Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd mediów - 23.10.2015

 

  • Na łamach „Tygodnika NOWY” z  dn. 20.10 br. ukazała się krótka fotorelacja ze spotkania prezesów chodzieskich ROD z burmistrzem Jackiem Curszem. Jak informuje gazeta działkowcy rozmawiali o planach na 2016 rok. Burmistrz zapewnił, że dalej będzie wspierał działalność ROD w ramach której organizowane są m.in. wczasy „Pod orzechami".

 

  • W gazecie „Słowo Podlasia” z dn. 20.10 br. w artykule „Przedszkolaki na działkach” opisano gościnność ROD Malwa w Białymstoku, który zorganizował dwutygodniowe zajęcia pod hasłem „Jesień w sadzie i w ogrodzie" dla maluchów z Przedszkola Samorządowego nr 11. - Spacer ogrodową alejką umożliwił dzieciom obserwowanie kwiatów, krzewów i drzew owocowych. Przedszkolaki przez bezpośredni kontakt z naturą wzbogaciły swoje wiadomości i doświadczenia – mówiła na łamach gazety jedna z opiekunek.

 

 

  • „Super Nowości” z dn. 20.10.br. w artykule „Działkowcy nie chcą drogi w ogrodzie” opisują protest działkowców, którzy nie chcą, by drogowa przebiegała przez teren ich ogrodu. Władze miasta nie poinformowały zarządu ogrodu rodzinnego o planowanej inwestycji. Tymczasem została już wydana decyzja środowiskowa i w przyszłym roku rozpocznie się budowa tego kilometrowego odcinka. Jak informuje gazeta, mimo protestów złożonych przez działkowców i wniesieniu odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczącego decyzji środowiskowej, miasto przystąpi do budowy drogi. Ma ona zostać zlokalizowana w ogrodzie w tym samym miejscu, gdzie obecnie przebiega droga szutrowa, która była jednak znacznie węższa niż planowana droga. Zdaniem gazety działkowcy są gotowi do czynnego protestu. „Działkowcy mają zastrzeżenia do prezydenta Tadeusza Ferenca, bo nie zaproponował on alternatywnej drogi. Jeszcze w 2005 roku stwierdził, że droga powinna przebiegać przez środek ogrodu, bo gdyby powstała poza nim. to znacznie wzrosłyby koszty inwestycji. Brakujące tereny pod budowę drogi będą na podstawie spe-custawy drogowej przejmowane odpłatnie” – czytamy w artykule. „Super Nowości” informują, że dwa lata temu, gdy w ROD „Zalesie" pojawili się geodeci i wbijali paliki, żeby zaznaczyć przebieg drogi, działkowcy stanęli z łopatami i wyciągnęli je. „Weszli do ogródków bez zgody właścicieli. To jest niedopuszczalne. Ani ja, ani członkowie zarządu bez uzgodnienia z działkowcami nie wchodzą do ogródków, bo to ich prywatna własność – mówi prezes ROD „Zalesie” w Rzeszowie Jadwiga Przepaśniak.”

  

  • „Głos Szczeciński” w dn. 22.10 br. zamieścił informację na temat zwycięskich projektów, które będą realizowane w Szczecinie w ramach budżetu obywatelskiego 2016. Budżet Obywatelski przeprowadzono w Świnoujściu po raz drugi.  W tym roku do rozdysponowania było 2,5 mln złotych, czyli o 500 tysięcy więcej niż rok temu. Mieszkańcy mogli głosować na jedną z 20 propozycji. Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt przygotowany przez szczecińskich działkowców dot. melioracji ROD„Granica” w Świnoujściu. Na projekt działkowców oddano w sumie 841 ważnych głosów.

 

  • W portalu wybrzeze24.pl w dn. 21.10 br. poseł Jerzy Borowczak z Platformy Obywatelskiej rozlicza się przed wyborcami z powierzonego mandatu posła na Sejm RP w kończącej się VII kadencji i przedstawia m.in. zarys swoich działań w Zespole ds. ROD. - Pracowaliśmy w tym zespole nad projektem obywatelskim, chroniącym ogrody działkowe. Toczyliśmy ciężki bój, bo zakusy na tereny działkowiczów były ogromne. Są to bardzo często lokalizacje atrakcyjne, szczególnie dla developerów, którzy najchętniej zabudowaliby te zielone tereny, kolejnymi biurowcami oraz zalali resztę asfaltem. Efekt tej pracy jest znakomity, ogrody są prawnie zabezpieczone, działkowicze zadowoleni, a i ja mam ogromną satysfakcję, że przez moją służbę pomogłem kilku milionom ludzi w dostępie do małej zielonej oazy. Dzięki temu nasze miasta zostaną zielone, a nie betonową pustynią – pisze poseł Borowczak.

 

  • Gazeta „Życie Kalisza” z dn. 21.10 br. zamieściło relację z konferencji prasowej PSL podsumowującą kampanię wyborczą tej partii, w której udział wzięli kandydaci PSL do parlamentu. Do swoich osiągnięć w mijającej kadencji PSL zaliczyło m.in. obronę rodzinnych ogrodów działkowych.

 

  • Super Express z dn. 21.10 br. w artykule pt. „I ty możesz zostać działkowcem” podpowiada czytelnikom, jak zostać działkowcem. Jak możemy przeczytać w artykule działkowcem może zostać każdy, bez względu na wiek i zainteresowania. Dla nowo przybyłych organizowane są w ogrodach specjalne kursy przygotowawcze, na których można się wszystkiego dowiedzieć. - Na przykład Wrocławiu jest około 400 ogródków, którymi nikt się nie zajmuje i czekają na przydział – czytamy w „SE”. Cytując radcę prawnego PZD Bartłomieja Piecha dziennik wskazuje, że wystarczy zgłosić się do zarządu danego ogrodu i zapytać o wolne działki. - Gdy już znajdziemy wolną działkę, wystarczy wpisać się na listę. Wiąże się to z opłatą wpisową - zazwyczaj około 300 złotych. I tyle – pisze „SE”. Oczywiście nie w każdym ogrodzie są wolne działki do zagospodarowania – informuje dziennik. Jak wskazuje, można wówczas odkupić przydział na daną działkę od osoby, która nie chce się już nią zajmować.

Opr. AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio