Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Dyżury prawne w OZ. Tak PZD pomaga działkowcom i zarządom ROD - 09.06.2017

Poradnictwo w dziedzinie stosowania prawa działkowego funkcjonowało w PZD od zawsze, a pionierem w tym jest Krajowa Rada PZD, w której piątkowe telefoniczne porady prawne przez lata uznawane były za główne źródło informacji prawnej dla działkowców i zarządów ROD. Jednak w ostatnim czasie działania te zintensyfikowano i rozszerzono poprzez zwiększenie dostępności związkowych prawników także w okręgowych zarządach PZD. Dziś nikt nie ma wątpliwości jak potrzebna była to inicjatywa i jak wiele przynosi korzyści zarówno dla Związku, jak i działkowcom.

W 26 okręgach uruchomione zostały stałe dyżury prawnika. Oprócz tego w dalszym ciągu kontynuowane są cieszące się dobra renomą i uznaniem środowiska działkowego piątkowe porady prawne w Krajowej Radzie PZD. Dzięki temu każdy działkowiec wie kiedy i gdzie może uzyskać pomoc prawną w niezrozumiałych dla siebie kwestiach, które wymagają czy to wsparcia prawnego, czy interpretacji zapisu.

Zwiększenie dostępności porad prawnych w okręgach ma na celu edukację środowiska działkowego w dziedzinie stosowania prawa tj. ustawy o ROD, regulaminu ROD, statutu i innych ustaw, które mają wpływ na działkowców i funkcjonowanie ogrodów, spotkała się z niemalże natychmiastowa odpowiedzią środowiska działkowego. – Choć de facto dyżury prawne funkcjonują w naszym okręgu od co najmniej kilku lat i nie jest to dla nas żadna nowość, to zauważalne stało się ilościowe zwiększenie zapytań prawnych – mówi Piotr Kapiński, radca prawny z OZ PZD w Szczecinie. Jak dodaje okręg szczeciński miesięcznie odpowiada na ok. 40-50 zapytań. Choć często są to sprawy drobne, nie brakuje także i pytań trudnych, gdy sięgnąć trzeba do innych ustaw i przepisów. Wiedza prawna wśród działkowców jest jednak coraz większa, gdyż wiele osób potrafi już skorzystać w tej mierze z internetu. – Jest wiele źródeł prawnych, z których w dzisiejszych czasach mogą skorzystać działkowcy i działacze. Ich autorem jest m.in. Związek, który aktywnie wydaje różnego rodzaju publikacje i zbiory przepisów prawnych obowiązujących w PZD, które mają usprawnić i ułatwić poruszanie się w gąszczu związkowych przepisów – mówi Jan Stańczyk, Dyrektor Biura OZ Świętokrzyskiego PZD. Wśród tych źródeł znajdują się m.in. publikacje prawne na stronie internetowej www.pzd, w Biuletynie Informacyjnym, Informatorze działkowca i na łamach Zielonej Rzeczpospolitej. Jednak mimo to zadawane pytania świadczą o małym stopniu rozumienia odnalezionych treści paragrafów i zapisów prawnych. Działkowcy czy członkowie zarządu ROD dzwonią więc i proszę o łopatologiczne tłumaczenie, co w danej sprawie należy zrobić dokładnie krok po kroku.

O co najczęściej pytają działkowcy?

Padają przede wszystkim pytania związane z zasadami przeniesienia praw do działki, jakie są związane z tym opłaty (podatek od czynności prawnych i dochodowych), jakie powinny być odległości nasadzeń i naniesień na działkach indywidualnych, zasady wjazdu na teren ROD oraz w kwestii opłat ogrodowych i zasad ich naliczania. Pojawiają się także pośrednie problemy, nie zawsze związane z funkcjonowaniem ogrodów działkowych. – Przynajmniej kilka razy w miesiącu mamy sprawy rozwodowe, w którym prawo do działki przy rozwodzie jest tylko wstępem do pytań związanych z podziałem całości posiadanego majątku małżonków – mówi mec. Michał Tera ze Szczecina. – To na czym się skupiamy zależy od aktualnych problemów i spraw, jakie nurtują działkowców czy zarządy ROD. W okresie Walnych Zebrań było dużo pytań związanych z organizacją spotkań i ich przebiegiem – mówi Jan Stańczyk z OZ Świętokrzyskiego PZD.

Ponadto ostatnio coraz częściej pojawiają się problemy z wolnożyjącymi kotami, co z nimi robić, gdzie zgłaszać, czy można dokarmiać i jak reagować, by nie dopuścić do ich zbytniego namnożenia w ogrodach. To problem nie związany z działalnością ogrodów, ale mimo to coraz częściej działkowcy zmuszeni są odpowiadać w imieniu gminy, jakie obowiązuje prawo i jakie są zasady postępowania względem kotów. – Prowadzenie porad prawnych to w rzeczywistości bardzo złożone i wielotorowe działanie, które często nie ogranicza się wyłącznie do odpowiedzi na zadane pytania – wskazuje Michał Tera ze Szczecina i dodaje, że nieobce są im sytuacje, gdy radca prawny staje się nie tylko ekspertem prawnym, ale też mediatorem w konkretnej sprawie. Nie zawsze mediacje te kończą się sukcesem, ale prawnicy ze Szczecina mają już na swoim koncie kilka przykładów pozytywnego rozstrzygnięcia konfliktów i sporów sąsiedzkim oraz pomiędzy działkowcem i zarządem ROD.

Uruchomienie porad prawnych we wszystkich jednostkach okręgowych PZD to bardzo cenne i potrzebne działania, które było odpowiedzią na rosnące potrzeby zarówno ogrodowych działaczy, jak i samych użytkowników działek. Każdy kolejny miesiąc ich działania powoduje swoistą formę przyzwyczajenia działkowców do tej formy korzystania z prawnego wsparcia, które dla członków PZD jest bezpłatne. – W naszej opinii działkowcy są bardzo zadowoleni z możliwości uzyskiwania pomocy. Dzwonią do nas ludzie nie tylko z naszego okręgu, ale praktycznie z całej Polski korzystając z rozpiski dyżurów w OZ, która dostępna jest na stronie www.pzd.pl. Z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że gdy się pomoże jednej osobie, to bardzo szybko roznosi się informacja, że PZD pomaga – podsumowuje Jan Stańczyk. To niezmiernie ważne, by w obecnej rzeczywistości, gdzie na każdym kroku spotykamy się z takimi czy innymi przepisami prawa, działkowcy mogli liczyć na profesjonalne i łatwo dostępne wsparcie.

 

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio