Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca w Elblągu - 06.10.2016

           W dniu 01 października 2016 roku w Domu Działkowca ROD im. Kosynierów Gdyńskich w Elblągu odbyły się uroczystości   z okazji 35-lecia Polskiego Związku Działkowców obchodzone w ramach Okręgowych Dni Działkowca Elblag 2016. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Okręgowego Zarządu oraz odśpiewania hymnu państwowego i PZD „Zielona Rzeczpospolita”.

 

           Następnie  głos zabrał Prezes OZ PZD Atoni DALAK, który przywitał przybyłych na uroczystość Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, członków  Okręgowego Zarządu,  Okręgowej Komisji Rewizyjnej, zasłużonych działaczy i działkowców  Okręgu Elbląg oraz zaproszonych gości. Patronat honorowy nad obchodami przyjął Prezydent Elbląga Pan Witold Wróblewski.

           

W imieniu uczestników obchodów Prezes OZ PZD Antoni DALAK przywitał przybyłych na uroczystość gości w tym m.in.: Posła na Sejm RP  Andrzeja Kobylarza, Sekretarza Miasta Elbląga Artura Zielińskiego zarazem działkowca, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pasłęka zarazem działkowca p. Edwarda Skalija, Burmistrza Pasłęka dr Wiesława Śniecikowskiego, Dyrektora biura  posła Jerzego Wilka oraz przedstawicieli dywizji elbląskiej, powiatu elbląskiego, gminy Elbląg, gminy Gronowo Elbląskie, Banku BPBS O/Elbląg, firmy Sery ICC Pasłęk, Centrum Ogrodniczego „Daglezja”,  Reproskan i Infotech oraz przedstawicieli mediów lokalnych.


 W swoim wystąpieniu Prezes OZ PZD przedstawił historyczny zapis powstania ogrodów działkowych na terenie okręgu podkreślając szereg istotnych momentów, które mają szczególne znaczenie dla istnienia ogrodów działkowych. Następnie przedstawił zadania jakie wynikają z obecnej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych dla jednostki terenowej i  zarządów ROD oraz o aktualnych zgadnieniach dla bytu ogrodnictwa działkowego.

Po swoim wystąpieniu Prezes OZ PZD przekazał prowadzenie obchodów I WicePrezesowi OZ PZD p. Zygmuntowi Wójcikowi, który na wstępie nawiązał do tradycji obchodów Dni Działkowca  i stwierdził, że jeden z najpiękniejszych dni w roku dla działkowca – to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Tradycyjnie już na początku  jesieni w formie  tego  uroczystego posiedzenia chcemy podziękować –jak powiedział - wszytkim  działkowcom  poprzez Waszych przedstawicieli na tych obchodach, za trud  włożony we wzbogacanie naszych  miejskich przestrzeni  o cenny element jakim są obszary zielone a także za  bogaty zbiór plonów, którymi pięknie obrodziła działkowa ziemia.

Następnie poprosił gości uroczystości o zabranie głosu. Jako pierwszy zabrał głos Poseł na Sejm RP  Andrzej Kobylarz. W imieniu Prezydenta Elbląga Pana Witolda Wróblewskiego głos zabrał Sekretarz Miasta Elbląga Artur Zieliński a następnie Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski oraz przedstawiciele posła Jerzego Wilka, Starosty elbląskiego i gminy Elbląg. Przedstwiciele  OZ PZD oraz goście podkreślali w swoich przemówieniach szczególną rolę i znaczenie ogrodów  w kraju jak też w przestrzeni lokalnej, nawiazując do niedawnych obchodów krajowych w Zabrzu podkreślali hart ducha, który prezentują działkowcy pod niezłomnym przewodnictwem Prezesa PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego jak to wielokrotnie ujmowano – sternika tego okrętu.

 Prowadzący uroczystość odczytał listy gratulacyjne oraz od zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć w tym m.in. od Senatora RP Jerzego Wcisły, Burmistrzów miast Braniewo  i  Pieniężno oraz od Wójta gminy Rychliki.

W kolejnej odsłonie uroczystości uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy PZD i działkowców z okazji jubileuszu 35-lecia PZD. Prezesom z długoletnim stażem w kierowaniu Zarządami ROD i działkowcom Okręgu Elbląskiego - podziękowania nadane w imieniu Rady Krajowej  przez Prezesa PZD Pana Eugeniusza KONDRACKIEGO  wręczyli Poseł na Sejm Andrzej Kobylarz oraz Prezes OZ PZD Antoni DALAK. Kolejnym zasłużonym wręczono rocznicowe dyplomy nadane  przez Prezydium OZ PZD Elblagu, odznaczenia związkowe: w tym srebrne i brązowe odznaki „Zasłużonego Działkowca”  oraz wiele innych rocznicowych upominków ufundowanych przez OZ Elbląg, samorządy miast gmin oraz sponsorów uroczystości. Do każdego wystąpienia wyróżnionych prowadzący zapraszał po kolei gości co nadało tym wystąpiniom dodatkowego kolorytu. Zaproszonym gościom wręczono okolicznościowe dyplomy, wydawnictwa związkowe oraz rocznicowe gadżety z podziękowaniami za wspierania ogrodów i propagowanie idei ogrodnictwa działkowego.

 

Po zakończeniu ceremonii prowadzący jeszcze raz podkreślił szczególną rolę samorządów wspierających nasze ogrody w tym niewątpliwe zasługi Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta Pasłeka,  wskutek czego dwa tamtejsze ogrody otrzymały  prawie 100-tysięczną dotację z budżetu obywatelskiego na doprowadzenie wody miejskiej. Do tych podziękowań dołaczył się Prezes ROD Konwalia w Pasłęku przekazując swoim samorządowcom ciepłe słowa za wsparcie.

I Wiceprezes OZ PZD Zygmunt Wójcik zwracajac się w kolejnej odsłonie do gości podkreślił,   że zapewne nie jest to ostatnie słowo samorządów we wspieraniu potrzeb inwestycyjnych naszych ogrodów. Kolejnym elementem uroczystości była ocena bogatej wystawy koszy dożynkowych i plonów  z ROD Okręgu Elbląg. Prowadzący poprosił do komisji oceniającej niezależnych ekspertów z  grona naszych gości, co spotkało się  z apalauzem zebranych  i rozluźniło ogólną atmosferę.

Komisja w składzie: Pan Poseł Andrzej KOBYLARZ,  Sekretarz Miasta Elbląga Artur Zieliński,  Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski oraz przedstawiciel Starosty powiatu elbląskiego wybrała trzy  najlepsze prace oraz stwierdziła, że wszyscy pozostali zasługują na czwartą nagrodę, co też uczyniono wręczając zwycięzcom oraz pozostałym okolicznościowe dyplomy i upominki.

Na zakończenie prowadzący ogłosił, że powstałe  przy OZ PZD w Elblągu kilkuosobowe Koło Gospodyń Działkowych przygotowało  z własnej inicjatywy 12 rodzajów ciast dla uczestników dzisiejszych obchodów. W związku z tym zebrane na obchodach gremium  pod kierownictwem Prezesa OZ Antoniego DALAKA postanowiło nagrodzić wszystkie panie oraz kolegę , który upiekł nam urodzinowy tort, upominkami przekazanymi przez sponsorów oraz rocznicowymi gadżetami. I co najważniejsze prowadzący obchody ogłosił, że ogrody  i działkowcy, którzy wystawili swoje plony postanowili, że po zakończeniu uroczystości wszystkie zgromadzone owoce, warzywa i kwiaty zostaną przekazane dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka, który sąsiaduje z miejscem dzisiejszych obchodów co spotkało się z aplauzem uczestników  oraz  uczestniczących w niej gości. Obchody zakończono wspólną biesiadą w trakcie której podano uroczystego obiad, urodzinowy tort , ciasta oraz wiele innych smakołyków, które spożywano  przy miłych dla ucha piosenkach o ogrodach.

W międzyczasie uczestnicy wysłuchali w skupieniu kilkunastu wierszy o ogrodach wyrecytowanych przez p. Teresę Jaros, aktywnego od 18 lat działkowca b. Wiceprezesa ROD  im. Dąbrowskiego w Elblągu w latach 2009 -2014 oraz autorki pokaźnego zbioru wierszy o ogrodach. Potem wspólnie bawiono się i raczono różnymi specyjałami przez kolejne długie godziny. W obchodach brało udział ponad 130 osób w tym działacze, działkowcy, goście, członkowie koł zainteresowań, organizatorzy i osoby wspierając

 

         O obchodach można również przeczytać w lokalnej prasie.Czytaj więcej na http://info.elblag.pl/37,47353,Elblascy-dzialkowcy-swietowali-35-lecie-swojego-zwiazku-Zobacz-zdjecia-z-uroczystosci.html...#ixzz4LvA0emJo

Dyrektor Biura OZ PZD w Elblągu Zygmunt Wójcik

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio