Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przedszkolaki z Suwałk wcieliły się w rolę działkowców - 10.10.2016

ROD „Malwa” w Suwałkach z sukcesem realizuje wspólnie z Przedszkolem nr 5 w Suwałkach projekt edukacyjny „Rodzinne Ogrody Działkowe – w oczach dziecka malowane przez cztery pory roku”. Najpierw działkowcy opowiadali dzieciom o ogrodnictwie działkowym, potem wygospodarowali specjalną działkę, na której przedszkolaki wiosną zasadziły warzywa, latem pielęgnowały je, a ostatnio - zebrały plony. Na przedszkolnej działce zbiory były naprawdę udane - wyrosły dorodne dynie, słoneczniki i kabaczki. Warzywa trafiły do przedszkolnej kuchni, gdzie zostaną spożytkowane w posiłkach dla dzieci.
 
- Chcieliśmy, żeby dzieci przez cały rok obcowały z prawdziwą naturą i poznały wszystkie jej cykle - mówi gazecie Współczesna Danuta Borawska, dyrektor Przedszkola nr 5. - Żadna pogadanka tego nie zastąpi

ROD „Malwa” i suwalskie przedszkole wspólnie działają na rzecz przybliżania dzieciom świata przyrody, dając im możliwość bezpośredniej obserwacji i badania środowiska. Ogrody działkowe nadają się do tego celu idealnie, gdyż są zielonym zaciszem miast, w których można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin.

Podczas ogrodowych lekcji przyrody dzieci mogą nie tylko zobaczyć czy dotknąć roślin, ale także ze wsparciem nauczycieli i działkowcom bezpośrednio uczestniczyć w pracach ogrodowych. W ten sposób najmłodsze pokolenie uczy się szacunku do przyrody oraz buduje się w nim proekologiczną postawę. Lekcje w ogrodzie działkowym służą także rozwojowi pasji u dzieci, a niejednokrotnie nawet ich odkryciu.

Dzięki takim lekcjom dzieci nabywają szereg umiejętności i wiedzę, która będzie im przydatna w późniejszym dorosłym życiu. M.in. dowiadują się wielu cennych informacji o różnych gatunkach roślin, zjawiskach atmosferycznych związanych z porami roku czy działaniami szkodzącymi środowisku i takimi, które wpływają na poprawę jego stanu, jak również uczą się posługiwania narzędziami ogrodniczymi i wykonywania podstawowych prac ogrodniczych.

Inicjatywa ta wpisuje się w ramy Otwartego Programu Rozwoju ROD, który jest chętnie realizowany przez działkowców. To kolejny dowód, że środowisko działkowe otwarte jest na podejmowanie wszelkich inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży, seniorów oraz społeczności lokalnej. Bowiem ogrody działkowe to nie zamknięte enklawy, ale miejsca przyjazne i otwarte, które służą do wspólnej integracji i spędzania czasu wolnego.

Źródło PZD + http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/suwalki/a/dzieci-z-przedszkola-nr-5-w-suwalkach-w-roli-dzialkowcow,10688303/

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio