Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Pszczoły i inne zapylacze, czyli co słychać w ROD "Koło Kani" w Toruniu - 08.07.2016

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Koło Kani” w Toruniu przykłada bardzo dużo uwagi na działania, które zwykło się określać mianem proekologicznym. Na terenie ogrodu znajdują się dwie mini pasieki, na których żyje łącznie 9 rodzin pszczelich. Pszczoły, są pod profesjonalną opieką działkowców, panów Piotra Blachowskiego i Zbigniewa Pilarskiego. O pożytkach płynących z faktu, że na ogrodzie są pszczoły nie ma co za wiele dyskutować, bo z oczywistymi faktami się nie należy spierać.

  

Wystarczy tylko powiedzieć, że owoców jest bezsprzecznie więcej a i kwiaty są piękniejsze. Warto też zauważyć, że na terenie ogrodu umiejscowiony jest również hotel dla zapylaczy, który ogród otrzymał od międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska i bioróżnorodności, czyli od GREENPEACE. Nasi stali czytelnicy i działkowcy z co najmniej kilkuletnim stażem zapewne pamiętają, iż w 2014 roku Polski Związek Działkowców po raz kolejny włączył się do akcji organizowanej przez GREENPEACE, wynikiem której było umieszczenie 15 hoteli dla zapylaczy na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jeden z tej piętnastki trafił właśnie do ROD „Koło Kani” w Toruniu. Właściwie od pierwszego dnia zadomowiły się w nim owady, które są bezcennymi sprzymierzeńcami działkowców.

    

Z uwagi na to, że działki nabywają coraz częściej osoby młode, mające małe dzieci, Zarządy ROD w całym kraju, w tym także ROD „Koło Kani” starają się sprostać oczekiwaniom i potrzebom z tego faktu płynącym. Jednym z zamierzeń mających na celu wzbogacenie infrastruktury ogrodowej ale i zarazem urozmaiceniem wypoczynku w ogrodzie było wybudowanie placu zabaw dla dzieci działkowców i nie tylko. Ogród otwiera się na oścież dla wszystkich, którzy mają chęć przekroczyć bramę i obcować z przyrodą w najczystszej formie. Takie działanie wpisuje się w kierunki działania Polskiego Związku Działkowców oraz przyjętego Otwartego Programu Rozwoju Społecznego ROD.
 
 
 
Dyrektor Biura OZ PZD- Piotr Gadzikowski

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio