Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów - 02.11.2015

 • Ponownie w mediach powraca temat spalania. eZamość.pl w artykule z dn. 30.10 br. podaje, że „Urząd miasta apeluje do mieszkańców Zamościa: Nie pal śmieci!”. „Zakaz spalania odpadów podyktowany jest obowiązującymi przepisami prawa i ochroną środowiska, ale przede wszystkim troską o zdrowie mieszkańców miasta” – podaje e-gazeta.  PZD apeluje do wszystkich działkowców o niespalanie resztek roślin i odpadów na działkach. Z przepisami w tej sprawie można zapoznać się na stronie pzd.pl w artykule „Stop spalaniu na działkach!” (czytaj tutaj)
 • Głos Nad Morzem w artykule z dn. 30.10 br. pt. „Wrócił i zaczęły się kłopoty” opisuje historię pana Bolesława, który nielegalnie zamieszkuje w altanie w ROD „Oaza” w Świnoujściu. Przypomnijmy, że całorocznego zamieszkiwania na terenie ROD zabraniają zarówno przepisy prawa krajowego, jak i związkowego – patrz ustawa o ROD i regulamin ROD
 • Głos nad Morzem z dn. 30.10 br. w artykule „Budżet Obywatelski 2016 - każdy znajdzie coś dla siebie” donosi o sukcesie świnoujskich działkowców. Miasto w ramach budżetu przeznaczyło aż 2,5 mln zł. Jednym z jego beneficjentów są świnoujskie ogrody, wzdłuż których powstanie aż 2,5 km sieci melioracyjnych. Dzięki temu działki przestaną być zalewane.
 • Dziennik Zachodni.pl z dn. 30.10 br. informuje w artykule „Wyniki głosowania mieszkańców Sosnowca w budżecie obywatelskim”, że miejskie pieniądze pomogą także działkowcom. Dzięki nim zostanie położona nowa nawierzchnia na drodze dojazdowej do budynków mieszkalnych i ROD „Traugutta” w Sosnowcu.
 • TVN24.pl z dn. 30.10 br. opublikował artykuł pt. „Śmierć w płonącej altance. Wcześniej wybuchła butla”. Tragedia rozegrała się w ROD „Zacisze” w Krośnie. 75 – letni mężczyzna, który przebywał w budynku, zginął na miejscu. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.
 • ABC w dn. 30.10 br. opublikowało artykuł „To nie śmieci, to odpady”. Informuje w nim o istnieniu 14 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w rejonie leszczyńskim. Swoje posegregowane odpady mogą w nich zostawiać także działkowcy, o ile uiszczają odpowiednie opłaty. Jednocześnie pragniemy zachęcić działkowców z całej Polski do selektywnego zbierania odpadów i wyrzucania ich w miejscach do tego przeznaczonych.
 • TVP Poznań i TVP Warszawa w dniu 30.10 br. w programie „Raport z Polski” oraz TVP Lublin w „Panoramie Lubelskiej” wyemitowała materiał o problemach lubelskich działkowców. Mowa o planach lubelskiego ratusza dotyczących likwidacji ROD „Piastowskie” w Lublinie w okolicy hali Globus. O prawa do terenów ogrodu upomnieli się dawni właściciele. Pod koniec lat 60. miasto ich wywłaszczyło, aby zbudować w tym miejscu osiedle. Jego budowa jednak nigdy nie doszła do skutku. W takim przypadku zgodnie z prawem tereny powinny wrócić do prawowitych właścicieli. Wygląda na to, że przez niedopatrzenie urzędników znów stracą działkowcy.
 • Czasopismo Dyrektor Szkoły w artykule z dn. 30.10 br. pt. „Współpraca z organizacjami pozarządowymi” zachęca dyrektorów szkół do podjęcia współpracy z NGO, do których zaliczają się także rodzinne ogrody działkowe. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wiele ROD w Polsce utrzymuje już taką stałą współpracę, organizując na terenie ogrodów lekcje biologii, zajęcia dla przedszkolaków czy warsztaty fotograficzne dla dzieci.
 • WyspiarzNiebieski.pl w artykule z dn. 31.10 br. „Wzorcowe działki z jedną bolączką” opisuje sprawne funkcjonowanie ROD „Odra” w Świnoujściu. Portal wskazuje, że ogród jest bardzo zadbany i czysty, a  do każdej działki doprowadzona jest woda  z miejskiego wodociągu. W ROD znajduje się także studnia głębinowa z hydroforem. Ogród wyposażony jest także w szambo i toalety. Ponadto w ROD nie ma przypadków całorocznego zamieszkiwania, a wszystkie altany są rozmiarów zgodnych z aktualnymi przepisami. Jedynym problemem działkowców jest sąsiedztwo ruchliwej ulicy, dlatego marzą oni o zainstalowaniu ekranów akustycznych. Rozmowy w tej sprawie już prowadzone są z prezydentem Świnoujścia. Co ważne, ROD „Odra” użytkuje zaledwie 80 działkowców – jak widać: mały może wiele!
 • Pomorska.pl w dn. 31.10 br. donosi, ze „Działkowcy w Wąbrzeźnie zapłacą za śmieci raz na rok”. Opłatę roczną dla działkowców za wywóz śmieci ustalili radni podczas ostatniej sesji. Za niesegregowane odpady będzie trzeba zapłacić 72 zł.
 • TygodnikDzierżowniowski.pl w artykule z dn. 31.10 br. „Bielawa. Sesja Rady Miejskiej – oświata i wybór ławników” informuje, że bielawscy radni podjęli uchwały, które określają zasady przyznawania dotacji celowych z budżetu gminy dla rodzinnych ogrodów działkowych. Działkowcu, zorientuj się jak ta sprawa wygląda w Twojej gminie, bowiem do 15 listopada zarządy ROD mają czas na złożenie wniosków o przyznanie dotacji. Koniecznie zapoznaj się z Komunikatem Krajowej Rady PZD w sprawie pozyskiwania środków z budżetu gminy (czytaj tutaj)
 • Polska Dziennik Łódzki w artykule z dn. 2.11 br. „Rośnie liczba porzuconych zwierząt. Ta sytuacja powtarza się jesienią od lat” sygnalizuje, że wiele z porzucanych zwierząt to te, które były trzymane w sezonie letnim w rodzinnych ogrodach działkowych. Apelujemy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o opiece nad zwierzęciem. Zwierzę to zobowiązanie. Dobrze przemyślana decyzja o przygarnięciu czworonoga pozwoli uniknąć takich przykrych sytuacji.
 • Smutny koniec rodzinnego ogrodu działkowego „Metalowiec” w Chojnicach. Jak informuje Gazeta Pomorska w dn. 2.11 br. „Działki na Metalowcu na sprzedaż. Od nowego roku”. Dawny ROD „Metalowiec” to ogród, który wyłączył się z PZD. Teraz zamiast działek powstanie w jego miejscu osiedle domków jednorodzinnych. Miasto rozpoczyna już sprzedaż gruntów.
 • Onet.pl w dn. 2.11 br. opublikował artykuł „Stalowa Wola: utracą działki pod budowę obwodnicy”. Budowa obwodnicy spowoduje, że w Stalowej Woli ponad 350 działkowców utraci swoje działki. Są one położone na terenach trzech ogrodów działkowych, przez które ma przebiegać droga.

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio