Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Zobacz, gdzie startują w najbliższym czasie budżety obywatelskie - 19.04.2016

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym to proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście. W wielu polskich miastach trwa już nabór wniosków do kolejnych edycji tego programu. To szansa także dla działkowców i ogrodów działkowych na poprawę najbliższego otoczenia oraz ważne dla ich rozwoju inwestycje.

W ogrodach działkowych potrzeb jest wiele. Najlepiej wiedzą o tym sami działkowcy i zarządy ROD. Aby ogrody działkowe mogły być ogrodami na miarę XXI wieku potrzebne są remonty i inwestycje. W wielu ogrodach brakuje nie tylko dróg dojazdowych czy odpowiedniej infrastruktury, ale przede wszystkim podstawowych przyłączy, jak woda i prąd. Budżet obywatelski to ogromna szansa na dobre i potrzebne inwestycje nie tylko dla miast, ale także i dla ogrodów działkowych. Związek nie tylko zachęca wszystkie ogrody działkowe, by korzystały z tej formy dofinansowania z budżetów samorządowych, ale też wspiera w miarę możliwości wszystkie ogrody w działaniach, które mogą pomóc w realizacji zgłaszanych projektów. Z roku na rok rośnie liczba ogrodów, które zdobywają poparcie dla swoich projektów. Wśród nich są m.in. ROD „Granica” w Świnoujściu (czytaj więcej: http://pzd.pl/artykuly/16893/111/ROD-Granica-beneficjentem-budzetu-obywatelskiego-swinoujscia-W-ogrodzie-powstanie-system-melioracyjny.html), ROD im. Ceynowy w Wejherowie (czytaj więcej: http://pzd.pl/artykuly/16883/111/Zielona-szkola---sukces-ROD-im-Ceynowy-w-Wejherowie.html), czy zabrzańskie ROD, które zgarnęły z przeznaczonej na budżet obywatelski puli blisko 1,5 mln złotych (czytaj więcej: http://pzd.pl/artykuly/16734/111/Lampy-solarne-na-dzialkach-z-budzetu-obywatelskiego-Miasta-Zabrze.html).

 

Łódź kończy nabór wniosków

Do 20 kwietnia można zgłaszać pomysły na inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w Łodzi. Do wydania jest 40 milionów złotych. Szczególny nacisk położony jest w tym roku na inicjatywy osiedlowe, dla których wyznaczono określone kwoty. W tym roku miasto postanowiło pomóc mieszkańcom w przygotowaniu zgłoszeń. Każdy może przyjść ze swoim pomysłem na projekt, a urzędnicy miejscy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Topografie pomogą napisać wniosek.

26 lipca zostanie ogłoszona lista zakwalifikowanych propozycji, na które mieszkańcy Łodzi będą głosować od 10 września do 9 października. Lista inwestycji, które zostaną zrealizowane w 2017 roku zostanie ogłoszona w październiku.

Przed rokiem łodzianie zgłosili ok. 600 projektów, z których do realizacji wybrali 87. Budżety obywatelskie to ogromna szansa dla ogrodów i realizację inwestycji, które sprawią, że będą one nowoczesne i otwarte na potrzeby lokalnej społeczności. Wystarczy odrobina chęci i mobilizacja środowiska działkowców.

Składanie wniosków rusza też w Piotrkowie

Z kolei już 2 maja rusza przyjmowanie wniosków w ramach budżetu ego w Piotrkowie Trybunalskim. Do rozdysponowania będzie tu znacznie mniej niż w Łodzi, bo jedynie 1,2 mln zł, ale wciąż są to niemałe pieniądze. Pomysły będzie można zgłaszać do 15 czerwca w formie papierowej w Biurze Obsługi Mieszkańców oraz w formie elektronicznej za pomocą formularza na stronie www.piotrkowianiedecyduja.pl. Projekt będzie mogła złożyć grupa co najmniej 15 mieszkańców miasta, którzy ukończyli 16 lat.

Złożone projekty zostaną zweryfikowane pod względem formalno-prawnym do końca sierpnia, a następnie zespół opiniujący opracuje listę tych, które trafią pod głosowanie zaplanowane w dniach 5-18 września. Piotrkowianie powyżej 16 roku życia będą mogli oddawać swoje głosy a pomocą strony internetowej www.piotrkowianiedecyduja.pl oraz w wyznaczonych wcześniej lokalach. Zwycięskie projekty wyłonione zostaną do końca września.

Kampania informacyjna  Białymstoku

Od soboty 16 kwietnia rozpocznie się cykl otwartych spotkań dotyczących budżetu obywatelskiego w Białymstoku. Pojawią się plakaty, a w autobusach będzie można usłyszeć spoty dźwiękowe. Na przyszłoroczną czwartą edycję budżetu radni przeznaczyli 10,1 mln zł, z tego aż 100 tys. zł - na akcję informacyjną i edukacyjną. Chodzi o to, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców i pomóc im w pisaniu projektów.

będzie można zgłaszać od 2 do 31 maja. Pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec Białegostoku, także osoby niepełnoletnie. Wnioski mogą dotyczyć projektów inwestycyjnych, ale też tzw. projektów miękkich o charakterze społecznym i kulturalnym. Głosowanie i ogłoszenie wyników odbędzie się w październiku.

Na stronie internetowej www.bialystok.pl/obywatelski, znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące budżetu - harmonogram, zasady, niezbędne dokumenty. Jeszcze w kwietniu do skrzynek pocztowych białostoczan trafią materiały promocyjne - ulotka wraz z listem od prezydenta, w którym zachęca on mieszkańców do zgłaszania projektów w ramach tego budżetu. Natomiast w maju ruszą trzy punkty konsultacyjne w budynkach urzędu miejskiego. Planowany jest również "maraton pisania wniosków".

W Katowicach nabór trwa

Od 21 marca do 13 maja - można składać projekty zadań w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach. Informacje o procedurze, zgłoszonych i realizowanych projektach, harmonogram, przykładowy cennik czy wykazy dzielnicowych punktów informacyjnych i koordynatorów budżetu znaleźć można pod adresem: www.bo.katowice.eu. Mieszkańcy Katowic mają do rozdysponowania aż 22 miliony złotych.

Podobnie jak na ten rok, do budżetu obywatelskiego na 2017 r. można zgłaszać projekty o charakterze ogólnomiejskim lub lokalnym. Na pierwszą kategorię przeznaczono 3 mln zł. 60 proc. z pozostałej kwoty na projekty dzielnicowe trafia proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Wnioskodawcy, którzy zgłaszają projekty lokalne, muszą być zameldowani w danej dzielnicy i poprzeć je przynajmniej 15 podpisami innych jej mieszkańców. Projekty ogólnomiejskie mogą składać osoby zameldowane w mieście, które zbiorą 45 podpisów innych katowiczan. Na projekty lokalne będą mogły głosować tylko osoby zameldowane w danej dzielnicy; na ogólnomiejskie - wszystkie zameldowane w Katowicach. Głosowanie odbędzie się poprzez internetowy formularz - w razie potrzeby będzie można wypełnić go w stacjonarnym punkcie przy pomocy urzędnika.

W tym roku zgłaszać można zadania lokalizowane na terenach miejskich, także tych będących w użytkowaniu wieczystym i na terenach Skarbu Państwa, co otwiera drzwi przed katowickimi zarządami rodzinnych ogrodów działkowych. Po raz pierwszy można także wskazać lokalizację alternatywną projektu, gdyby pierwotnie zakładana nie pozwalała na jego realizację.

 

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio