowej świetlicy przy ulicy Grunwaldzkiej Zarząd, największego w Świnoujściu, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Granica” przygotował uroczystość dożynkową. Oficjalnym obchodom święta plonów towarzyszyły wyróżnienia dla najlepszych działkowców poczęstunek oraz zabawa taneczna, Dożynkowe harce na parkiecie zakończyły się o godzinie drugiej w nocy!

W dożynkach na „Granicy” wzięli udział oficjalni goście z zastępcą prezydenta Świnoujścia Pawłem Sujką. Uroczystość włączona została w cykl obchodów 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce i stanowiła kolejną okazję do zaproszenia działkowców oraz wszystkich mieszkańców do udziału w okręgowych dożynkach PZD, które już za tydzień odbędą się w Świnoujściu. Do licznego udziału w tych uroczystościach zachęcał m.in. Czesław Skonecki, który reprezentował Okręgowy Zarząd Polskiego Związku działkowców w Szczecinie. Gość podkreślał, że świnoujscy działkowcy wykazywali wielkie zaangażowanie gdy trzeba było bronić Ustawy o ROD. Dziś natomiast widać, że potrafią wspaniale korzystać dobrego dla działkowców prawa czego wypielęgnowane działki „Granicy” są świetnym przykładem.

Do działkowców przyjechał tym razem zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. W imieniu władz, życzył działkowcom by nadal odnajdywać mogli jak najwięcej przyjemności i satysfakcji z z przebywania na działkach. Zapewnił także o stałej trosce władz by tereny ogródków działkowych zachowały taki charakter także w przyszłości.

To właśnie na ręce zastępcy prezydenta trafił piękny kosz dożynkowy wniesiony na salę przez starostów dożynek. W tym roku godności tej dostąpili działkowcy: Krystyna Nikitiuk ( z działki nr 601) oraz Wiesław Nałęcz ( z działki nr 329). Przekazaniu kosza towarzyszyła tradycyjna pieśń dożynkowa „Plon, niesiemy, plon”.

Tradycyjnie już, działkowym dożynkom towarzyszą wyróżnienia dla wyróżniających się działkowców. W tym roku dwoje działkowców ROD „Granica” otrzymało srebrne odznaki „Zasłużonego Działkowca . Trafiły one do Danuty Winogrodzkiej oraz Wiesława Nałęcza. Odznakę brązową otrzymał Czesław Garczyk.

Zarząd ROD „Granica” przyznał także siedem dyplomów za ładnie uprawianą działkę. Otrzymali je Kazimierz i Eugenia Aszyk, Andrzej Król, Stanisław i Krystyna Czerwonka, Wiesława Szczębara, Marian Makieła, Maria I Józef Jarosz oraz Henryk i Izabela Jarosz.

Zbigniew Balkiewicz wiceprezes Zarządu ROD „Kotwica” podkreślał dobrą wieloletnią współpracę z sąsiadami z „Granicy” i życzył by także w przyszłości nasze ROD pięknie się rozwijały.

Część oficjalną uświetnił występ zaprzyjaźnionego z działkowcami chóru „Słowianki” pod kierunkiem Krzysztofa Naklickiego. Zespół ten na co dzień związany jest z Domem Kultury „Słowianin” i Klubem Seniora „Złoty Wiek”, które od lat współpracują z działkowcami i niejednokrotnie występowały podczas uroczystości organizowanych na terenie ogrodowej świetlicy gdzie jak widać można znaleźć nie tylko świetne warunki do integracji działkowców ale także artystycznej aktywności np. seniorów.

Przygotowania do święta plonów w ROD „Granica" trwały od wielu już dni. Zarząd pracował nad szczegółami scenariusza. Pełne ręce pracy miały jak zwykle panie z komisji kobiet. To one zadbały dożynkowy poczęstunek. Jeden z działkowców, będący jednocześnie myśliwym upolował na tę okazję dzika. Tradycyjny bigos miał więc tym razem wyjątkowy aromat.

Fantastyczna atmosfera towarzyszyła dożynkowej zabawie. Zaraz po zakończeniu części oficjalnej na parkiet zaprosił wszystkich Leszek Burchacki – działkowiec, który zna się nie tylko na grządkach ale także na tanecznej muzyce. Parkiet w działkowej świetlicy nie pustoszał aż do drugiej w nocy.

Przeboje dla młodszych i starszych porwały uczestników dożynek do wspólnej, szalonej zabawy. Tej nocy wielu przekonało się jak prawdziwe są słowa iż taniec jest balsamem na nogi. Taka terapia na pewno przyda się działkowcom. Wszak, po zakończeniu zbiorów działki czekają na pracochłonne przygotowanie do zimy. Zanim jednak jesienne prace na dobre pochłoną świnoujskich działkowców czeka ich jeszcze jedna radość związana ze świętowaniem zakończenia sezonu. Już w najbliższy weekend do Świnoujścia zjadą reprezentanci Rodzinnych ogrodów Działkowych z całego Okręgu Zachodniopomorskiego by wspólnie, na Placu Mickiewicza świętować okręgowe dożynki działkowe.

tekst oraz zdjęcia: iswinoujscie.pl

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio