Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wczasy dla seniorów w Środzie Wielkopolskiej - 24.07.2017

Coraz więcej zarządów ROD w całej Polsce podejmuje się organizacji wypoczynku dla seniorów, którzy z różnych względów nie mogą wybrać się nad jezioro, morze czy w góry. Z takiej formy wczasów korzysta w całej Polsce co najmniej kilka tysięcy osób. Są jednak takie ogrody, gdzie wczasy dla osób starszych są wieloletnią tradycją, która na stałe wpisała się do kalendarza corocznych imprez na terenie ogrodu. Tak jest właśnie w ROD „Odrodzenie” w Środzie Wielkopolskiej, gdzie tegoroczne wczasy dla emerytów i podopiecznych średzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej zorganizowano już po raz 44.

Turnus rozpoczął się 26 czerwca i trwał trzy tygodnie. Organizatorem wypoczynku był Zarząd ROD przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie  i Urzędem Miejskim w Środzie Wlkp..

Działkowcy to bardzo gościnna społeczność – chętnie pokazują swoje działki wakacyjnym gościom, dla których co roku organizujemy wypoczynek w naszym ogrodzie – mówi prezes ROD Przemysław Jaśkowiak. - Taka forma spędzania wakacji cieszy się niesłabnącą popularnością – dodaje.

Wypoczynek w rodzinnym ogrodzie działkowym dla tej grupy seniorów ma szczególne znaczenie. Dla większości z nich jest to jedyna okazja do wyrwania się z szarej codzienności  i aktywnego spędzenia letnich dni w miłym towarzystwie na świeżym powietrzu. Niektórych po prostu nie stać na wyjazdy do polskich kurortów, lub też stan zdrowia nie pozwala na dalsze podróże. W zorganizowanym wypoczynku uczestniczyło wiele osób samotnych, dla których czas spędzony w ogrodzie, wśród przyjaciół był naprawdę wyjątkowy.

Uczestnicy takich wakacji nie nudzą się, bowiem plan dnia wypełniony jest różnorakimi zajęciami. Są wycieczki, imprezy integracyjne, ćwiczenia rehabilitacyjne, prelekcje o zdrowiu i warsztaty. Kierownikiem tegorocznych wczasów była Pani Alina Radojewska, która wraz ze swoją ekipą zapewniała wczasowiczom wiele atrakcji. Wczasowicze udali się m.in. na wycieczki do Torunia i Inowrocławia, gdzie najbardziej podobały się tężnie solankowe, do Rogalina, gdzie z kolei emeryci zwiedzili Pałac oraz zobaczyli  dęby rogalińskie, a także Ostrów Lednicki, w którym wczasowicze zobaczyli miejsce chrztu Polski.  W świetlicy organizowane były gry i zabaw, a formę można było poprawić na  podarowanych przez jedną z działkowiczek, sprzętach do ćwiczeń. Zarząd ROD przygotował specjalny ołtarz w świetlicy Domu Działkowca, gdzie odbyła się uroczysta msza święta dla uczestników turnusu. Jak co roku poprowadził ją ksiądz Lech Otta, który od wielu lat związany jest z działkowcami i chętnie uczestniczy w organizowanych przez zarząd imprezach.

Dzięki sponsorom, wczasowicze mieli zapewnione codziennie posiłki (śniadanie i obiad), które przygotowała Pani Monika Spalik. W dniu 13 lipca nastąpiło uroczyste zakończenie wczasów, w którym uczestniczyli zacni goście. Przybył m.in. Burmistrz Środy Wlkp. pan Wojciech Ziętkowski, Starosta Piotr Kasprzyk, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani  Bernadeta Staszak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Wieczorek oraz prezes ROD "Odrodzenie" Przemysław Jaśkowiak.

Z tej okazji przygotowano, krótką część artystyczną podsumowującą czas spędzony na ogrodzie przez wczasowiczów. Zorganizowano także wystawę zdjęć, przedstawiającą tegorocznych wczasowiczów, jak i te z lat poprzednich. Podano uroczysty obiad, a na zakończenie słodki poczęstunek. 

Wakacje w ROD to jeden z postulatów, który zawarty jest w Otwartym Programie Społecznego Rozwoju ROD. Program ten został przyjęty i uchwalony przez Krajowa Radę w ubiegłym roku. Tym samym zarządy ROD otrzymały szeroki katalog propozycji dotyczących możliwości wykorzystywania ogrodów i pozyskiwania na ten cel środków finansowych. Prezesi ROD organizujących wypoczynek dla seniorów podkreślają, że organizowanie wczasów to jedna z misji ogrodów działkowych. Jest to nie tylko wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu na odpoczynku, ale również możliwość poznania ciekawych ludzi. - Kiedy 3 tygodniowy turnus wczasów pod gruszą dobiega końca, jego uczestniczy z żalem żegnają się, by czekać na kolejne wakacje i możliwość wypoczynku wśród zielonych działek – mówi prezes ROD „Odrodzenia” w Środzie Wielkopolskiej Przemysław Jaśkowiak. – Kiedy patrzę na szczęśliwe twarze uczestników wakacji dla seniorów to wiem, że naprawdę warto robić coś dla innych ludzi – mówi prezes średzkiego ogrodu działkowego i zachęca, by w organizację takiej formy wypoczynku włączyły się wszystkie ogrody działkowe.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio