Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Finał szkoleń dla nowych działkowców z Warszawy i okolic - 11.12.2015

Cyklem szkoleń w dniach 7, 8 i 10 grudnia br. zrealizowany został program kursów dla nowych działkowców, zaplanowany przez Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD na 2015r. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem użytkowaniem działek w ROD, w 2015 roku przeprowadzono więcej zajęć niż w latach ubiegłych – odbyło się 14 trzydniowych szkoleń realizowanych od marca do grudnia.

Szkolenia dla nowych działkowców prowadzone są w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie w formie prezentacji multimedialnych połączonych z pytaniami działkowców, na które wyczerpująco starają się odpowiedzieć wykładowcy i instruktor etatowy OZM PZD.

W szkoleniu uczestniczą kandydaci na działkowców z terenu Warszawy oraz z ogrodów podwarszawskich. Cykl szkoleniowy składa się z trzech wykładów realizowanych w ciągu trzech dni (w sumie około 10-12 godzin szkoleniowych), a zajęcia prowadzone są przez instruktorów krajowych PZD, instruktora etatowego OZM PZD oraz pracownika naukowego SGGW w Warszawie.

Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania użytkowaniem działek, co przekłada się na rekordową frekwencję na szkoleniach dla nowych działkowców. W 2015r. (szczególnie w miesiącach letnich) w szkoleniach w Warszawie  brało jednorazowo udział ponad 100 osób, a średnio w każdym cyklu brało udział około 60 osób. Tegoroczne szkolenia ukończyły w sumie 952 osoby z terenu samej tylko Warszawy i okolic, co pokazuje, iż zainteresowanie działkami w ROD, jak i szkoleniami nie maleje, a wręcz  zwiększa się z roku na rok. Delegatury Rejonowe OZM PZD w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie oraz Biuro Zamiejscowe OZM PZD w Ostrołęce prowadzą równolegle szkolenia w miarę potrzeb na własnym terenie, dostosowując częstotliwość zajęć do ilości chętnych – średnio na terenie delegatur rejonowych OZM PZD przeszkolonych jest łącznie nawet do 500 nowych działkowców rocznie.

Zajęcia oraz poruszana na nich tematyka jest bardzo dobrze oceniana przez uczestników i każdorazowo podkreślana jest przydatność przekazywanych informacji w codziennym użytkowaniu działki. W czasie szkoleń nowi działkowcy mogą dowiedzieć się także wszystkiego na temat formalności związanych z nabywaniem prawa do użytkowania działki oraz rodzajami opłat ogrodowych.

Największym zainteresowaniem cieszą się zdecydowanie zajęcia poświęcone uprawie drzew i krzewów ozdobnych, zakładaniu trawników oraz urządzaniu działek rekreacyjnych, co świadczy o wyraźnym trendzie w obecnym sposobie użytkowania działek w ROD. Każdy uczestnik po zakończeniu szkolenia otrzymuje zaświadczenie odbycia kursu oraz materiały i wydawnictwa Związkowe.

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ds. ogrodniczych OZM PZD

fot. Łukasz Piątek

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio