Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie - 08.09.2016

W rozświetloną promieniami słońca niedzielę 4 września 2016 roku w Końskich odbyły się XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, których organizatorami byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Starosta Konecki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie. W obchodach święta rolniczego stanu uczestniczyli koneccy działkowcy i trzyosobowa delegacja z Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach. 


Z kolorowymi koszami misternie uplecionymi ze złocistych zbóż i kwiatów, w rytm skocznych melodii ludowych, wszyscy uczestnicy dożynek przemaszerowali w uroczystym korowodzie do Kolegiaty Świętego Mikołaja w Końskich, gdzie odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji rolników. Jako dar ołtarza przedstawiciele koneckich działkowców złożyli przepiękny kosz z działkowymi plonami. 


Po Mszy Świętej barwny korowód z koszami i wieńcami dożynkowymi ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego przeszedł do Parku Miejskiego im. Tarnowskich, gdzie po wręczeniu Gospodarzowi Dożynek – Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego – Panu Adamowi Jarubasowi przez Pana Kazimierza Szarugę – członka Okręgowego Zarządu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach i Panią Annę Grudzień symbolicznego kosza z działkowymi plonami ze świętokrzyskich działek rozpoczął się wielobarwny tradycyjny obrzęd obśpiewywania i obtańcowywania wieńcy dożynkowych. 


XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie uświetniły liczne stoiska z wystawami płodów rolnych i ogrodniczych oraz rękodzieła artystycznego, a liczne kapele i zespoły ludowe porywały uczestników dożynek do zabawy w rytm folkowej nuty. 


 
Anna Grudzień 
instruktor ds. organizacyjnych
Okręg Świętokrzyski PZD 
w Kielcach

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio