Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Festiwal kwiatów jadalnych - 14.07.2016

W dniach 9-10.07 br. w ogrodach  Hortulus Spectabilis w Dobrzycy zorganizowano Festiwal Kwiatów Jadalnych. Zamierzeniem organizatorów było spopularyzowanie dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie wykorzystania kwiatów i chwastów w celach kulinarnych oraz zachęcić uczestników do pogłębiania wiedzy na ten temat. Temat wykorzystania kwiatów lub chwastów w celach kulinarnych nie jest nowy, bowiem w przeszłości nasze babcie często robiły to samo z pożytkiem dla zdrowia, co prawda bez festiwalu, ale charakter użytkowy był ten sam.

Dzisiaj wiedza na ten temat została poszerzona. Pojawiła się bogata literatura i w związku tym możliwości użytkowe kwiatów są o wiele szersze.

 

Na zaproszenie organizatorów, uczestniczyli w tym festiwalu również przedstawiciele Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie.

Wrażenie robi sam ogród, który powstaje od 2003 roku, udostępniony do zwiedzania w 2014 roku, na siedmiu z trzydziestu hektarów, które są w dalszej realizacji, w obecnej grupie ogród Magii, Energii Czasu i Przestrzeni, z największym na świecie labiryntem grabowym oraz stojącą w sercu ogrodu 20 metrową wieżą obserwacyjną z pomarańczowym tarasem widokowym, dającym wgląd na otaczające ogrody i okolice. Warto byłoby aby i nasze szczecińskie ogrody, zainteresować możliwością turystyki do obydwu ogrodów w Dobrzycy.

 

Sam festiwal ciekawy a możliwość degustacji pozwoliła na praktyczne skorzystanie z wyrobów kulinarnych, proponowanych na festiwalu.

 

Degustacja udała się, wyroby ciast, napojów, sałatek itp. zostały przetestowane, bez ujemnych skutków.

 

Okazjonalnie atrakcją było również stoisko regionalnych wyrobów kulinarnych, których pasjonatem jest Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, dr Jarosław Rzepa, obecny na festiwalu.

 

Uczestnicy mogli zaopatrzyć się w foldery, książki z dedykacją autorki oraz nawiązać kontakty.

 

Pobyt w ogrodach Dobrzycy jest dla każdego dużą inspiracją a jest co oglądać i aż się marzy aby i nasze ogrody działkowe skorzystały z tego ogromnego dorobku.

 

 

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio