Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Uroczyste otwarcie placu zabaw w ROD „Tulipan” w Zabrzu - 07.09.2016

W pierwszy wrześniowy weekend w ROD „Tulipan” w Zabrzu odbyły się Dożynki Helenkowskie. Festyn był połączeniem ogrodowych dni działkowca i dożynek, a ponadto działkowcy świętowali otwarcie placu zabaw, który został wybudowany w ramach budżetu obywatelskiego miasta Zabrze. W uroczystej inauguracji uczestniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Prezes OZ Śląskiego PZD Józef Noski oraz przedstawiciele władz miasta Zabrza.

Obecna była Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, a także Zarząd ROD „Tulipan” w Zabrzu na czele z prezesem ogrodu Stanisławem Trzcielińskim.

Dobry przykład dla innych ROD

- Dziękuje Panu Prezesowi PZD, że te dożynki w ROD „Tulipan” zbiegają się ze świętem całego ruchu działkowego, które odbywa się właśnie u nas w Zabrzu – mówiła Prezydent Zabrza, która uczestniczyła także w Krajowych Dniach Działkowca.  – Wiemy, że ogród ten otrzymał tytuł ROD Roku 2016 i jest to ogromne wyróżnienie w skali całego kraju. To piękne płuco Zabrza, a my wciąż mamy wiele jeszcze do zrobienia – mówiła podkreślając, że Zabrze potrzebuje takiego prezesa, jak pan Stanisław, prezes ROD „Tulipan”, który z rozmachem realizuje wiele potrzebnych działkowcom inwestycji i zadań. – My jako samorządowcy dokładamy pieniądze, by spełniać marzenia działkowców – mówiła. Miasto przeznaczyło z budżetu obywatelskiego ponad 20 tys. na wyposażenie placu zabaw w tym ogrodzie. W budżecie partycypacyjnym Zabrza znalazły się także pieniądze dla kolejnych 7 ROD, które dzięki mobilizacji zabrzańskiego środowiska działkowego zdobyły w głosowaniu ponad 1,5 mln złotych na instalacje solarnych lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych (czytaj więcej).

 Jak podkreśliła Prezydent ogromna praca i wysiłek tego ogrodu zostały docenione i zauważone przez działkowców w całym kraju. Pani Prezydent podkreśliła też, że oprócz nagrody dla całego ogrodu, doceniono także dwie działki pojedynczych działkowców, co świadczy o tym, że w budowanie piękna tego ogrodu zaangażowani są także i sami działkowcy. Życząc dobrej zabawy wszystkim uczestnikom festynu, Pani Prezydent złożyła gratulacje prezesowi ROD za ich doskonałe prowadzenie.

Budżety obywatelskie szansą dla ROD

- Ten ogród jest w tym roku najlepszym ogrodem działkowym w Polsce i możecie być z tego dumni – podkreślał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki dziękując za ogromną pracę całego zarządu ROD oraz wszystkich działkowców. – Miałem okazję zwiedzać ten ogród i wiem, że jest on bardzo dobrze zagospodarowany, a co najważniejsze – wszystko jest zorganizowane tu zgodnie z przepisami i obowiązującym prawem – zaznaczył Prezes PZD. Jak zauważył w ogrodzie jest wiele młodych rodzin z dziećmi, co cieszy i buduje. - Mam nadzieję, że ten ogród zobaczą wszystkie obecne na Krajowych Dniach Działkowca delegacje działkowców, bo naprawdę warto czerpać dobre przykłady i oglądać efekty działań innych działkowców i ogrodów, a Państwo macie się czym chwalić – mówił Prezes Eugeniusz Kondracki. Prezes PZD zauważył, że korzystanie z budżetów obywatelskich to duża szansa dla realizacji wielu inwestycji na terenie ROD, nie tylko w Zabrzu, ale także i w innych miastach - Mając na uwadze liczbę działkowców i ich rodziny, przyjaciół i sympatyków, można śmiało założyć, że jesteśmy w stanie przeforsować wiele dobrych i pożytecznych dla rozwoju ogrodów projektów w ramach budżetów obywatelskich – mówił i zachęcał do dalszych działań na rzecz rozwoju ogrodu.

Plac zabaw został także pobłogosławiony przez proboszcza z Helenki, który pokropił go święconą woda i życzył wszystkim korzystającym z placu zabaw wiele radości, a przede wszystkim, by jego użytkowanie było bezproblemowe i bezpieczne dla dzieci.

Dziecięce testowanie

Po wystąpieniach nastąpiło oficjalne otwarcie placu zabaw. Wstęgę wspólnie przecięli Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Prezes OZ Śląskiego PZD Józef Noski i Prezes  ROD „Tulipan” Stanisław Trzcieliński. Był to moment szczególny, na który czekało wiele obecnych na otwarciu dzieci, który czym prędzej zaczęły testować nowy plac zabaw. Po ich minach było widać, że nowe urządzenia bardzo im się spodobały i bez wątpienia miejsce to będzie tętniło życiem i tupotem dziecięcych stóp.

Jubileuszowe drzewko

Ponadto delegacja PZD wspólnie z władzami miasta posadziła w ROD „Tulipan”, tuż obok domu działkowca jubileuszowe drzewko „dereń pagodowy” w odmianie Variegata, który został ufundowany przez Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego z okazji 35-lecia działalności Związku. Posadzony został tuz obok Domu Działkowca, Zarząd ROD zobowiązał się dbać o to, by drzewko rosło i doczekało kolejnych związkowych jubileuszy.

Ogród działkowy „Tulipan” w Zabrzu liczy sobie 436 działek i zajmuje prawie 13 hektarów terenu położonego blisko lasu i osiedla Helenka, gdzie mieszka wiele młodych rodzin z dziećmi. – Co roku ponad 20 działek zmienia swojego właściciela, a działki trafiają głównie w ręce młodych ludzi – cieszy się prezes, któremu nie brakuje pomysłów na rozwój ogrodu. Jak zaznacza ludzie, gdy widzą efekty tych działań, coraz chętniej pomagają i chcą wspólnie budować coś dobrego. – Cieszą się, że jest ładnie i coś się tu w końcu dzieje – mówi prezes ROD i podkreśla, że nie zdążyło się, by ktokolwiek odmówił pomocy przy potrzebnych pracach. Taka jedność i solidarność działkowców musi przynosić efekty i przynosi. 

- Jeszcze sześć lat temu zajmowaliśmy w lokalnym konkursie przedostatnie miejsce spośród wszystkich 34 zabrzańskich ROD. Dziś jesteśmy pierwszym ogrodem spośród prawie 4700 w całej Polsce – mówił Prezes ROD „Tulipan” Stanisław Trzcieliński wskazując, że to ogromny wysiłek wszystkich działkowców, ale także i zarządu, bo do zrobienia w tym czasie było naprawdę bardzo dużo. Trzeba było odnowić dom działkowca, świetlicę, postawić nowe ogrodzenie i wiele innych mniejszych prac. – Wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia i będziemy dalej robić, by ogród był coraz piękniejszy – powiedział Prezes ROD „Tulipan” w Zabrzu.

Działkowcy wspólnie bawili  się do późnych godzin wieczornych, a podczas dożynkowej imprezy nie zabrakło dobrej zabawy, konkursów i muzyki.

 

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio