Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

ROD "Granica" beneficjentem budżetu obywatelskiego Świnoujścia! W ogrodzie powstanie system melioracyjny - 26.10.2015

Największy Rodzinny Ogród Działkowy w Świnoujściu leży w strefie nadgranicznej depresji na wyspie Uznam. Bardzo wysoki stan wód powierzchniowych spowodowany m.in. bliskością wód Zalewu Szczecińskiego i brakiem systemu odwadniającego teren tysiąca działek powodowały nie tylko szkody w uprawach, ale także straty materialne w altankach. Stare rowy obejmują zaledwie ułamek powierzchni ogrodu i nie spełniają już swojego zadania.

Budowa melioracji to jednak bardzo kosztowne prace. Zarząd ROD „Granica” skorzystał z możliwości stworzonych przez miasto ubiegając się o środki z tzw. budżetu partycypacyjnego. I udało się!!! W środę - 21 października - prezes Zarządu Teresa Napiórkowska oraz sekretarz Janusz Gałuszka odebrali z rąk prezydenta symboliczny czek na 500 tys. zł., które pozwolą na rozpoczęcie inwestycji w przyszłym roku.

Już wcześniej Zarząd ROD "Granica" przymierzał się do pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej. Jednak środki z Programu Operacyjnego „Ryby” były już na wyczerpaniu. Z kolei z Europejskiego Funduszu Rybackiego można pozyskać jedynie na projekty związane z gospodarką zasobami morza.

W takim przypadku szansą dla działkowców okazał się wydzielony z kwoty ogólnej budżetu miasta, tzw. budżet obywatelski. Prezydent miasta postanowił, że na projekty zgłoszone przez mieszkańców przeznaczy w przyszłym roku aż 2,5 miliona złotych. Ta suma miała zostać podzielona pomiędzy te zadania, które uzyskają największa liczbę głosów mieszkańców.

Najpierw trzeba było zatem zmobilizować działkowców oraz sympatyków ogrodnictwa do żmudnej pracy przy zbieraniu głosów poparcia. Formularze były stale dostępne w biurze Zarządu ROD, ale przede wszystkim „wędrowały” po mieście roznoszone przez  działkowców. Miasto zorganizowało ponadto sześć stałych punktów, w których można było oddać głos na popierany projekt.

W tegorocznym głosowaniu udział wzięła rekordowa liczba mieszkańców. Specjalna miejska komisja przeliczyła i przeanalizowała pod kątem zgodności z regulaminem 11 tysięcy 241 kart.

21 października do Urzędu Miasta prezydent Janusz Żmurkiewicz zaprosił liderów wszystkich zgłoszonych projektów. Jak się okazało, wśród szczęśliwców, którzy uzyskali środki znaleźli się także przedstawiciele działkowców z ROD „Granica” w Świnoujściu.

Wiadomość błyskawicznie rozeszła się wśród świnoujskich działkowców. Po południu, prezes ogrodu odebrała dziesiątki telefonów z gratulacjami. „A myśmy nie wierzyli, że to może się udać!” - te słowa powtarzały się nieraz w słuchawce telefonu.

Budżet obywatelski a to szansa dla osób i organizacji, którym trudno jest znaleźć ścieżkę do pozyskania środków na ważne społecznie cele. A budżet obywatelski to nie tylko pomoc finansowa. Miasto przeznacza środki, ale także gwarantuje sobie właściwe ich wydanie. Dlatego działkowcy nie będą musieli martwić się o przygotowanie inwestycji, projekt, wyłonienie wykonawcy. Zasłużyli sobie na to tym, czym nasze środowisko imponowało innym już nie raz - poczuciem wspólnoty w dążeniu do ważnego celu. I już dziś myślą o kolejnych projektach na działkowej wyspie Uznam.

Świnoujście po raz kolejny okazało się miastem szczęśliwym dla działkowców. Tu gdzie już nieraz wspólnie świętowały ogrody całego regionu, tym razem z pomocą samorządu udało się rozwiązać jedną z największych bolączek działkowców. A Ci, którzy powtarzali - „to się nie uda!”, nagle… zaniemówili.

Zarząd ROD „Granica” w Świnoujściu

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio